Росія може знову ініціювати агресію в 2022 році через територію Білорусі: противник готується до великих військових маневрів.
Збройні сили Росії активізували наступальні дії на території Сумської та Харківської областей. Таку інформацію озвучив головнокомандувач Збройних Сил України Олександр Сирський. Він також зазначив, що Росія може відновити наступальні операції з території Білорусі. Восени там заплановані навчання "Запад", що викликає занепокоєння, оскільки після подібних навчань у 2022 році розпочалась повномасштабна агресія.
Яка обстановка на фронті та коли і де Росія може розпочати масштабну атаку — про це в інтерв'ю для сайту ТСН.ua поділився військовий аналітик, полковник у відставці Збройних Сил України, льотчик-інструктор Роман Світан.
Сьогодні армії Росії та України встановлюють нову лінію бойових дій, зазначає Роман Світан. Мова йде про відомий як північний фронт.
"Війна триває вже одинадцятий рік, і все ще існує зона, де бойові дії не відбуваються. Це північний кордон, що розділяє Україну та Росію, проходячи між трьома українськими областями — Чернігівською, Сумською та Харківською — та трьома російськими — Брянською, Курською й Білгородською. Цей кордон має стати лінією фронту, і, без сумніву, він перетвориться на місце бойових зіткнень," — зазначає фахівець.
Наразі там ведуться операції з одного та з іншого боку.
"Ми займаємо вигідні позиції для оборони в тих місцях, де нам це зручно, і росіяни діють схожим чином. Однак це не свідчить про проведення масштабних наступальних операцій. Ні у нас, ні у росіян немає достатніх ресурсів для здійснення таких дій. Створення оперативних проривів та визначення певних стратегічних напрямків наразі неможливе. Тому можна говорити про формування нової лінії фронту", -- зазначає Роман Світан.
За його словами, українські збройні сили, подібно до російських, здійснюють наступальні дії. Це зустрічні бої тактичного характеру.
"У цій ситуації жодних оперативних можливостей не передбачено. Тож давайте зосередимось на фактах. Можна обговорювати, що обидві сторони намагаються наступати, але насправді просування відсутнє і, ймовірно, не відбудеться, адже немає ресурсів для цього," – зазначає фахівець.
Головнокомандуючий ЗСУ Олександр Сирський заявив, що наступ 2022 року може повторитися. Восени на території Білорусі Росія розпочне масштабні навчання "Захід-2025". Вони можуть слугувати прикриттям для створення нового ударного угруповання.
Роман Світан пояснює, що восени в Білорусі справді планується проведення навчань, однак вони плануються щороку.
"Це важливо усвідомлювати. Ніхто не почав готуватися лише сьогодні. Від моменту створення так званої єдиної союзної держави між Білоруссю і Росією, ці навчання проводяться щороку. Який у них обсяг? Наприклад, одні з навчань у 2021 році призвели до наступальної операції в 2022 році. Це були фактично ті ж самі навчання", -- зазначає експерт.
Проте у 2022 році ми зовсім не були підготовлені до нападу, особливо з боку Білорусі, підкреслив Роман Світан. Нині ж на кордоні зведено значні укріплення, які фактично утворюють лінію фронту.
"Вона укомплектована десятками тисяч військовослужбовців, які там розгорнуті, а це близько 1000 км. Там відбудовано таку ж, як практично на Донбасі свого часу лінію фортифікацій з нашого боку та на кордоні з Білоруссю", -- каже Роман Світан.
Тож, потрапити в Україну та "пройтися, як по параду", як це зробила російська армія у 2022 році, тепер не вдасться, стверджує фахівець.
"Навіть якщо вони вирішать спробувати пробитися кудись, максимальний результат, який їм вдасться досягти, буде подібний до їхнього заходу на Харківщину. Вони застрягли в лісах біля Вовчанська і вже майже рік не можуть просунутися далі. Отже, з теоретичної точки зору, наступ можливий. Але з практичного боку це виглядає як щось з області фантастики", -- зазначає Роман Світан.
Окрім цього, він зазначив, що у випадку атаки з білоруської території, Білорусь негайно отримає відповідну реакцію.
Що станеться в перший день вторгнення з боку Білорусі? Як тільки світло в лазні згасне, вся білоруська економіка опиниться під нашим контролем завдяки віддаленим засобам. Ракети, безпілотники, реактивні системи залпового вогню та артилерія – все це здатне знищити Білорусь до основи. Ми можемо дістатися до країн Балтії, у нас є необхідні можливості. Лукашенко зрозуміє, що економіка Білорусі та військові об'єкти отримають потужний удар. Зазначимо, що більшість білоруської економіки тісно пов'язана з військовою сферою. Лукашенко не дозволить Путіну повторити свою попередню авантюру, як це було в 2022 році, – вважає Роман Світан.
Раніше ми писали про те, що російська армія далі просувається в Курській області. В Інституті вивчення війни розповіли деталі.