Маленький син уперше побачив його лише на знімках: останній захисник острова Зміїний повернувся з російського полону. Дивіться фото та відео.
Після трьох з половиною років у російському полоні, прикордонник Віталій Гиренко нарешті повернувся додому в Україну. Він є мешканцем Ізмаїла в Одеській області і став останнім з оборонців острова Зміїний, який тепер зможе зустрітися зі своїми рідними.
Його маленький син вперше зможе зустріти тата в реальному житті, а не лише на знімках. Про це повідомила спільнота "Захисники Зміїного" на Facebook.
"Після тривалих 3 років і 5 місяців нарешті відбувся обмін, який всі так чекали! Наш останній захисник Зміїного, прикордонник острова Ахілла Віталій Гиренко, повернувся ДОМО!" - йдеться в повідомленні.
У лютому 2025 року, в інтерв’ю "Суспільному", дружина Віталія Гиренка повідомила, що її чоловік залишався єдиним військовим зі Зміїного, який досі знаходився в полоні у російських сил. Вона разом з матір'ю військовослужбовця поділилися спогадами про той фатальний день, коли їхній близький потрапив у полон, а також розповіли про останню розмову з ним.
"Мій Віталій залишився єдиним на Зміїному. Мені здається, що йому там надзвичайно важко", - висловила свої переживання Альона.
За її словами, у той час, коли чоловіка захопили в полон, вона була на сьомому місяці вагітності. Таким чином, їхній син Дмитро мав можливість бачити батька лише на знімках.
"Ми не вірили в те, що вони могли загинути всі. А 26 лютого ми дізналися з російських ЗМІ, що наші хлопці були захоплені в полон і всі вони живі. Їх у Севастополь перевезли. Я побачила свого чоловіка по телевізору, що він живий. Руки, ноги, все на місці", - пригадувала жінка.
Довгоочікуваний для цієї та інших українських родин обмін відбувся ввечері 23 липня. Він став дев'ятим етапом повернення полонених у межах українсько-російських домовленостей у Стамбулі від 2 червня.
У ДПСУ повідомили, що, крім останнього із захисників острова Зміїний, додому повернулися і воїни, які понад три роки провели у полоні після оборони Маріуполя. А також ті, котрі воювали на Донецькому, Запорізькому, Луганському, Херсонському, Харківському, Сумському та Чернігівському напрямках.
"Моментів, які забирають подих... Чекаємо на всіх", - повідомили в установі.
Президент Володимир Зеленський зазначив, що на батьківщину повернулися тяжкохворі та серйозно поранені захисники. Він також повідомив, що в рамках цього процесу обміну з російського полону вдалося визволити більше ніж тисячу українських військових.
Російські війська захопили острів Зміїний у день повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року. Частина українських воїнів, які захищали його, потрапили в полон. Серед них були прикордонники та морські піхотинці.
Оборона острова стала відомою завдяки знаменитому вислову "Русскій воєнний корабель, іди на*уй", який прославився у всьому світі. Українські прикордонники, відмовившись підкоритися російському військовому кораблю, відповіли цією фразою, що швидко набула статусу символу українського опору. Цей легендарний вислів належить військовослужбовцю Роману, який походить із Золотоноші в Черкаській області.
Сили оборони України відновили контроль над Зміїним 30 червня 2022 року, після чотирьох місяців боротьби.
Станом на червень того року, за офіційними даними, в полоні перебувало 75 захисників острова. Згодом деякі з них були звільнені в межах обмінів, наприклад, на початок квітня 2023-го, звільнили 40 захисників.
2 червня під час переговорів у Стамбулі представники України та Росії домовилися про обмін у форматі 1000 на 1000 - вдруге таку кількість за історію таких переговорів. Додатково сторони домовилися обміняти ще 200 на 200 військовополонених, крім цього - провести репатріацію 6000 тіл загиблих військових із кожної сторони.
Після цього країна-агресор звинуватила Київ у нібито затримці обміну на невизначений термін. У той же час російські медіа активно розповсюджували інформацію про "початок процесу повернення тіл", хоча це не відповідало реальності.
Перший етап обміну військовополоненими в рамках стамбульських угод відбувся 9 червня, коли додому повернули українських солдатів, які не досягли 25-річного віку. Вже наступного дня відбувся обмін тяжко пораненими та серйозно хворими військовими.
Наступні етапи обміну відбудуться 12, 14, 19 і 20 червня. У всіх випадках не було вказано, скільки осіб було повернуто з міркувань безпеки; інформацію обіцяли оприлюднити в кінці всього процесу обміну.
Крім того, 11 червня відбулася репатріація 1212 тіл загиблих українських військовослужбовців. В подальшому, згідно з результатами репатріаційних заходів, з Росії в Україну повернули: 13 червня - тіла 1200 загиблих українських громадян, 14 червня - ще 1200 осіб, серед яких були військові, 15 червня - ще 1200 тіл, а 16 червня - 1245 тіл загиблих. У Координаційному штабі повідомили, що репатріаційна частина угод, досягнутих у Стамбулі, завершена: загалом у рамках цих угод повернули 6057 тіл.
За результатами репатріаційних заходів 17 липня в Україну повернули тіла 1000 загиблих.
26 червня між Україною та Росією відбувся новий етап обміну військовополоненими. На батьківщину повернулися українські військові, зокрема вояки ЗСУ, нацгвардійці та прикордонники, багато з яких перебували в полоні з початку повномасштабної війни.
4 липня з російського полону повернули групу поранених і тяжкохворих захисників, зокрема молодих людей до 25 років. Серед них були бійці, яких агресор засудив на тривалі терміни ув'язнення, а також ті, хто раніше вважався зниклими безвісти.
Як повідомляв OBOZ.UA, після повернення з російського полону український прикордонник Денис знову зустрівся зі своєю службовою собакою Джилі, з якою вони разом несли службу на адмінмежі з окупованим Кримом на КПВВ "Чонгар". Коли Росія розв'язала повномасштабну війну, захисник потрапив у полон, а його улюблениця залишилася на захопленій ворогом території Херсонщини.