EcoBattle – екомонети за використані батарейки

2019-08-13 08:37

Чернігівські міські екологічні активісти заявляють: 50% усіх токсичних відходів, що становлять шкоду для людини, – то батарейки. Тому вони є актуальною екологічною проблемою всього світу. За інформацією, в Україну ввозиться приблизно 300 мільйонів батарейок щорічно (у нас вони не виробляються). Одна людина в середньому використовує щороку 5 батарейок. Це становить 4,5 тисячі тонн батарейок у рік. Або 12 тонн на день.

Що дуже шкодить навколишньому середовищу. За неофіційними даними, одна  батарейка здатна забруднити до 20 кв. м ґрунту або 400 л питної води. Це небезпечно для тварин і для людей, тому що в батарейках містяться свинець, ртуть, кадмій, які уражують майже всі органи. Не дуже впевнений, що все сказане екологами точне до останньої літери, але те, що відпрацьовані елементи живлення  шкодять не тільки здоров’ю людей, а й «здоров’ю» нашої планети –  незаперечний факт.

У Чернігові провели невеличке соціологічне дослідження. Загальна кількість опитаних – 569 осіб: 34% чоловіків і 66% жінок. Їхній вік у середньому – 26-35 років, трохи менша за чисельністю група – 36-60 років. Коли люди відповідали на запитання: «Що ви робите з використаними батарейками?» – виявилося: 19% – викидають у смітник, 28% – зберігають удома, 53% – віддають на утилізацію. Самі бачите, є над чим працювати. Тому потрібно продовжувати й посилювати роботу зі збирання та утилізації цього «добра». Що й збираються робити міські активісти вже найближчим часом.

Певно, ви знаєте, що створено екологічну карту міста, де позначено пункти прийому батарейок комунальниками (їх десять), 7 – у комерційних структурах та 35 – у школах. Зібрали понад 300 тисяч батарейок. Активісти бажають поширювати інформацію про можливості правильної утилізації батарейок та інших відпрацьованих елементів живлення серед громади Чернігова. Для цього підшуковують 34-х так званих менторів (наставників)

Найбільше організатори запрошують учнів старших класів і студентів. Завдання менторів – координувати екологічний проєкт в одній із загальноосвітніх шкіл міста і прочитати для дітей п’ять лекцій про вплив батарейок на середовище.

У вересні планують провести черговий EcoBattle. Перший був аж 2017 року, коли чернігівські школярі за травень зібрали близько 55 тисяч відпрацьованих батарейок. Нині за них видаватимуть екомонети: 1 батарейка = 1 монета = 1 гривня. За них учні отримуватимуть призи: монети можна буде обміняти на ласощі чи квиток до розважального центру «Планета». Будуть і інші подарунки. Організатори наголосили, що представники бізнесу можуть долучитися до ініціативи й запропонувати свої подарунки для учасників EcoBattle. Кожен, хто прийде обмінювати монети на сувеніри, отримає квиток-запрошення на екологічний форум, який відбудеться у жовтні в Чернігівському молодіжному центрі.

Проєкт триватиме 4 місяці. Скажу відверто: абсолютно впевнений у тому, що наші школярі «попереду планети всієї» і з задоволенням назбирають іще не одну тонну цього екологічно шкідливого «непотребу».

Мене нині більше турбує, чи наші чиновники до кінця літа вивезуть уже зібрані п’ять тонн відпрацьованих батарейок із Чернігова на якесь реальне підприємство з відповідною ліцензією про утилізацію. Як на мене, заплановані на це 199 тисяч гривень із міської скарбниці – невелика сума (судячи з нинішніх цін на реальну утилізацію).

Добре було би також, аби наші екологічні активісти проконтролювали маршрут від пункту А до кінцевого пункту Б. Чи не зникне це «добро» десь дорогою? І чи насправді його там утилізують? 

А можливо, хтось із міських (обласних, народних) депутатів зацікавився цим питанням? Охочі є?

Олександр ШИЛО

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13