Шанс на життя – спільними зусиллями!

2019-08-12 09:49

 

Гостра лейкемія, апластична анемія, лімфома Ходжкіна та неходжкінські лімфоми, мієломна хвороба – багатьом людям ці слова мало про що кажуть, але статистика захворюваності невпинно зростає. Злоякісні хвороби крові уражують людей різного віку – як старших, так і немовлят, однаково часто спостерігаються у чоловіків та жінок.

У Чернігівській області перебувають на обліку 1400 пацієнтів із захворюваннями крові, щороку реєструється близько 200 нових випадків захворювання. Трансплантація кісткового мозку – інколи єдиний порятунок для онкохворих. Але, на жаль, приблизно 85% пацієнтів не мають відповідного родинного донора для здійснення такої процедури. Для таких пацієнтів у реєстрі проводять пошук сумісного донора! В Україні від неродинного донора пересадку не проводять. Майже за 28 років незалежності Україна так і не змогла створити свого єдиного реєстру донорів,через це українські пацієнти змушені збирати мільйони гривень, щоб отримати допомогу за кордоном. Та навіть у світовому реєстрі( який об’єднує реєстри з різних країн світу) лише 70-80% можуть знайти відповідного донора. Тобто чим більше зареєстрованих потенційних донорів, тим більше шансів урятувати життя!

У Європі здійснюють до 30 пересадок на мільйон населення в рік. В Україні – до 100 на рік, але потреба зростає і пацієнтів з кожним роком усе більше.

Що стосується закордонної трансплантації, то найчастіше пацієнти їдуть на лікування до Німеччини, Ізраїлю, Білорусі, Росії та Індії. В Україні такі операції проводяться тільки у Київському центрі трансплантації, де проводять ауто (коли пацієнт отримує попередньо заготовлений власний кістковий мозок) або пересадку від родинного донора.

У Чернігівській області щорічно пересадки кісткового мозку потребують 20-25 пацієнтів (аутологічної) та 5-6 пацієнтів – алогенної (від неродинного донора). Для цих пацієнтів кожен день очікування може коштувати життя.

Відомо, що людині легше знайти відповідного HLA-сумісного донора серед людей тієї ж етнічної та расової групи! Тому шанс знайти такого донора дуже відрізняється серед основних етнічних груп. Отже, збільшення кількості зареєстрованих потенційних донорів збільшує шанси вчасно провести трансплантацію.

На жаль, більшість українців має хибне уявлення про те, що таке трансплантація кісткового мозку і, почувши про неї, уявляє надскладне оперативне втручання, що має тяжкі наслідки для донора. Тож про це трошки детальніше. Пересадку кісткового мозку також називають трансплантацією стовбурових клітин. Існує два можливі шляхи їх пожертвування:

ПЕРШИЙ, і той, який найчастіше використовується (80% випадків) – це пожертвування стовбурових клітин із циркулюючої крові. Протягом п’яти днів донорові вводитимуть спеціальний препарат, який значно збільшує кількість стовбурових клітин у крові. На п’ятий день проводиться аналіз крові, щоб перевірити кількість циркулюючих стовбурових клітин. Далі необхідно пройти процедуру аферезу, що триває 3-5 годин, у залежності від кількості стовбурових клітин, яку необхідно отримати. Вас під’єднають до спеціального апарата (клітинний сепаратор), який збирає стовбурові клітини з крові через вену в одній руці, повертаючи кров до тіла через вену в іншій. Донори тромбоцитів уже знайомі з цим апаратом. Загальна анестезія та подальше перебування в лікарні НЕ ПОТРІБНІ… Можливі побічні ефекти: біль у кістках, іноді головний біль, стомлюваність, проте вони минають через 1-2 дні.

ДРУГИЙ СПОСІБ (використовується рідше, у 20%) – пожертвування самим кістковим мозком, що передбачає отримання стовбурових клітин із тазових кісток. Це робиться за допомогою голки та шприца під загальним знеболенням у лікарні. Оскільки можливе відчуття дискомфорту в місцях, де була встановлена голка, донора госпіталізують у клініку на 1-2 дні. У цьому випадку найбільший ризик пов’язаний із використанням анестезії під час процедури. Також можливі побічні ефекти (біль у кістках, втомлюваність, синці в місці забору), які швидко минають.

При обох способах забору у донора зазвичай беруть 1-5% власних стовбурових клітин, чого цілком достатньо для повноцінного відновлення кровотворення у пацієнта на все життя. Кістковий мозок у донора повністю відновлюється протягом декількох тижнів, тобто він не втрачає нічого. Пожертвування стовбурових клітин відбувається в лікарні. Загалом, перший варіант мало чим відрізняється від звичайного забору донорської крові, а другий трохи складніший, але обидва варіанти варті того, щоб урятувати життя людини.

Працівники Чернігівського медичного центру сучасної онкології активно реєструються в новоствореному благодійному фонді українського реєстру донорів кісткового мозку. Для цього необхідно внести свої дані на сайті ubmdr.org та отримати безкоштовний ДНК тест для НLA-типування для присвоєння коду НLA-генотипу та стати потенційним донором.
Враховуючи зростання кількості нововиявлених захворювань, що потребують пересадки кісткового мозку, адміністрація Чернігівського медичного центру сучасної онкології планує відкрити свій центр пересадки кісткового мозку. Для цього є умови, висококваліфікований і досвідчений персонал  та технічні умови. Наразі вже підготовлена навіть проєктна документація. Ми впевнені, що спільними зусиллями ми зможемо врятувати багато людських життів. 

Подаруйте шанс на життя! Зареєструйтеся потенційним донором кісткового мозку, це просто!

Інші новини:


Наші за кордоном

Чернігівці, які пережили часи перебудови, пам’ятають, коли наші земляки без знання мови, але з гарною освітою та досвідом роботи тут, масово виїжджали до Італії, Іспанії, Португалії на заробітки заради майбутнього благополучного життя для себе та своїх дітей. Жінки – доглядати старих і дітей, мити, прибирати, готувати, шити тощо. Чоловіки, як правило, влаштовувалися на виробництво або працювали вантажниками, збирачами меблів, будівельниками. У сезон, і тоді, і зараз, наші займаються збором ягід та фруктів, овочів та зелені.

2022-01-26 08:57