Супервипуск учителя-новатора Олени Самойловської

2019-06-19 08:42

Нещодавно в усіх чернігівських школах пролунав останній дзвоник. Навчальний рік, наповнений успіхами й досягненнями школярів та вчителів, фінішував і в ліцеї №15. Цьогоріч особливою гордістю для педагогічного колективу став супервипуск 4-А класу. Перемогами своїх учнів і педагогічними секретиками навчання в початковій школі поділилася з нами перша вчителька випускників Олена Самойловська.

Учителька 24/7

Так жартома називають у родині пані Олену, яка віддається своїй роботі на всі сто. Такої самої думки про вчителя-методиста вищої кваліфікаційної категорії з багаторічним стажем і колеги-педагоги. Про свою ж педагогічну діяльність Олена Володимирівна говорить із ніжністю та глибокою любов’ю. 

«Робота – це моє життя. Цікаве, як казка, як захопливе оповідання. Коли твої робота, захоплення й бажання поєднуються, тоді стаєш від цього дуже щасливою. Кожний день – особливий. Ти йдеш на роботу і знаєш: на тебе чекають діти. Кожен принесе з собою свою історію, і ми творитимемо яскраву казку разом».

Професію вчителя пані Олена свідомо обрала вже у старших класах. Чималу роль у цьому відіграла її улюблена вчителька, чий образ Олена Володимирівна пронесла через усі роки педагогічної діяльності. Про свій вибір не жалкувала жодного разу, адже робота з маленькими дітками приносить лише задоволення.

Життєві принципи Олени Самойловської – порядність, чесність, стриманість і відвертість. А її стійка педагогічна позиція – щоранку нести позитивні емоції в улюблений клас та бути гуманною до кожного учня. «Дитина – як сонечко зі своїми особливими задатками, – трепетно говорить учителька. – Мені треба лише розгледіти цей дар та знайти підхід до кожного сонечка».

У початковій школі важливо все

Досвідчені педагоги знають, що робота в початкових класах має свою специфіку. Якщо в середній та старшій школі вчитель приходить і розпочинає вести свій предметний урок, то у педагога початкової ланки жодне заняття не обійдеться без емоційної хвилиночки, на якій учні діляться життєвими новинами та разом із наставником створюють позитивну атмосферу веселими усмішками. А ще важливо, з яким настроєм учитель приходить до школи, адже діти вловлюють усе: усмішку, зачіску, погляд, інтонацію. Одне слово, в початковій школі важливо все. А ще вчитель повинен нести емоції та позитив.

За словами Олени Самойловської, батьки віддають педагогові найдорожчі свої скарби – дітей. Тож за чотири роки навчання вони хочуть бачити результат. А він таки є. «Ми з різних дітей «ліпимо» згуртований клас – сильний, хороший, який потім упевнено піде далі своїм шляхом із гарним багажем знань», – ділиться вчителька.

Важливим у сучасному процесі навчання дітей є матеріальне й технічне забезпечення. Завдяки освітній концепції Нової української школи навчальні заклади в початковій ланці цього року забезпечені всім необхідним, аби «гризти граніт науки».У ліцеї №15 також за державні кошти придбано нові парти, проєктори, комп’ютери, ксерокси, принтери, килимки, розвивальні ігри, лего, географічні карти та глобуси. Тому досвідчені педагоги закладу мають змогу застосовувати у своїй роботі інноваційні технології, різноманітні педагогічні надбання та авторські розробки.

Педагогічне новаторство

Нестандартні методи використовує й Олена Володимирівна. На своїх уроках вона вчить дітей бути лідерами та соціально активними. Дає можливість усім показати здібності й у чомусь себе спробувати. Кожний проєкт, який є в початковій школі, обов’язково відобразиться в дорослому житті – впевнена вчителька.

«Я вчитель-новатор. Цікавлюся всіма інноваційними методами, люблю семінари, де беру щось новеньке й неодмінно випробовую зі своїми дітками». 

Наприклад, Олена Самойловська постійно застосовує різні інтерактивні технології: «Мозковий штурм», «Незакінчене речення», «Один – удвох – усі разом», «Мікрофон», «Обличчя до обличчя».

А ще протягом навчального року її клас працював із програмою «Вчи.com.ua». Це вся математика для початкової школи в інтерактивній формі, де понад 1000 завдань із різних тем розроблено професійними методистами відповідно до програми. Діти проходили курс із задоволенням та отримували нагороди.

Мабуть, недаремно на запитання «Який урок найулюбленіший?» діти відповідають: «Математика». Адже на цих заняттях педагог ніколи не дає нудьгувати, а проводить різноманітні змагання, дає групові та індивідуальні завдання. Втім, математика в ліцеї дуже важлива, бо заклад має фізико-математичне спрямування, тому дітей налаштовують на роботу вже з перших років навчання.

Проте завдяки новаторському підходу вчительки діти мають успіх і в гуманітарних дисциплінах. Учні Олени Самойловської перемагали в міжнародному конкурсі знавців української мови імені Петра Яцика. Тож новаторські задумки діють!

4-А залишиться в серці назавжди

Цьогоріч Олена Володимирівна випустила свій четвертий набір дітей, які залишаться в її серці назавжди. Вони сумлінні й добрі учні, старанні у навчанні та соціально активні, як і їхні батьки. До першого класу прийшло 37 діток, здебільшого дівчатка, тому клас жартома називали «дівчачим».

Іще на перших батьківських зборах пані Олена наголосила на важливості міцного ланцюжка: батьки – діти – вчитель. Будемо разом – матимемо перемоги. «Мій маленький успіх – співпраця з батьками, – зазначає вчителька. – Стараються всі – батьки, вчитель та діти. Як результат – високі досягнення у навчанні». 

Ніби на підтвердження сказаного саме в цей момент нашої розмови зайшла до класу мама учениці Улянки – Леся Матющенко, яка із захопленням розповіла про роки навчання доньки в початковій школі.

«Навчалося легко, весело та цікаво. У нас були мегакруті уроки, відбувалося дуже багато різних майстер-класів, поїздок, екскурсій. Олена Володимирівна має свій підхід до дітей. Мабуть, у класі не було жодної байдужої, пасивної дитини. Це був активний клас – завдяки старанням нашої вчительки, правильному налаштуванню з перших днів. А зернятко, посаджене в початковій школі, ростиме й далі».

За чотири роки навчання було багато цікавого й захопливого. Приміром, клас мав свого президента, якого обирали на тиждень за кількістю високих оцінок. У цій ролі могла спробувати себе кожна дитина за умови великого бажання та старання. І учні дуже хотіли та вчилися перемагати. Президент вибирав собі команду і програму на тиждень. Були Дні усмішок, дружби, інтелекту, математики, загадок, навіть День без домашнього завдання та без форми. Проводилися й різноманітні майстер-класи, які учні організовували самостійно. Наприкінці тижня аплодували президентові та обирали нового.

Крім того, що у Олени Самойловської діти добре вчаться, вони ще й гарно співають і танцюють. Наприклад, цього року на конкурсі «Молоді таланти Чернігова» 4-А клас посів перші місця в номінаціях «Хоровий спів» та «Фольклор». Є й індивідуальні перемоги: Дмитро Хропатий має безліч кубків із танцювальних конкурсів, Кароліна Мелащенко – лауреатка міжнародних конкурсів із танців та володарка 58 кубків і медалей, а юна співачка Саша Ющенко – переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних вокальних конкурсів.

Аплодуємо всім – навіть тим, хто просто побував у селі у бабусі й погрався з котиком.

Найбільше Олена Володимирівна пишається успіхами своїх учнів. У неї є свій секрет навчання дітей: якщо дитина полюбить учителя, то полюбить і навчання. А вчителька робить усе, аби діти в неї закохалися.

«Коли вчитель не байдужий до учнів, то поділиться бутербродом, яблуком, аркушиком. Діти це цінують. Коли учням комфортно, добре, затишно, їх підтримують, тоді вони йдуть до школи, не думаючи, що десь буде складна задача чи «хитромудрий» твір. Це відходить на другий план», – зауважує вчителька.

Пані Олена радіє досягненням кожного свого учня – великим чи маленьким. Скажімо, в її першому випуску із 33 учнів 30 вступили у виші на держзамовлення, а серед цьогорічних випускників – безліч переможців у різних конкурсах та фестивалях. Її гордість – активне, змістовне та яскраве життя вихованців.

Аби дитина досягла успіхів, її обов’язково потрібно хвалити, – твердо переконана Олена Самойловська. Тож і не забуває вона «нагородити» увагою кожного учня. Вітають у класі всіх без винятку та аплодують кожному – за різні перемоги в конкурсах, досягнення в танцях чи спорті, написання першого диктанту, отримання кращої оцінки й навіть якщо просто побував у селі у бабусі та погрався з котиком. Увага для дітей важлива, адже й результати очевидні.

Стань для дитини сонечком

Своє життя пані Олена не уявляє без цікавого шкільного життя та улюблених учнів, тому недаремно їй подобається такий вислів: «Якщо ти хочеш, щоби дитина твоя засяяла сонячним промінчиком, стань для неї сонеч-ком». У цих словах криються глибока ніжність і турбота, яку вчителька повсякчас дарує дітям. Адже неодмінні складові її педагогічного успіху – любов до дітей та професіоналізм.

Незважаючи на те, що навчальний рік закінчився й попереду літній відпочинок, Олена Самойловська вже сповнена нових ідей та планів стосовно зустрічі своїх першокласників. Є вже безліч задумок та секретиків для нового навчального року.

Втім, успіх не «народжується» наодинці, а має колективний присмак – вважає пані Олена. Тому й висловила насамкінець подяку.

«Хочу подякувати людям, які зустрілися на моєму шляху. Кожній людині, за урок, підтримку, підказку та пораду. Дякую кожній своїй дитинці, яка залишила свою частинку в моєму серці. Дякую кожній своїй колезі, друзям, родині, а також батькам, які є помічниками й натхненниками. За свій успіх дякую всім!!!»

Любов СИЛА

Інші новини:


Чернігів увійшов до топ-5 рейтингу міст України

Чернігів посів четверте місце у рейтингу найкращих міст України за результатами щорічного Українського муніципального опитування Міжнародного республіканського інституту. Результати дослідження оприлюднило видання «Новое время».

2021-09-24 13:14