В Україні знову запроваджують вимкнення електроенергії: які причини та кого це стосується.
Які причини відключення світла і кого це зачепило - в ексклюзиві TSN.UA.
На вулиці панує мороз, і деякі українці знову залишилися без електрики. В країні 17 лютого були введені аварійні відключення електропостачання. Які причини цього явища та кого воно стосується – читайте в ексклюзивному матеріалі TSN.UA.
В Україні 17 лютого застосовані аварійні відключення світла через наслідки російських атак на енергооб'єкти. Про це повідомили в "Укренерго". Зазначається, що першочергово відключаються промислові споживачі та бізнес.
Увага! В окремих регіонах України введені аварійні відключення електрики. Основною причиною посилення обмежень є наслідки атак з боку Росії на енергетичні об'єкти. Спочатку відключаються промислові споживачі та бізнес-структури. Ситуація в енергетичній системі може змінюватись. Слідкуйте за оновленнями на офіційних сторінках операторів системи розподілу (обленерго), -- зазначили в "Укренерго".
Щодо побутових споживачів, обмеження застосовуються лише в певних випадках, за винятком екстрених ситуацій у мережах. У "Укренерго" зазначили, що ситуація в енергетичній системі може змінюватись. Вони рекомендують уважно стежити за новинами на сторінках операторів системи розподілу (обленерго). Крім того, компанія закликала до економного використання електроенергії. Також працівники ДТЕК повідомили у своїх соціальних мережах, що 17 лютого у Києві, області та в ряді інших регіонів були введені екстрені відключення електрики.
"Київ, Київська область, Дніпропетровська область: термінові відключення електроенергії. За рішенням Укренерго, у столиці та навколишніх регіонах запроваджуються екстрені відключення електропостачання", -- йдеться в повідомленні ДТЕК.
Згодом на офіційних ресурсах компанії було оголошено про скасування термінових відключень.
Нагадуємо, що в ніч з 16 на 17 лютого російські війська здійснили атаку на Україну, використовуючи дрони "Шахед" та інші типи безпілотників. Всього було запущено 147 БпЛА. Сили ППО активно діяли в кількох областях.
Про деталі повідомили у Повітряних силах України: "У ніч на 17 лютого 2025 року (із 21.00 16 лютого) противник атакував 147-ма ударними БпЛА типу Shahed і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків: Орел, Брянськ, Курськ, Міллєрово, Шаталово, Приморсько-Ахтарськ -- рф. Повітряний напад відбивали авіація, зенітні ракетні війська, підрозділи РЕБ та мобільні вогневі групи Повітряних Сил та Сил оборони України. Станом на 09.00 підтверджено збиття 83-х ударних БпЛА типу Shahed та безпілотників інших типів у Харківській, Полтавській, Сумській, Чернігівській, Черкаській, Київській, Кіровоградській, Запорізькій, Дніпропетровській та Одеській областях. 59 ворожих безпілотників-імітаторів -- локаційно втрачені (без негативних наслідків). Внаслідок ворожої атаки постраждали Харківщина, Київщина, Полтавщина та Запоріжжя".
Нагадаю, що споживачі кожної області, які не входять до переліку об'єктів критичної інфраструктури, поділені на 6 черг. Черга - це група побутових споживачів та бізнесу, які споживають певну кількість мегават. Споживання в областях відрізняється за обсягами, оскільки залежить від рівня споживання критичної інфраструктури, та кількості промислових підприємств, які імпортують понад 80% обсягу свого споживання (їх відключати не можна, відповідно до постанови Кабінету міністрів).
Скільки черг застосовувати у всіх регіонах одночасно - визначає Диспетчерський центр "Укренерго" для компенсації дефіциту енергії в системі. Дефіцит - це нестача електроенергії в системі, коли рівень споживання значно перевищує обсяг виробленої українськими станція електроенергії та імпортованої з ЄС. Для того, щоб не відбулося масштабної аварійної ситуації, Диспетчерський центр "Укренерго" має урівняти (збалансувати) рівень споживання до рівня наявної енергії в системі. Знаючи обсяг дефіциту, "Укренерго" визначає кількість черг споживачів, які мають бути відключені обленерго в кожному регіоні одночасно. Тривалість черги, яку чергу (групу споживачів) відключати саме зараз, коли переключити на іншу чергу - визначають обленерго у кожному регіоні.
Умовно кажучи, якщо обленерго впроваджує одну чергу відключень, це передбачає 4 години обмеження в електропостачанні на добу. Дві черги означають 8 годин обмежень, три черги - 12 годин, а чотири черги – більше 12 годин. Черги 5-та та 6-та вважаються екстреними, де графіки відключень не діють. Також варто зазначити, що в рамках графіка з чотирьох черг може виникнути ситуація, коли в світло-сірих зонах також буде відсутнє електропостачання, що може призвести до відключень споживачів на термін понад 12 годин. Визначення того, як розподілити навантаження протягом доби та тривалість черг, є відповідальністю обленерго, які формують відповідні графіки для кожного регіону. "Укренерго" лише встановлює загальну кількість черг, які мають бути відключені одночасно всіма обленерго в країні. Інформацію про актуальні графіки відключень за годинами можна знайти на офіційних сайтах обленерго у вашій області та в місті Київ, а також на їхніх сторінках у соціальних мережах.
Хочу зазначити, що якщо середньодобова температура знизиться на 2-3 градуси, в Україні можуть запровадити графіки вимкнення електроенергії. Енергетичні компанії будуть змушені реалізувати відключення в одній черзі, щоб підтримувати стабільність енергетичної системи. Цю інформацію раніше озвучив директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.
"Якщо середньодобова температура опуститься ще на 2-3 градуси, вважаю, що доведеться запровадити хоча б одну чергу або, принаймні, півчерги," - зазначив він.
За його словами, зниження середньодобової температури до мінус 5-7 градусів передбачає застосування однієї черги відключень. За температури мінус 10-12 градусів відключення можуть тривати до 4 годин, з однією-півтора чергами. У разі нових атак на енергосистему ситуація може швидко змінитися. Експерт зазначив, що на Лівобережжі ситуація складніша: генерація зруйнована, не вистачає потужності та можливості передавання електроенергії. Це триватиме 1,5-2 роки, а відключення стануть довшими й масштабнішими.
На жаль, погода не радує нас. В Україні утримується стабільний мороз. Синоптики прогнозують температури до -16 градусів та ожеледицю. Морози не збираються відступати найближчим часом. На потепління можна розраховувати лише з наступного понеділка, як зазначила народна синоптикиня Наталка Діденко. Вона повідомила, що понеділок буде холодним, з температурою вдень від -2 до -7 градусів. На півдні температура буде на 2-5 градусів вищою. Погода переважно суха, лише в Полтавській, Сумській та Харківській областях можливі незначні снігопади. У Києві опадів не очікується. Вночі температура коливатиметься від -2 до -4 градусів. Будьте обережні, слизько!
"Наносьте крем на руки, обирайте зручне взуття, підтримуйте маленькі кафе, закутуйте обличчя, дбайте про горло та щоки, підгодовуйте вуличних тварин і птахів. Настає потепління в Україні."
Нагадаємо, у ніч проти 17 лютого росіяни вдарили по Україні "Шахедами" та дронами інших типів. Загалом ворог запустив 147 БпЛА.