​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

2022-06-27 12:21

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

Як повідомила модераторка заходу, директорка ТОВ "Чернігівська Деснянська правда" Христина Лаврищева, розмова буде корисною та цікавою. Бо сама назва заходу говорить про себе – "Удари війни по жіночому здоров’ю. Секрет вистокоточної зброї проти стресу". 

На запитання учасниць ДП кави відповідали відомі лікарі Василь Отрошко –  медичний директор OKCLINIC, акушер-гінеколог, хірург, спеціаліст з естетичної гінекології та пластичної хірургії, експерт з ендоскопічної хірургії і лазерної медицини в гінекології; та Олексій Казаков – лікар-вертебролог, головний лікар "Авангард Мед", кращий вертебролог України, спеціаліст у галузі лікування дегенеративно-дистрофічних захворювань хребта і суглобів, має великий досвід лікування сквестрованих гриж, поглиблено займається питаннями сколіозу та асиметрії тіла, демонструє гарні результати лікування хвороби Бехтерєва.

Окрім цього на учасниць заходу чекали корисні подарунки та сюрприз. Зареєструвавшись на соціальних сторінках  OKCLINIC в інстаграмі, вони отримали можливість брати участь у розіграші сертифікату від OKCLINIC.

Василь Отрошко розпочав розмову про ситуацію, яка склалася в Україні саме з жіночим здоров’ям.

- Коли ми відкрилися 20 квітня, то зрозуміли, які насамперед проблеми з’явилися в жінок у наш непростий період, які виникають запитання і з чим потрібно зараз працювати. Багато проблем фізіологічних тісно пов'язані з психологічними. І хоча ми не психологи і не психотерапевти, але  постараємося зібрати до купи всі проблеми та нюанси, що турбують жінок. А також дати напрямки, як із цим боротися. Війна одразу стала шоком, а відтак з’явилися свої думки, переживання, відчуття - паніка, тривога, страх, невідомість, безсилля… Тож психологічно це був дуже великий стрес для організму.

Потім кожний із нас прийняв чи не прийняв цю ситуацію, подумав, що треба робити, і намітив певні кроки. Це були зважені рішення, і вони точно правильні для кожного. Тому що люди відчували відповідальність, страх,  бажання бути в безпеці, необхідність врятуватися самому та  врятувати близьких. І під час або виїзду, або прийняття рішення залишитися кожний відчував тривогу, непевність. У когось були недороблені справи, хтось розпочав лікування й недолікувався... І ось усе це, особливо в жіночому організмі, викликало великий стрес.

 При стресі основним гормоном, який виділяється, є кортизол.  А ще - поміжний гормон, який допомагає  активізувати всі сили організму. Він відповідає за вироблення інсуліну,  щоби дати  більше енергії. Сприяє виробленню адреналіну.  Але основною рушійною силою все ж залишається  інсулін. Начебто це гарно і класно. Проте коли постійно перебувати в стресі,  кортизол поступово накопичується. Тому в організмі відбуваються  незбалансовані процеси, бо цей гормон впливає на ліпідно-вуглеводний обмін, спалювання м'язів і накопичення вісцерального жиру, зменшує рівень колагену, впливає загалом на гіпоталамус і гіпофіз та всі органи, які виділяють гормони, особливо жіночі гормони. І кортизол, таким чином, ущент розбиває гормональний фон. Це призводить до порушень менструацій, сухості в піхві, запальних процесів і болю внизу живота. І з цим потрібно щось робити.

Лікар, звісно, може призначити потрібне лікування. Але є й прості речі, які ви зможете робити самостійно, без сторонньої допомоги.

По-перше, це повноцінний сон – не менше 8 годин, адже під час сну виробляється мелатонін -  прямий антагоніст кортизолу. Але мелатонін виробляється в організмі з 22-ї години до першої ночі. Тобто в цей час уже потрібно спати.

По-друге, прогулянки на свіжому повітрі, особливо перед сном. Це фізичні навантаження, насичення організму киснем, що корисно для опорно-рухової системи.

По-третє, фізичні вправи. Потрібно робити зарядку, займатися спортом або робити якісь вправи з йоги.

І по-четверте – секс.  В жіночому організмі ще є один гормон, прямий антагоніст кортизолу, - окситоцин. А він виділяється під час оргазму, вагітності, пологів, грудного вигодовування. Є дуже цікаві цифри: з 20 квітня фіксуємо, що за час війни на 20 відсотків збільшилася кількість вагітних. Чоловіки теж мають гарну захисну реакцію організму. В них, у стресовому стані, спрацьовує  інстинкт продовження роду.

Отож потрібно не забувати про вітаміни, які потрібно вживати - групи B, особливо B6. Треба їх приймати 400 мг на добу, і це дуже гарний антистрес. Він гальмує нейром'язову передачу і діє заспокійливо. Ще потрібний вітамін D3, визнаний Всесвітньою організацією охорони здоров'я  -  він сприяє виробленню гормону радості і щастя. Його дозування -  1000 міжнародних одиниць на добу. Приймати можна в будь-якому вигляді.

Але є проблеми, з якими жінка самостійно, без допомоги спеціалістів або вузьких спеціалістів, впоратися не може.

Тому при порушеннях менструального циклу, різких болях внизу живота, дискомфорті під час сексу або після, незвичних виділеннях, яких не було раніше, потрібно звертатися до лікаря. Я пропоную гінекологію OKCLINIC - це найкраща гінекологія в Чернігівській області, і я можу це довести стовідсотково.

Якщо спостерігається відсутність менструації (аменорея), яка триває більше від трьох місяців, це може призвести до раннього клімаксу. Тому до лікаря треба звертатися обов'язково.

- Де розташовується ваша клініка?

- У Чернігові на вулиці 1-го Травня 166-Б, біля другої міської лікарні, в одному приміщенні з клінікою “Тесла”. До речі, кожен, хто сьогодні присутній на цій зустрічі, має в подарунок сертифікат, який дає право на безкоштовну консультацію. У нас можна отримати весь спектр акушерсько-гінекологічної допомоги, ми ведемо вагітність і займаємося плануванням вагітності. але поки що не займаємося пологами. Можливо, це в майбутньому. Проводимо абсолютно всі операційні втручання, бо маємо обладнання, якого точно немає в Чернігівській області, використовуємо методи лікування, які точно ніхто не використовує, і робимо оперативні втручання, якими точно ніхто не володіє. Також пропонуємо естетичну гінекологію, мамологію, лазерну медицину і комплексну діагностику.

- Що таке естетична гінекологія?

- Це сучасне лікування та вирішення делікатних жіночих проблем, що спричинені індивідуальними особливостями будови статевих органів жінки, гормональними, віковими та післяпологовими змінами. Сьогодні від нас ви можете отримати подарунок -  курс процедур лазером для інтимного омолодження. Це відмінно впливає при сухості піхви, віковому розтягненні, сприяє зволоженню, має відмінний результат при нетриманні сечі, особливо стресовому, і загалом запускає ряд дуже важливих процесів, які відновлюються завдяки лазерній терапії.

- А яка вартість цього подарунка в прайсі?

- 16 000 грн, але влітку діє знижка - 50%.

Далі до учасниць заходу звернувся Олексій Казаков. Про якого Василь Отрошко сказав так: "Коли розпочалися військові дії, я вивіз родину, воював у Козельці, коли там був наступ, а потім зайнявся волонтерством. Під час однієї з поїздок потрапив під “Гради”, отримав травму спини. Проте продовжував тягати важкі вантажі. І коли повернувся до Чернігова, то мав серйозні проблеми зі спиною. Олексій Валерійович за 7 днів поставив мене на ноги,  за що йому велика дяка як надзвичайному спеціалісту".

Олексій Казаков почав із розмови про стрес, який сьогодні практично нікого не обминув.

- Стрес - це реакція організму, спочатку короткочасна. У нашій свідомості він асоціюється із чимось поганим -  проблеми на роботі,  в сім'ї тощо. Стрес може бути і перед весіллям, і перед купівлею цуценяти. Але для організму це буде точно такий самий стрес.

Цей механізм влаштований так, щоби людина могла вижити в екстремальній ситуації.  Захищайся або тікай. Рівень гормонів звужує судини, загострює зір, пам'ять, увагу. Але це короткочасна реакція. Кожний має свій запас міцності, пов'язаний із генетикою. Для когось стрес минає за два тижні  практично безслідно , а хтось впадає у хронічний стан із купою наслідків.

Стрес – поняття загальне -  він може бути емоційним і фізичним.  Крім того, що ми стресуємо психоемоційно,  за останні місяці маємо купу змін у наших звичних психофізичних навантаженнях. Звикаємо до одного способу життя, а потім  ситуація різко змінюється.

Як вертебролог хочу сказати, що не існує однакових МРТ.  Наш хребет записує на собі все наше життя. Він запише й важку сумку, там буде склероз замикаючої пластинки. Оскільки ми сиділи в бомбосховищах -  там буде невеликий запальний процес,  який важко  прибрати медикаментами.

Ще окремо хотів би сказати про таке поняття, як тривога і тривожний стан. Якщо стрес - поняття більш мультимодальне, то  тривога  - більше психологічне.

І все починається з тривоги. Через негативні новини ми всі її відчували,  включалися гормональні механізми - організм готувався до захисту. Звужуються судини, і наші м'язи готуються захищатися. Цей механізм реально допоможе, якщо потрібно тікати, щось робити,  а потім організм виснажується, центральна нервова система дає збій, запаси глюкози в клітинах головного мозку знижуються, він починає отримувати менше крові, тому ми з цієї тривоги переходимо в патологічний стан, який називається тривожним. Людина відчуває депресію, сонливість, втрату пам'яті, стає забудькуватою. Дуже часто пацієнти з тривожними станами мають проблеми зі шлунком - гастрити, виразки тощо.

Якщо звужуються судини, то дуже багато органів і суглобів не доотримують кров. Жінки часто стикаються з такою проблемою, як синдром хронічного тазового болю. Буває оніміння пальців на ногах... Але мені як вертебрологу хотілося би звернути увагу більше на ортопедичну складову. Стрес пережили, начебто все добре, але механізм уже запущено – це ланцюгова реакція, що тягне за собою патологічні процеси. Звичайний спазм м’язів і неспецифічний біль у попереку можуть згодом стати причиною  грижі міжхребцевого диску. Якщо вона велика,  потрібно  нейрохірургічне втручання на хребті. Тож, здавалось би,  звичайна тривожність, а вона може запустити таке велике патологічне коло, яке закінчиться серйозним лікуванням,  оперативним втручанням і частковою втратою працездатності. 

Якщо ми лягаємо на диван, то починаємо старіти. Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко сказав, що  українці за всі ці дні постаріли на 10-15 років. Тому не можна лягати на диван,  хоча інколи дуже хочеться. Це називається динамічний стереотип. Для того, щоб його подолати,  потрібно щодня давати фізичне навантаження. А потім головний мозок уже сам спонукатиме йти, наприклад, на прогулянку. Отже - спорт, медитація і йога – це дуже гарний стрейчинг,  коли скорочені м'язи ми самостійно розтягуємо і відчуваємо полегшення. Дуже гарно допомагають прогулянки на свіжому повітрі і масаж. Особливо, якщо масажист вміє комбінувати різні види масажу - антистресовий, точковий, шийного відділу хребта, лімфодренажний тощо.

Втім, навіть якщо є симптоми, про які ми говорили вище, це не означає, що людина серйозно хвора. Швидше це свідчить про те, що ви емоційна людина й завантажуєте клітини головного мозку. Тож їм просто потрібно відпочити. А вам обов'язково звернутися до невролога. У кожного невролога є ряд міжнародних тривожних шкал, за допомогою яких можна пройти тестування вашого стану і визначити ступінь тривожності.  Під кожний можна підібрати відповідне лікування - від трав до мікродоз антидепресантів. Не варто боятися приймати антидепресанти. Це схеми сучасного лікування,  якими користується весь цивілізований світ. Це нормальна практика, яка дозволяє боротися з непростими викликами сьогодення. Більшість із цих препаратів створені наукою для тривалого прийому. Вони виводяться в незмінному стані нирками й  печінкою. В сучасних препаратів навіть немає синдрому відміни. 

Якщо, окрім головного болю, забудькуватості чи інших симптомів ви відчуваєте, наприклад, скованість м’язів, хронічні  болі в шиї, суглобах, попереку, саме час іти до вертебролога, який призначить процедури -  електро- і магнітотерапію, ультразвук, та спеціальні масажі. Наша клініка пропонує пацієнтам ударно-хвильову терапію, лазер високої ефективності, TR терапію, сухе витяжіння хребта, PRP, мануальну, магнітну терапію, реабілітацію після інсульту.

Якщо є  патологічні стани в організмі, що виникли внаслідок стресу, вони не минають самостійно, і ваш організм не може з цим впоратися за певний проміжок часу, треба звертатися до спеціалістів і не затягувати.

- Я постійно сиджу за ноутбуком -  до 12-ти  годин поспіль, тож зрозуміло, які в мене проблеми. Я не люблю уколи, пігулки.  Коли ж звернулася до лікаря, мені призначили  фізіопроцедури.  Вдалося пройти курс напередодні війни. Вважаю, що це мені допомогло легше пережити той жахливий стрес, який ми відчували. Це дуже ефективна і дієва  допомога. Вважаю, що Чернігів - не тільки б’юті-столиця, а ще й медична столиця. Тому що у нас можна отримати  будь-яку допомогу в сучасних  медичних закладах на найсучаснішому обладнанні. А вам - велике дякую! - сказала Тетяна Роєва, головний редактор Видавництва "Країна Мрій - KM MEDIA".

- Журналістика - стресова професія. Було багато тривог завжди, а під час війни ми всі опинилися у стані стресу. Може бути, що через  оцей найбільший стрес ми позбулися того, що було раніше?

- Є таке поняття, як домінанта - вогнище збудження в корі головного мозку, сильніше, ніж інші подразнення.  Воно утворює так звану стресову домінанту,  яка буде подавляти всі інші, що були до цього. На прийомі невролог або психолог мають виявити оцю домінанту і визначити шляхи, як її можна приглушити -  медикаментозно і терапевтично.

- Чи може статися так, що все мине саме по собі?

- У кожного є свій запас міцності і своя психологія. Думаю, людина психологічно здорова і гармонійна не потребуватиме звертання до психолога. Значить, ваша гармонійність чи філософська концепція стали сильнішою домінантою,  яка змогла нівелювати стресову домінанту, що утворилася. Але фізіологічні зміни в організмі через стрес треба розбирати з лікарем.

На завершення заходу відбувся розіграш сертифікатів. Пощастило відомій рестораторці Оксані Голубовій та керівниці "Арт-студії "Колібрі" Лілії Ібрагімовій.

Інші новини:


Красивий бізнес, який не здався, першим відкрився після активної фази бойових дій, навчає своїх та надихає жінок Чернігова

П’ять років тому відкрився відомий чернігівський магазин жіночого одягу, взуття та аксесуарів "KriStal" (проспект Перемоги, 119А). За цей час його вподобало багато чернігівок (і не тільки!). І ось воно, свято першого ювілею. На ньому побували давні й нові друзі, прихильниці магазину, бізнес-пані й панянки, котрі постійно приходять сюди за стильними речами, привітним та професійним обслуговуванням, консультаціями й обов’язково – за гарним настроєм.

2022-08-16 08:55