Кабінет Міністрів України - Ефективна підтримка при інсульті: МОЗ проаналізував діяльність більше ніж 50 медичних установ - підсумки перевірки.
З 1 липня 2025 року, на підставі моніторингу якості медичних послуг для пацієнтів, які перенесли інсульт, проведеного Міністерством охорони здоров'я, угоди НСЗУ з 17 медичними закладами не були продовжені. Ще 19 лікарень отримали продовження контракту лише до завершення третього кварталу 2025 року.
Великомасштабна перевірка допомоги при інсульті
У період з квітня по травень п’ять експертних робочих груп Міністерства охорони здоров’я здійснили аудит 66 медичних установ, які уклали договори з Національною службою здоров’я України в рамках пакету послуг "Медична допомога при гострому мозковому інсульті".
Моніторинг охопив медичні заклади у 18 регіонах України, зокрема: Вінниччина, Волинь, Дніпропетровщина, Житомирщина, Закарпаття, Кіровоградщина, Київщина, Львівщина, Миколаївщина, Одещина, Полтавщина, Рівненщина, Тернопільщина, Харківщина, Чернівці, Чернігівщина та Черкаси, а також столиця – місто Київ.
Що перевіряли експертні робочі групи?
Щоб успішно пройти перевірку, медичні установи з пакетом послуг "Медична допомога при гострому мозковому інсульті" повинні відповідати вимогам щодо якості надання допомоги у випадках інсульту. Експертні комісії виконували перевірки на відповідність таким вимогам:
Оцінка результатів спостережень
Під час перевірки експертні робочі групи виявили невідповідність вимогам у 17 медичних установах. Національна служба здоров'я України не продовжила контракти на надання допомоги при інсультах з цими лікарнями, починаючи з 1 липня 2025 року.
Лікарні, з якими контракти не були продовжені:
Повторний моніторинг лікарні буде можливий лише після виправлення виявлених порушень.
Договірні відносини з 19 медичними установами країни були продовжені лише до завершення третього кварталу 2025 року. Це рішення ухвалено для термінового усунення виявлених невідповідностей. У разі, якщо проблеми не будуть вирішені до цього терміну, фінансування буде зупинено.
Йдеться про такі медичні заклади:
Кожен із закладів отримав індивідуальний перелік зауважень і підтримку національного експерта.
За результатами моніторингу, більшість лікарень, що наявні в цих двох переліках, мають такі порушення:
Які нововведення сталися в медичних установах та для пацієнтів?
Починаючи з 1 липня 2025 року, внаслідок проведених перевірок, у всіх регіонах держави були модернізовані маршрути надання екстреної медичної допомоги. Тепер пацієнтів, у яких є підозри на інсульт, направляють виключно до медичних закладів, здатних забезпечити високоякісну та безпечну лікувальну допомогу.
Протягом останніх років в Україні спостерігаються значні перетворення в структурі та якості лікування інсультів. Завдяки реалізації Програми медичних гарантій, все більше пацієнтів має можливість отримувати своєчасну та ефективну медичну допомогу.
Кількість тромболізисів в Україні зросла з 1 543 у 2020 році до майже 16 тисяч у 2024-му. Цей показник вже перевищує ціль, встановлену Європейським планом дій до 2030 року, згідно з якою 16% пацієнтів з ішемічним інсультом мають отримувати тромболітичну терапію. Одночасно спостерігається збільшення кількості тромбектомій - більш складних процедур, спрямованих на видалення тромбу. Якщо у 2021 році в Україні було проведено всього 128 таких операцій, то у 2024 році їх кількість зросла до 1 763, що становить понад 4% від усіх випадків ішемічного інсульту.
Спостерігається позитивна тенденція у показниках виживаності: 30-денна смертність після інсульту зменшилася з 23,5% у 2021 році до 21,9% у 2024 році.
Одночасно, рівень летальності при геморагічному інсульті залишається на тривожно високому рівні - 42,7%. Саме тому Міністерство охорони здоров'я акцентує увагу на поліпшенні якості медичної допомоги для пацієнтів з цією формою захворювання.
Зросла й кількість пацієнтів, які отримують реабілітацію: якщо у 2023 році лише 9% постінсультних хворих проходили стаціонарне відновлення, то у 2024-му таких було вже 14%. Це означає, що все більше українців отримують шанс на повернення до повноцінного життя.
Додамо, що протягом другого півріччя 2025 року Міністерство охорони здоров'я України спільно з лікарями-експертами продовжить моніторинг медзакладів, що лікують пацієнтів з інсультами.