Росія накопичує свої ресурси. Яка ситуація на Сумщині та в яких напрямках просувається противник (карти)

Де нині перебувають окупанти: які населені пункти на Сумщині потрапили під їхній контроль.

Після того, як у березні 2025 року російські сили практично вигнали українські підрозділи з Курщини, вони продовжували намагатися пробитися на територію Сумщини.

Зайнявши Свердликово (Суджанський район, Курщина), ворог почав витісняти позиції українських військ і формувати можливість для перекриття логістики. Перші спроби заходу ворога на Сумщину почалися з села Новеньке.

Далі розвиток подій набирав обертів через Журавку і певний час ЗСУ вдавалося стримувати і здійснювати ураження по ворогу вздовж кордону, зазначають аналітики DeepState.

Довгий час прикордонна область на Сумщині, яку намагалися перетнути загарбники, була відзначена на картах як "сірий" сектор. Ворог, проникаючи невеликими штурмовими підрозділами, не мав можливості закріпитися на території.

Проте загарбники все ж досягли своєї мети. Це сталося після нової заяви російського лідера Володимира Путіна, який висловив намір створити так звану "зону безпеки" на кордоні з Україною.

Зокрема загарбники закріпилися по відтинку Веселівка-Журавка-Новеньке-Басівка і продовжують здійснювати спроби зайти в Біловоди, а також складною є ситуація в Локнях, зазначають в DeepState.

Офіційно вчора, 26 травня голова Сумської ОВА Олег Григоров на своїй сторінці у Facebook підтвердив, що під контроль окупантів перейшли чотири населені пункти:

За інформацією голови обласної військової адміністрації, жителі цих сіл вже давно залишили свої домівки, тому ризик для цивільного населення в цьому районі відсутній.

Карта: агресор має під контролем більше 62,6 кв. км території в прикордонних зонах Сумської області (deepstatemap).

Наразі, як зазначає Григоров, ворог не припиняє спроби просунутися з наміром сформувати так звану "буферну зону". Військові дії продовжують відбуватися в районі села Водолаги, а також поблизу Володимирівки, Біловодів, Костянтинівки і Кіндратівки, що належать Хотінській громаді, а також на околицях Локні, яка входить до складу Юнаківської громади.

"Сили оборони України та усі їх складові тримають ситуацію під контролем, завдаючи ворогу точних вогневих уражень. Наші захисники рішуче відбивають атаки противника та не дозволяють йому просуватися вглиб території Сумщини", - додав голова Сумської ОВА.

Як розповів в коментарі РБК-Україна речник Держприкордонслужби Андрій Демченко, російські війська почали розширювати зону застосування тактики малих штурмових груп у Сумській області.

Відповідно до його слів, загарбники використовують пішохідні штурмові підрозділи, які проникають на територію через кордон на квадроциклах або мотоциклах. Завдяки своїй швидкості вони намагаються зайти вглиб України. Після успішного вторгнення їхня мета полягає в тому, щоб закріпитися на позиціях, зокрема в окопах або тимчасових укриттях, і дочекатися підсилення для подальших дій з більшою кількістю сил.

Він також зазначив, що найбільшу активність ворожі угруповання проявляють поблизу Басівки та Журавки. Проте, як повідомляє Демченко, останнім часом їхня діяльність поступово переміщується на захід, у бік Веселівки та Володимирівки.

"Це послідовні дії ворога. Ми спостерігаємо, як їхня активність поступово розширюється. Якщо раніше мова йшла про такі населені пункти, як Новеньке, Басівка та Журавка, то тепер відзначаємо спроби атак і в інших напрямках," - зазначає Демченко.

Представник зазначив, що ця стратегія використовується вже протягом декількох тижнів, незважаючи на значні втрати, які зазнають російські війська внаслідок дій українських оборонних сил.

Мапа: населені райони, де ворог проявляє активність (deepstatemap)

Крім цього, щоденні обстріли прикордонних районів Сумщини не припиняються - Росія використовує артилерію, дрони та авіацію.

Демченко також підкреслив, що саме на Сумщині зараз спостерігається найбільша активність ворожих диверсійно-розвідувальних груп (ДРГ) з усього кордону з РФ, який зараз контролює Україна.

Особливо це стосується північної частини області, ближче до Чернігівщини, та південного напрямку - в бік Харківської області. А в центральній частині Сумської області ворог продовжує використовувати тактику малих штурмових груп.

"Сили оборони України та прикордонні підрозділи наполегливо займаються виявленням і нейтралізацією таких груп – як тих, хто вже перетнув державний кордон, так і тих, кого вдається виявити на підходах," – підкреслив Демченко.

Речник ОТУ "Сіверськ" Вадим Мисник, зона відповідальності якого - це Чернігівська область, Сумська і частина Харківської області, також підтверджує, що росіяни мають певні накопичення на території Курщини і намагаються розширювати зону активних бойових дій в Сумській області, заходячи малими групами піхоти.

"Сили оборони активно знищують противника, не дозволяючи йому просуватися вглиб нашої території. Тактика супротивника залишається практично незмінною. Вони намагаються здійснювати комбіновані атаки, залучаючи всі доступні повітряні та наземні ресурси", - зазначив Мисник в прямому ефірі телемарафону.

Він зазначив, що ворожі піхотні підрозділи переважно використовують мотоцикли та квадроцикли для пересування, оскільки важка військова техніка в цих умовах не може ефективно функціонувати.

"Ми вчасно її ідентифікуємо та знищуємо. Ворог намагається реалізувати тактику чисельної переваги і намагається пройти, накопичитися і якось закріпитися", - зазначає Мисник.

За його словами, незважаючи на понесені втрати, окупанти продовжують на різних фронтах проводити унікальну тактику розвідки боєм. Вони намагаються виявити слабкі місця в українській обороні, щоб у подальшому використовувати артилерійські обстріли та авіаудари.

Втім, на питання, чи можна стверджувати, що наразі ситуація в прикордонні Чернігівської області, у порівнянні з Сумщиною "спокійніше", він зауважив, що проводити таке порівняння некоректно та пояснив чому.

"Бо на Чернігівщині вдвічі менша ділянка кордону, ніж у Сумщини з Росією. От за минулу добу росіяни також завдавали авіаударів КАБами по Чернігівщині. І росіяни постійно це роблять вздовж всього кордону. Ми фіксуємо військову присутність", - заявив Мисник.

Отже, він зазначає, що агресори прагнуть утримувати українські війська в стані напруги, обмежуючи наші підрозділи та ускладнюючи їм можливість перекидання сил на більш критичні ділянки фронту.

"Проте, безумовно, основна активність ворога, як у плані обстрілів, так і за кількістю живої сили, спостерігається навпроти Сумської області, зокрема в Курській зоні," - зазначив представник ОТУ "Сіверськ".

За словами Ігоря Романенка, який раніше обіймав посаду заступника начальника Генерального штабу Збройних сил України та є військовим експертом, противник продовжує свої зусилля щодо просування на території Сумщини, але не з основною метою формування так званої "буферної зони".

"Санітарна зона, буферна зона чи як її ще можна назвати, на мою думку, не є основною метою Путіна. Його справжня мета полягає в просуванні до Сум, створенні загроз і зменшенні дистанції до цього обласного центру. Це дозволить використовувати не лише дрони, авіацію та керовані бомби, а й застосовувати більш економічні засоби руйнування, такі як артилерія. Йдеться про різні системи залпового вогню та ствольну артилерію", - зазначив Романенко в коментарі для YouTube-каналу РБК-Україна.

Він зазначив, що Росія розробляла стратегії щодо Сумщини приблизно рік тому, одночасно з намірами атакувати Харківщину. Тоді противник активізував свої дії, просуваючись у напрямку Вовчанська та Липців. Проте наші захисники успішно утримують позиції в цьому регіоні.

Що стосується Сумської області, то Сили оборони України, реалізувавши несподівану операцію на території Курської області, змогли перешкодити планам агресора щодо просування в цьому регіоні.

Проте сил не вистачило, оскільки ворог пізніше зосередив на Курщині угрупування чисельністю 65 тисяч військовослужбовців. Вони залучили сучасні сили, так звані "елітні", а також цілий загін безпілотних FPV-дронів, що працювали на оптоволокні, яке не піддавалося впливу наших засобів радіоелектронної боротьби. Це дозволило росіянам перерізати логістичні шляхи між Сумами та Суджею. В результаті, наші війська фактично змушені були залишити Курщину, - зазначає Романенко.

Наразі Путін як завдання формує не тільки захопити чотири області України (Луганська, Донецька, Запорізька та Херсонська), які РФ вписала собі у конституцію. Поки росіяни намагаються розширити "буфер" на Сумщині, розмови йдуть і про Харківщину, зазначає співрозмовник.

"Ворог активізує свої зусилля, формуючи військові угрупування, за різними оцінками закордонних розвідок, їх чисельність може сягати близько 50 тисяч. Вони рухаються з Покровська в південно-західному напрямку, у бік Новопілля, що фактично означає просування до Дніпропетровської області. Хоча це не є значним воєнним досягненням, адже будь-яке просування веде до захоплення наших територій та населення. Проте, варто зазначити, що Путін особисто прагне реалізувати свої військово-політичні амбіції, намагаючись розширити вплив Збройних сил Росії на нові регіони. Такою є ситуація на даний момент", - зазначає Романенко.

Що стосується загрози для якогось більшого наступу з півночі, то це стосується в першу чергу Харківщини, вважає експерт.

"А що стосується Сумщини, то росіяни вже знаходяться в області і навіть при наявних силах просуваються. А от в Харківщині активізація має місце. Біля Вовчанська є населений пункт Тихе і там є активізація, але вона поки ще не така потужна, як вони хотіли б просуватися вперед, як це відбувається, наприклад, на Сумщині", - зазначає Романенко.

Мапа: противник веде наступальні дії противника у напрямку Тихого на Харківщині (deepstatemap)

Проєкт DeepState звертає увагу на недавні зміни на мапі бойових дій, які сталися північно-східніше Тихого. Перші серйозні атаки ворога розпочалися ще 13-15 квітня, коли російські війська кілька днів поспіль проводили штурмові операції. Саме тоді противник здійснив свої перші успішні просування. Однак, протягом останніх тижнів ворог рідко, але все ж намагався поліпшити своє тактичне становище, чого й зміг досягти.

На думку аналітиків, мета російських військ, які "отримали по зубах" у Вовчанську, спробувати обійти населений пункт зліва чи справа. Відповідно окупанти штурмують правий фланг українських сил.

"Російські війська акумулюють необхідні ресурси на своїй території, на північ від наших сил. Існує ймовірність, що вони посилять свої дії в цьому напрямку та будуть активніше намагатися просуватися в Харківській області," - зазначив Романенко.

Інші публікації

У тренді

dpnews.com.ua

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на dpnews.com.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на dpnews.com.ua

© Деснянська правда. All Rights Reserved.