ЗЕМЛЕЮ ПОВИННІ РОЗПОРЯДЖАТИСЯ ГРОМАДИ – АНАТОЛІЙ ГУНЬКО

2020-10-16 08:24

Актуальні та проблемні питання cтосовно землі порушив правозахисник, кандидат у народні депутати по 208-му виборчому округу Анатолій Гунько на зустрічі із заступником міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарасом Висоцьким. На Чернігівщині, думку людей якої представив Анатолій Гунько, ці питання стоять надзвичайно гостро.

На зустрічі із заступником міністра було обговорено актуальні питання продажу землі, оренди, податків, механізмів кредитування для викупу землі. Як зазначив Анатолій Григорович, сьогодні лише на деякі з цих питань є відповіді, і то не повні.

«Заступник міністра погодився зі мною, що потрібно чути думку людей, власників землі. Тим більше, що сьогодні у нас лишається багато неврегульованих механізмів стосовно продажу та викупу землі. Вважаю що питання вільного обігу сільськогосподарських земель потребує істотного уточнення через введення додаткових нормативних обмежень. Це потрібно для захисту прав наших селян від зазіхань великих холдингів», – відзначив Анатолій Гунько.

Анатолій Григорович не згоден із тим, що першочергове право на викуп паю зберігається в орендаря. Натомість кандидат у народні депутати пропонує законопроєкт. Його суть полягає в тому, що після вступу в дію закону про відкриття ринку землі й надання дозволу на продаж паїв, на випадок, коли орендар відмовляється купити землю за ціною, запропонованою землевласником, власник паю має право на розірвання договору оренди, щоби продати його іншому суб’єкту. 

Якщо цю норму не ввести, то власники паїв, фактично, залишаться заручниками агрохолдингів, які уклали з селянами договори на десятки років, і зможуть продати свій наділ лише орендарю. А це дасть можливість агропідприємствам диктувати умови купівлі ними землі – і насамперед – ціну. 

Анатолій Гунько підкреслив, що без введення такої норми жоден банк не дасть кредит потенційному покупцеві землі, в разі коли вона перебуватиме в оренді в іншого підприємства. А всі прекрасно розуміють, що купувати землю, тобто паї, у селян будуть лише в кредит. Із цим погодився і заступник міністра. Тож це питання обов’язково має бути вирішено.

Також Анатолій Гунько звернув увагу на те, що обмеження купівлі землі в  100 гектарів призведе до банкрутства сільгосппідприємств. Адже агропідприємство, яке має в своєму обробітку 3-5 тисяч гектарів землі, здатне придбати техніку, а з прибутку вкладати кошти в модернізацію. Якщо держава хоче стимулювати мале фермерство, то спочатку потрібно запустити механізми його фінансування: надання пільг, субвенцій, дешевих кредитів, а вже потім говорити про обмеження. 

Кандидат у народні депутати особливо наголосив на тому, що право отримати два гектари землі для ведення особистого сільського господарства на території громади повинен мати тільки той, хто в ній живе. 

«Зараз тіньові дільці розкрадають земельні ресурси громади через схему відводу Держгеокадастром двох гектарів жителям інших областей, які жодного разу не були в тій місцевості, де отримали наділ землі. Вважаю, що цю схему треба блокувати. Адже земля громади повинна приносити доходи саме громаді та її жителям», – підкреслив він.

Анатолій Гунько запропонував заступнику міністра спільно розробити законопроєкт, який дозволить відводити землю тільки тому, хто живе на ній та обробляє.

«За останні два роки фахівці моєї громадської організації розглянули і вирішили більше 5-ти тисяч звернень від людей, пов’язаних із земельними питаннями. Але лишаються проблемні моменти, які можна вирішити тільки на рівні Верховної Ради. Переконаний, що землею повинні розпоряджатися громади, і ніхто інший. Це будуть найперші мої законопроєкти, які винесу на розгляд у парламенті після перемоги на виборах, – наголосив Анатолій Гунько. – Також буду вимагати, щоб держава негайно інвентаризувала землі в межах громад, якими сьогодні на свій розсуд розпоряджається обласний Держгеокадастр, та передала їх у користування й розпорядження громадам».

За результатами зустрічі Тарас Висоцький відзначив, що питання, порушені Анатолієм Гуньком, є критично важливими і їх треба вирішувати.

«Радий, що сьогодні зустрівся з досвідченим фахівцем із земельних питань. Вважаю, що Верховна Рада має шанс отримати дуже корисного й ефективного лобіста прав селян та агробізнесу. Питання, які він порушує, націлені на добробут людей, на захист довкілля, тому будемо комунікувати на рівні парламенту. Маємо знайти такі рішення, які допоможуть перш за все – людям», – зауважив заступник міністра.

Інші новини:


У Чернігові три школи можуть працювати навіть при введенні червоної зони

Сьогодні під час наради в міській раді начальник Чернігівського управління освіти Василь Білогура повідомив, що в трьох чернігівських школах вакцинацією охоплено практично 100% колективу. А це означає, що ці заклади можуть працювати навіть при введенні в місті червоної зони.

2021-10-19 13:58