У яку суму обійдеться встановлення сонячної електростанції в заміському будинку

2019-11-04 08:17

Зростання тарифів на електроенергію змушує звернути увагу на альтернативні способи забезпечення житла енергоносіями.  І поки що мало хто зважився скористатися цими перевагами. Наразі на частку зеленої енергетики в Україні припадає лише 2% вироблюваної електроенергії.  Це дуже мало у порівнянні, наприклад, з Німеччиною, де альтернативні джерела покривають більше третини потреб у кіловатах. Причому переважно використовується сонячна генерація масштабних сонячних станцій великого бізнесу. 

Вступивши до Міжнародного енергетичного товариства,  Україна взяла на себе зобов’язання – довести частку відновлюваної енергетики в загальному балансі до 11% у 2020 році й подвоїти цей показник до 2035 року.  Але поки ці плани здаються не надто реалістичними. 

За даними Держенергоефективності, торік у 4500 українських домогосподарствах були встановлені СЕС, їх кількість досягла 7500. У першому кварталі 2019 року загальна потужність цих станцій становила 157 МВт.  Це трохи менше, ніж потужності найбільшої в Україні комерційної сонячної станції в Нікополі.  У топ-5 областей,  де встановлено найбільше сонячних станцій у домогосподарствах, увійшли Дніпропетровська,  Київська, Тернопільська, Івано-Франківська й Кіровоградська. 

У середині літа Верховна Рада повернула власникам малих наземних сонячних електростанцій (СЕС ) гарантії отримання зеленого тарифу (потужністю до 30 кВт). При цьому станції потужністю до 50 кВт повинні встановлюватися на дахах, фасадах будівель та інших капітальних спорудах (до цього обмежень розташування не було ). Це рішення збереже стимули використовувати сонячні батареї малої й середньої потужності в заміських будинках. Сонячні електростанції також можуть бути затребувані, якщо у вас є невелике фермерське господарство або об’єкти, віддалені від комунікацій, і необхідне резервне живлення. 

Альтернативна енергетика дозволяє не тільки економити гроші, але й заробляти, продаючи енергію. Які у неї переваги?
По-перше, СЕС дозволяють зекономити й отримати незалежність від тарифів, що зростають.  Є можливість продавати електрику за зеленим тарифом. 

По-друге, СЕС абсолютно екологічні.  Використання сонячної електрики дозволяє зменшити залежність від нафти й газу,  а також скоротить викид вуглекислого газу.

По-третє, такі станції вельми довговічні і практичні. Немає необхідності в постійному обслуговуванні, низька ймовірність поломок. Термін роботи панелей – близько 20 років. Однак може статися НП. Наприклад, великий град здатен пошкодити конструкцію.

Крім того СЕС дозволяють залишатися незалежними в разі раптового відключення електроенергії, що в наших умовах не рідкість, особливо за містом.

З ЧОГО ПОЧАТИ?

Експерти радять розрахувати, яка кількість кіловат витрачається за місяць. Адже за зеленим тарифом можна продати тільки той обсяг енергії,  який перевищує власне споживання.  Наступний крок – визначити місце для сонячних батарей. До речі, їх можна встановлювати не тільки на дахах приватних будинків, але й на гаражах, підсобних об’єктах і навіть на парканах.

Оптимальний варіант розміщення батарей – південний бік.  Важливо, щоби поблизу не було дерев, труб, інших дахів або сусідніх будівель, що відкидають тінь. Крім того СЕС займають достатньо багато місця – для встановлення панелі на 1 кіловат необхідно близько 6,5 кв. м. До речі, сонячні панелі не вимагають обслуговування, їх просто іноді потрібно очищати від пилу і бруду. 

З чого складається сонячна електростанція? Перш за все – з сонячних панелей, вони служать для перетворення сонячної енергії в електричну.  Самі панелі тримаються на опорних металоконструкціях, що дозволяють монтувати на землі, дахах і фасадах.  Іще знадобиться інвертор,  який перетворює й передає електроенергію від сонячних панелей у зовнішню мережу. 
Для обліку електроенергії необхідна система АСКОЕ. Зрозуміло, що не обійтися без монтажних аксесуарів, кабелів, розподільного щита, трансформатора. 

У залежності від типу використання СЕС можна обрати автономну, мережеву або гібридну станцію. 

Головне завдання автономної станції – генерувати й накопичувати достатню кількість сонячної енергії в акумуляторних батареях.  Вони й забезпечують електрикою будинок. 

Такий варіант придатний для тих, кому складно чи дорого підключитися до електромережі (наприклад, будинок розташований далі 300 м від точки підключення).

Мережева станція дозволяє продавати надлишки електро­енергії та отримувати прибуток за зеленим тарифом. При цьому електроенергія з мережі відіграє також роль резервного джерела енергії, коли сонячної енергії не вистачає (зимовий сезон або нічний час).

Гібридні станції встановлюються, якщо власник СЕС хоче забезпечити хороший рівень автономності електропостачання будинку й мати можливість забирати або віддавати надлишкову електроенергію в мережі. 

СЕС дозволяють залишатися незалежними в разі відключення електроенергії, що в наших умовах не рідкість, особливо за містом.

Також майбутньому власникові станції важливо врахувати ряд особливостей: максимально допустима потужність станції за зеленим тарифом на одне приватне землеволодіння становить 30 кВт.  Причому потужність генерації не може перевищувати потужності приєднання ділянки на споживання електроенергії. Оплата за зеленим тарифом здійснюється як підсумкова місячна різниця кіловата електроенергії між генерацією СЕС і споживанням домогосподарства. 

Система АСКОЕ в автоматичному режимі фіксує баланс персональної генерації та споживання. Потрібно лише раз на місяць підписувати відповідний акт-баланс з обленерго. 

ТЕРМІН ОКУПНОСТІ

Як правило, в заміських будинках встановлюють електростанції потужністю 10, 20 і 30 кВт.  Задоволення не з дешевих – 1 кіловат обійдеться близько $ 1 тис.  Тому вартість СЕС складе від $ 10 тис. до $ 30 тис. 

Окупність безпосередньо залежить від обсягів особистого споживання. Наприклад, дві панелі по 140 ват забезпечать роботу комп’ютера, телевізора та освітлення будинку. А чотири панелі по 250 ват дадуть можливість функціонувати холодильнику, мікрохвильовці, телевізору, ноутбуку та освітленню. У свою чергу, вісім панелей по 250 ват – пральній машинці, електродрилі,  прасці, холодильнику, мікрохви-льовці, телевізору, загальному освітленню. 

Одна панель на 50 ват (монокристал) обійдеться в $ 61; на 100 ват (монокристал) – $ 108; 140 ват (полікристал) – $ 133; 260 ват (полікристал) – $ 174,5.

Окупність сонячної станції залежить від безлічі факторів. Перш за все – від її типу. Скажімо, автономні СЕС не призначені для роботи за зеленим тарифом. Тому генерація такої сонячної енергії просто заміщує вартість звичайної електрики.  Термін окупності таких станцій найбільший – у середньому 15 років. 

Гібридні СЕС можуть продавати надлишкову енергію за зеленим тарифом, але її обсяг незначний.  Період окупності – від 10 до 15 років. 

Потужні мережеві СЕС спеціально спроєктовані для отримання прибутку за зеленим тарифом. Вони виправдають себе через 5-10 років.  На термін впливатимуть регіон їх розташування (на півдні сонця більше), вибір місця (орієнтація на південь з кутом нахилу 30-35 градусів ) та ін. 

Незважаючи на те, що існує можливість виконання деяких етапів встановлення станції паралельно,  реалізація проєкту становитиме 6-8 місяців, незалежно від потужності СЕС. 

Наталія ТОЛУБ 
Журнал "Личный счет"

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21