Сонячна енергетична установка на покрівлі медичного закладу.
Від початку повномасштабного вторгнення майже два десятки медзакладів на Рівненщині, Львівщині, Франківщині та найбільше на Закарпатті отримали СЕС та дахах та акумулятори, які можуть збирати перетворену сонячну енергію та дозволяють користуватися нею у моменти відключень при чергових обстрілах української енергетичної системи російськими військовими. Енергетичну кризу це не долає, але критичні моменти можна пережити, кажуть партнери, а головне - врятувати життя пацієнтів.
Як функціонує та які переваги має проект французів, з'ясувала журналістка Укрінформу.
ЩОСЬ ДІЙСНО ВАРТІСНЕ, НІЖ ГЕНЕРАТОРИ
Як розповідає директорка Благодійної організації "Благодійний фонд "Комітет медичної допомоги в Закарпатті" Наталія Кабацій, з міжнародною неурядовою організацією "Електрики без кордонів" Комітет тісно співпрацює з літа 2022 року.
На початку ми займалися гуманітарною співпрацею, надаючи медичним, соціальним та освітнім установам, укриттям, прихисткам і пунктам незламності генератори з різними характеристиками потужності. З моменту початку нашої співпраці Комітет отримав від численних партнерів і передав на потреби зазначених закладів більше ніж тисячу п’ятсот генераторів, - розповідає Наталія Кабацій.
Цей проект розпочався ще до того, як у листопаді 2022 року країну охопив перший масовий блекаут.
Наталія Кабацій каже, що вони вже тоді почали шукати рішення для соціальних і медичних закладів, для підтримки деокупованих громад, внутрішньо переміщених осіб.
Влітку 2022 року Комітет отримав перші поставки генераторів від організації "Електрики без кордонів", які були направлені до Чернігівської, Сумської, Київської та Харківської областей. Перші сонячні електростанції ми змонтували на двох із трьох наших шелтерів у Нижньому Селищі та Тячеві. Цей проєкт був спрямований на підтримку внутрішньо переміщених осіб і реалізувався за допомогою Федерального Міністерства закордонних справ Німеччини. Виявилося, що таке рішення було ефективним, і цього року німецька ініціатива розшириться, включивши Тячівську районну лікарню. Крім того, завдяки підтримці народу Франції, ми отримали можливість допомогти медичним і соціальним закладам України в енергетичному забезпеченні.
На другому та третьому роках широкомасштабної війни, зазначає Кабацій, французькі експерти також почали шукати стабільніші рішення, ніж лише генератори та зарядні станції.
"Проект гібридизації електростанцій під назвою 'Гібридні рішення' виявився більш перспективним, ніж звичайні генератори."
- Концепція проєкту так би і лишилася концепцією, якби до реалізації фінансово не долучилося Міністерство закордонних справ Франції, - каже Наталя Кабацій. - Відтак, проєкт запрацював таким чином, що уряд Франції фінансує модернізацію, "Електрики без кордонів" постачають обладнання, ми від Комітету забезпечуємо моніторинг процесу встановлення та координуємо роботу, - каже директорка Благодійної організації.
Першими на Рівненщині з'явилися спеціалізовані заклади для дітей.
Першими установами, де почали реалізовувати гібридні енергетичні системи, стали дитячі будинки в Рівненській області. У комітеті пояснюють, що європейські партнери обрали саме ці об'єкти, оскільки вони були найменшими серед запропонованих. Це дало французам можливість перевірити та зрозуміти, чи працює така система взагалі. Водночас, знеструмлення та переключення лікарні на сонячну електростанцію є значно складнішим завданням, оскільки там постійно проводяться різні медичні процедури.
Французька сторона обрала Рівненську область для реалізації пілотного етапу проекту "Гібридні рішення" серед запропонованих регіонів заходу України. У рамках цього етапу були залучені два навчальні заклади для дітей з особливими потребами, а також інклюзивний центр розвитку дитини і сільський ліцей. Виконання робіт українськими підрядниками контролював Комітет медичної допомоги в Закарпатті, який виступає партнером з української сторони, - розповідає Наталя Кабацій.
Більше ніж двадцять лікарень отримали системи для збору дощової води на дахах.
Перші установи, де французи впроваджували сонячні електростанції в рамках початкової фази проєкту, дійсно мають нижчу потужність у порівнянні з тими, які були встановлені на лікарнях в чотирьох західноукраїнських областях під час другого етапу. Ця друга фаза, що стартувала в 2024 році, охопила понад двадцять медичних закладів у Закарпатті, Львівщині та Івано-Франківщині, розширивши як географічний, так і галузевий спектри. Заплановані дії на 2025 рік включають аналогічні заходи в Харківській та Запорізькій областях, де французький проєкт має на меті охопити більше десяти медичних установ у двох прифронтових регіонах.
Позитивна оцінка французької моніторингової місії під час пілотного етапу проєкту влітку 2024 року сприяла розширенню географічного охоплення енергетичної програми, що тепер включає заклади охорони здоров'я. Наразі в Україні працює друга моніторингова група "Електриків без кордонів", яка здійснює перевірки діяльності підрядників та коректності функціонування обладнання в 16 медичних установах: у Закарпатті (9 медзакладів і 1 соціальний заклад), Івано-Франківській області (4 заклади), Львівській області (1 заклад) та Рівненській області (1 заклад).
ПРІОРИТЕТ - РЕАНІМАЦІЇ ТА ДИТЯЧІ ВІДДІЛЕННЯ
Проте, як зазначають у Комітеті медичної допомоги, потужностей сонячних електростанцій достатньо лише для часткового забезпечення лікарень. З цієї причини французька сторона вирішила зосередитися на окремих відділеннях.
При облаштуванні сонячних електростанцій необхідно забезпечити електроживлення тих приміщень, де перебувають пацієнти та проводяться медичні процедури. Особливу увагу слід приділити дитячим відділенням і відділам, що надають екстрену допомогу. Наприклад, корпуси, де розташовані рентген-апарати, не підключають до електромережі, оскільки їх можна буде запустити пізніше, коли буде відновлено електропостачання, - зазначили в Комітеті.
Відповідно до умов проєкту, для встановлення сонячних електростанцій медичним установам або громадам, в яких вони функціонують, не потрібно забезпечувати співфінансування.
Для медичних установ це абсолютно безкоштовно. Загалом, французький уряд і організація "Електрика без кордонів" інвестували в цей проєкт близько 1 мільйона євро.
Не всім лікарням встановлюють СЕС однакової потужності. Наприклад, СЕС найбільшої потужності наразі працює в Івано-Франківській обласній дитячій лікарні. Загалом, потужність вивчають спеціалісти та її визначають у залежності від потреб медзакладу.
За обладнанням спостерігають в режимі онлайн.
У рамках цього проєкту СЕС реалізують так, що французькі фахівці можуть здійснювати моніторинг обладнання онлайн.
- Увесь функціонал обладнання відображається в спеціальному онлайн-застосунку - там видно якість мережі, напругу, пікові навантаження і яке саме джерело енергії задіяно в той чи інший момент. На практиці це працює так, що при відключенні (це виявили під час перевірки об'єкта на Міжгірській районній лікарні), як з'ясувалося, заклад навіть не помітив, що електрику двічі вимикали на короткий період, адже автоматично увімкнулася сонячна електростанція.
Ще один приклад - у Соціальному реабілітаційному центрі "Парасолька" в Тячеві, де постійно проживають 25 людей з інвалідністю, встановлені сонячні електростанції повністю компенсують кількагодинне знеструмлення під час відключень електроенергії, втрачаючи при цьому всього 17-22% свого заряду.
Три українські компанії займаються встановленням СЕС.
Цікавимось, хто встановлює обладнання - теж французькі спеціалісти, чи довіряють місцевим.
Монтаж сонячних електростанцій (СЕС) здійснюють українські компанії, які стали переможцями тендеру у Франції. Наразі до робіт залучені спеціалісти з Закарпаття, Черкащини та Київської області. Українська індустрія сонячної енергетики має гарно розвинутися, що сприяє успішній реалізації проєкту. У тендері можуть брати участь лише ті підрядники, які використовують обладнання, що має сертифікацію в країнах Європейського Союзу.
Також умовами проєкту підрядники зобов'язуються гарантійно обслуговувати СЕС та комунікувати з керівниками закладів у разі необхідності.
Без сумніву, в Комітеті медичної допомоги Закарпаття підкреслюють, що встановлення сонячних електростанцій на дахах медичних установ не може повністю вирішити енергетичні проблеми, які виникли в Україні на третьому році війни.
- Утім, це рішення допомагає уникнути критичних ситуацій, які в умовах функціонування лікарні чи шпиталю можуть коштувати людині життя, - зазначає Наталія Кабацій.
Sure! Please provide the text you'd like me to make unique, and I'll be happy to help.
Інформація для довідки: "Електрики без кордонів" — це міжнародна неприбуткова організація, що займається питаннями солідарності з 1986 року. Вона активно працює над подоланням нерівності в доступі до електричної енергії та води в різних куточках світу. Основна мета цієї організації полягає в сприянні економічному та соціальному розвитку через впровадження відновлювальних джерел енергії.
Тетяна Когутич. Регіон Закарпаття.