«Бізнес будується на довірі» – враження чернігівcьких підприємців від навчального візиту до США

2019-06-27 13:13

Восьмиденний навчальний візит до США – це заключний модуль програми «Успішне підприємництво», що працює в Україні для представників малого й середнього бізнесу за ініціативою громадського об’єднання «Тройка Інтернешнл» (штат Північна Кароліна).

Як працює бізнес та здійснюється підготовка фахівців в Америці, на власні очі побачили чернігівці – директорка АН «Приват Ріелт», голова регіонального відділення Спілки фахівців з нерухомого майна України (СФНУ) Інна Різуха, директорка ТОВ «Аксіос Сівер», керівниця Центру розвитку підприємництва Ірина Березинець і власник компанії «Чернігівські інсталяційні системи» Олексій Шиманський. Делегацію з різних регіонів України приймало місто Winston-Salem, учасники відвідували компанії директорів чи власників, які були тренерами цього курсу. Вони ділилися історіями свого успіху, намагалися бути корисними. З якими ж враженнями наші земляки повернулися додому?

Людина – найбільша цінність

Інна Різуха: – Кожен день у нас був розписаний буквально по хвилинах. Ми відвідували успішні компанії, що працюють у різних сферах, вивчали досвід побудови бізнес-процесів, управління персоналом та навчання кадрів, маркетингові стратегії тощо. Вражень дуже багато, адже мова йшла і про фінанси, інвестиції, і про тонкощі підготовки класних фахівців, мотивацію співробітників, пошук клієнтів та розширення ринків збуту послуг і товарів. Звісно, вражає ставлення до людини як до найбільшої цінності. Кожен із наших тренерів ділився досвідом. І майже всюди звучало, що треба дуже бережливо та лояльно ставитися до людей. Це наш головний потенціал, капітал. Мені дуже імпонує такий підхід. У нашому колективі теж намагаємося дотримуватися цього принципу. І я знайшла підтвердження, що саме так працює успішний бізнес. Зокрема, ми побували на підприємстві, де працюють лише люди з інвалідністю – з вадами зору, сліпі. Вони виготовляють речі навіть для армії. Це підприємство існує завдяки державним замо-вленням. Є перелік товарів, які державні органи мають купувати тільки на підприємствах, де працюють «особливі» люди. Це дуже круто!

Ірина Березинець: – У перші дні навчального візиту ми встигли побувати в офісі інвестиційної компанії «Arbor», відвідали місцеву радіокомпанію, що веде трансляцію на кілька штатів, поспілкувалися з адміністрацію Банку BB&T, який розпоряджається коштами на рівні бюджету України (і при цьому посідає 8-ме місце в рейтингу банків США). Один із топменеджерів банку Скотт Рід – викладач на курсі «Успішне підприємництво», він справжній професіонал. Під час зустрічі в Торгово-промисловій палаті м. Вінстон-Салема йшла мова про роль громадських організацій, що об’єднують і навчають підприємців. Ми побували також на сімейній фабриці з виготовлення елітного печива, ознайомилися з технологією та обладнанням; відвідали фармацевтичне підприємство, що відповідає за розфасовування ліків для пацієнтів, які живуть у будинках для літніх людей. Це підприємство обслуговує 2 штати, 170 будинків. Від надходження замовлення до доставки ліків минає лише одна доба.

Олексій Шиманський: – Бізнеси, які ми відвідували, дуже різні – від банку до школи таеквондо. В організації, котра надає роботу людям з вадами зору, простір організований настільки зручно і продумано, що нам це здається фантастикою! Є спеціальне обладнання, навіть комп’ютерні програми, які допомагають людям виконувати різні операції, є собаки-поводирі. Не було у програмі будівельної компанії чи монтажної, тому порівняти зі своїм бізнесом я не можу, але підходи до справи всюди однакові. Передусім мають бути порядність, людське ставлення як до клієнтів, партнерів, так і до кожного члена колективу, довіра. Дуже сподобалися щирість, відвертість у спілкуванні, чіткий таймінг зустрічей. Американці надзвичайно цінують свій час, адже це ресурс, що не поповнюється за будь-які гроші. Для мене це стало відкриттям і прикладом.

І. Р.: – Під час візиту до США я мала зустріч із головою Асоціації рієлторів штату Північна Кароліна. Було надзвичайно цікаво дізнатися, як у них працюють фахівці з нерухомості, з якими викликами вони зустрічаються та як долають труднощі. Під час розмови з’ясувалося, що історія Асоціації рієлторів Північної Кароліни як громадської організації нараховує трохи більше 100 років. Тож цей досвід може бути корисним для українців. 

Я розповіла американським колегам, що в Україні триває підготовка Закону, який регламентує діяльність фахівців у сфері нерухомого майна, та поцікавилася, які вони бачать плюси й мінуси в запровадженні подібного регулювання. За словами колег, у США подібний закон діє вже багато років, і саме завдяки цьому й самі фахівці з нерухомості, і їхні клієнти почуваються більш захищеними, а ринок – прозоріший і стабільніший. Ліцензування діяльності рієлторів, на їхню думку, – необхідна умова для того, щоб у цій професії залишалися тільки підготовлені та надійні професіонали. Ми домовилися про онлайн-консультації для чернігівських фахівців з нерухомості, членів СФНУ. 

Американці цінують час і вміють рахувати гроші

І. Р.: – Спілкування відбувалося на рівних, ми не відчули пафосу, фальші. Відчувалося тільки величезне бажання дати нам якісь перевірені техніки, інструменти, щоби ми теж ними користувалися й були успішними. Мені сподобалося, що американці щиро розповідають, з чого починали, як пройшли кожен етап, тому що це їхня праця, їхня гордість. Невипадково ці люди досягли успіху, і вони готові ділитися, їм нема чого приховувати. Якщо виникають кризові ситуації, вони радять звертатися до експертів, залучати консультантів. Не соромляться чогось не знати чи не розуміти. Вони завжди націлені на розвиток. 
На підприємстві для людей з вадами зору, про яке згадувалося, є школа для малюків. Ми побували на занятті, де маленький незрячий хлопчик учився читати реп і відчувати ритм. Це було індивідуальне заняття з викладачем. Я у нас такого ставлення до людей з інвалідністю, на жаль, не бачила! Мене це теж вразило. А там вони працюють, заробляють, навчаються, мають перспективи й не почуваються «зайвими» у суспільстві. 

О. Ш.: – Ми познайомилися зі справжнім мультимільйонером, у якого троє синів, один із них – чинний конгресмен. Але ця людина з нами спілкується дружньо, розповідає, як виховує онуків, що у кожного з них із 6 років є певні обов’язки на сімейній фермі. 

Але найбільше вразив коледж, де навчається близько 8 тисяч студентів. Там така потужна й сучасна технічна база! Я закінчував наш технологічний університет, кафедра зварювального виробництва – моя рідна, і коли нас повели на подібні кафедри, я усвідомив, що ми застрягли десь у середніх віках. Там студенти вчаться працювати з програмами, які моделюють простір. Скажімо, хтось розробляє дизайн будівлі, вдягає окуляри й може «погуляти» цим приміщенням. Усі лабораторії оснащені 3D-принтерами. Ми були на кафедрі архітектури, дизайну, анімації, й нам показували, які мультики створює молодь, зокрема курсову роботу одного зі студентів. Коли я повернувся, показав цей мультик синові, а той каже: «Я його бачив!» Цей студент уже продав свій проєкт і заробив гроші. Але найбільше мене вразила кафедра ІТ, де ми побачили два величезні екрани – плазмові панелі, де в реальному часі можна було спостерігати за хакерськими атаками, що відбуваються в цю мить у світі. При цьому навчання в коледжі триває лише два роки. 

І. Б.: – Що я побачила в США – американці вміють рахувати гроші. Прискіпливо аналізують свої витрати, причому це починається в родині й розповсюджується на всі сфери життя. Зекономлені гроші вважаються заробленими. Всі наші тренери – успішні підприємці, мають мільйонні статки, але дбайливо ставляться до фінансів. Мені як економістові й бухгалтеру, що має значний досвід, відкрилися деякі нюанси в цій сфері.

Закінчення в наступному номері

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13