Ракетна атака 13 грудня - інформація про ситуацію в енергетичній системі - новини з України.
Російські війська знову завдали ракетних ударів по Україні. Зокрема, було використано ракети типу "Кинджал", які спричинили атаки на теплові електростанції. Як повідомляє компанія ДТЕК, внаслідок атак сталося пошкодження обладнання. У регіонах продовжуються екстрені відключення електрики. Фокус проаналізував поточну ситуацію.
За заявою ДТЕК, внаслідок масованої атаки було серйозно пошкоджено обладнання ТЕС. Після закінчення обстрілів енергетики оперативно розпочали усунення їх наслідків та відновлення роботи обладнання.
Цього року ми спостерігаємо вже дев'яту масштабну атаку, яка, зокрема, націлена на енергетичні об'єкти компанії.
ДТЕК опублікував нові графіки відключень електроенергії на 13 грудня, які будуть застосовуватися в Києві та його околицях, а також у Дніпропетровській та Одеській областях.
Керівник енергетичної компанії Yasno Сергій Коваленко оголосив про впровадження трьох із шести запланованих черг відключень електроенергії. Ці відключення будуть відбуватися один-два рази на добу, тривалість кожного з яких складає приблизно 3-4 години. Таким чином, в деяких ситуаціях споживачі можуть залишатися без електрики до семи годин без перерви.
Президент України Володимир Зеленський повідомив, що вранці 13 грудня російські війська завдали одного з найзначніших ударів по українській енергетичній інфраструктурі. За попередніми даними, ворог випустив 93 ракети, серед яких були як крилаті, так і балістичні.
"Згідно з попередніми даними, було зафіксовано 93 ракети, серед яких щонайменше одна північнокорейського походження. Вдалося перехопити 81 ракету, зокрема 11 крилатих ракет, які були знищені завдяки нашим F-16. Крім того, російські сили використали близько 200 безпілотників під час цієї атаки. Це один із наймасштабніших ударів по нашій енергетичній інфраструктурі," -- підкреслив Зеленський.
Як зазначив у розмові з Фокусом директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко, окупанти атакували балансуючі потужності теплової генерації.
"Атакували велику теплову генерацію. Щодо атаки на підстанції, поки що такої інформації немає", -- додав експерт.
За повідомленням НЕК "Укренерго", внаслідок масованої ракетно-дронової атаки пошкоджень зазнали енергооб'єкти в кількох регіонах.
"Енергетики проводять роботи з відновлення в умовах аварії", -- повідомили в компанії "Укренерго".
Там пояснили, що споживання тримається на стабільно високому рівні. Наразі в усіх регіонах застосовуються три черги графіка погодинних відключень одночасно.
Згідно з інформацією, російські військові здійснили удари по енергетичним об'єктам у Львівській області, проте жертв не зафіксовано. Як зазначив голова обласної військової адміністрації (ОВА) Максим Козицький, внаслідок обстрілів стануть необхідними корективи в графіках відключень електроенергії.
"Ворожі сили здійснили напад на енергетичні об'єкти нашого регіону! На щастя, наразі немає повідомлень про постраждалих", -- зазначив він.
Згодом про результати обстрілу Львівщини повідомив перший заступник голови Львівської обласної військової адміністрації Андрій Годик. Він зазначив, що війська Росії намагалися вразити 6 об'єктів критично важливої інфраструктури.
"Виникли ушкодження та руйнування. В даний момент проводиться оцінка їхніх масштабів. На одному з шести об'єктів наразі спостерігається пожежа," -- зазначив Годик під час телемарафону.
Він зазначив, що реалізовано три етапи відключення електроенергії: "481 000 споживачів залишилися без електрики. Графіки можуть змінюватися в залежності від обставин в енергетичній системі", - додав він.
Годик також повідомив, що заклади здоров'я на 100% забезпечені резервним живленням, тож працюють в штатному режимі.
Після ракетної атаки на Тернопільщину були зафіксовані негативні наслідки. Обласна військова адміністрація повідомила, що критична інфраструктура функціонує у звичайному режимі.
Як зазначив Роман Ніцович, директор з досліджень аналітичного центру DiXi Group, в даний момент частина вимкнень електроенергії в Україні носить превентивний характер. Однак для отримання повної картини стану енергетичної системи та прогнозів щодо графіків відключень необхідно провести оцінку завданих пошкоджень об'єктів.
"З метою захисту критично важливого обладнання впроваджуються превентивні відключення. Конкретні деталі, які дадуть уявлення про рівень ушкоджень, стануть зрозумілі лише після відновлення нормального функціонування енергосистеми. Тоді можна буде оцінити серйозність наслідків. Загалом, з огляду на продовження атак на систему та з урахуванням обсягів комерційного імпорту і поновлювальної генерації, якщо температура почне спадати, ми можемо зіткнутися з більш тривалими перебоями в електропостачанні", -- зазначив Роман Ніцович.
Отже, в даний момент триває процес оцінки збитків, і немає конкретних відомостей про те, які регіони повинні бути готовими до тривалих відключень електроенергії. Однак для підтримки енергетичної системи оператор НАЕК "Укренерго" може на найближчі кілька днів ввести відключення, що триватимуть довше, ніж ті, що відбувалися з 9 по 12 грудня, до масованих атак на електростанції.
Слід зазначити, що до атак приєдналися також важкі погодні умови, в результаті яких на ранок 13 грудня 198 населених пунктів у п'яти регіонах - Київській, Чернігівській, Сумській, Черкаській та Кіровоградській - залишилися без електрики. У цих районах продовжуються роботи з відновлення електропостачання.
Як Фокус писав раніше, для підвищення стійкості енергосистеми України є сенс і можливості встановлювати мале електричне обладнання. Це передбачає поєднання різних джерел енергії: від газопоршневих установок до сонячних панелей і вітряків.