Святвечір напередодні Водохреща: голодна кутя, обряди, народні прикмети

2022-01-18 15:42

Водохресний святвечір 18 січня — це вечір-приготування перед великим православним святом, яке називається Богоявлення Господнє або Водохреща — хрещення Ісуса Христа Іоанном Предтечею у ріці Йордан. Цей вечір потрібен для того, щоб віддалитися від суєти і підготуватися до таїнства. Сідати за стіл прийнято після першої зірки і перед їжею треба випити склянку освяченої води. На вечерю можна подавати тільки пісні страви. Кутю також потрібно готувати пісною з родзинками і медом.

 Чому кутя “голодна”?

В народі цей Святий вечір називали “Голодна кутя”, тому що від самого ранку і до появи на небі першої зірки потрібно було суворо постувати. Сама вечеря також повинна бути досить скромною. А після неї віряни далі утримуються від їжі, поки в церкві не посвятять воду.

Голодна кутя відрізняється простими стравами: узвар, вареники, тушена капуста, сама кутя, але без меду та горішків. Перед вечерею сім’я обов’язково молиться і тільки потім починає їсти. Якщо після святкування на столі залишається ця страва, її потрібно віддати домашнім тваринам. Наші предки вважали, що тоді вони будуть здоровими весь наступний рік. В порожню миску від куті обов’язково кладуть ложки всіх членів сім’ї і зверху прикривають шматком хліба. Цей ритуал проводили на хороший урожай.

Оскільки на саму Голодну кутю та Водохреще часто стояли сильні морози, в українців існував цікавий обряд “задобрювати” погоду. 

Для цього хазяїн будинку повинен був відчинити двері і промовити: “Мороз, мороз, йди до нас кутю їсти! Чи не йдеш? Тоді не йди ні на жито, ні на пшеницю, ні на всяку ріллю! Не мороз ні нас, ні коней, не морозь ні худобу, ні птицю!”
Після Святвечора діти “виганяли” кутю з дому. Цей обряд пов’язаний з тим, що різдвяні свята закінчилися і люди закликають весну. Бралися палиці, ними стукали по куткам будинку і примовляли:
“Тікай, кутя, із покуття, а узвар – іди на базар. Паляниці, лишайтеся на полиці, а «дідух» – на теплий дух,щоб покинути кожух!”

З приходом темряви вся сім’я повинна була винести з дому Дідуха і підпалити його. Так своєрідно наші пращури прощалися з зимою. А коли Дідух згорав, брали його попел та виносили на город, щоб був хороший урожай. 

З вечора 18 січня у церквах починають святити воду, якою потім потрібно освятити всі кути будинку. Також у старовину вважали, що та людина, яку в цей день хрестять, буде щасливою все життя. Хорошим знаком служило, якщо в цей день молодь домовляється про весілля. До Святвечора обов’язково потрібно прибратися в будинку, так як на наступний день настає велике свято і зустрічати його в брудному будинку дуже погано.

Чого не можна робити:

•    їсти, поки не зійде перша зірка;
•    пити спиртне і їсти не пісні страви;
•    ставити на стіл парну кількість страв;
•    лаятися, кричати, лихословити і думати про погане;
•    робити важку роботу по дому;
•    прати;
•    плакати.


Народні прикмети на 18 січня

– Щоб зберегти красу і молодість шкіри, у Водохресний Святвечір дівчата вмиваються снігом.
– Щоб виконати заповітне бажання, під час вечері поставте на стіл миску з водою і спостерігайте, як тільки вода в мисці ворухнеться (це відбувається приблизно опівночі), виходьте на вулицю і просіть небеса про виконання бажання.
– Якщо в Святвечір мете заметіль і дме сильний вітер – буде дощове і холодне літо.
– А ось якщо вдарять сильні морози – то рік буде дуже врожайним і успішним.
– Якщо в цей день хрестити дитину – то її чекає щасливе і вдале життя.
– У Святвечір сняться віщі сни, тому обов’язково запам’ятайте, що вам снилося.

А поворожити?

В народі була поширена традиція ворожіння, хоча церква не рекомендує це робити на Водохреща. Дівчата вірили: якщо вони першим зустрінуть молодого хлопця – це до заміжжя, а якщо старого – до неприємностей. Аби дізнатися, хто цьогоріч вийде заміж, незаміжні сідали в коло посередині кімнати. Заміжня жінка знімала з пальця обручку, прив’язувала до неї вовняну нитку та починала повільно обходити присутніх, підходячи до кожної дівчини та називаючи її ім’я. Якщо кільце після цього починало сильно крутитися, то в цьому році дівчина вийде заміж. Перед сном також дівчата розчісували волосся чистим гребенем, обв’язаним стрічкою. Потім його клали під подушку зі словами:

«Хто прийде мене причесати?».

Уві сні тоді має прийти суджений.

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13