Протягом року повномасштабного конфлікту загинуло 121 представник громадянського суспільства та журналіст - повідомляє ZMINA.

Такі дані оприлюднив Центр прав людини ZMINA під час презентації в Укрінформі першого звіту-меморіалу "Втрати громадянського суспільства та медіа за три роки повномасштабного вторгнення Росії в Україну".

Втрати громадянського суспільства внаслідок агресії Росії проти України ще чекають на своє усвідомлення. Війна триває, і в умовах активних бойових дій отримати повну та достовірну інформацію буває надзвичайно складно, особливо коли йдеться про події на територіях, що знаходяться під окупацією. Багато фактів стають відомими лише через значний проміжок часу, деякі з них досі залишаються неповними або неточними. Тим не менш, важливо фіксувати події на даний момент, адже з часом болючі спогади про пережите стираються, а іноді їх блокують захисні механізми пам'яті. Ми створили цей звіт, щоб вшанувати пам'ять тих, хто загинув, захищаючи цінності вільного світу в цій жахливій війні. Ми також будемо продовжувати збирати, документувати та уточнювати ці історії, -- зазначила співавторка звіту, голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик.

У ході заходу було підкреслено, що перед початком повномасштабного вторгнення Росія підготувала списки українських громадян, яких планувалося заарештувати або знищити. У ці списки увійшли політики, державні службовці, співробітники правоохоронних органів, військові, а також представники громадянського суспільства — правозахисники, волонтери, активісти й журналісти. Російські загарбники активно шукали зазначених осіб, керуючись цими списками.

Після звільнення українських регіонів військові та правоохоронні органи виявили тіла людей, які мали ознаки катувань або неналежної смерті. Чимало з них стали жертвами насильницьких зникнень і безпідставних арештів, а також зазнали катувань, -- зазначив співавтор звіту, юридичний радник організації ZMINA Даниїл Попков.

Зібрані свідчення підтверджують, що найбільша кількість загиблих цивільних активістів, журналістів та волонтерів припала на березень 2022 року в регіонах, де українці активно протистояли окупаційним силам.

Згідно зі звітом, у 2022 році загинув 81 представник громадянського суспільства та медіа, у 2023 році -- 19, у 2024-му -- 21 особа. Найбільше активістів і медійників загинуло у Київській та Донецькій областях -- по 33 людини, у Харківській -- 24, у Херсонській -- 11, у Луганській -- 7, у Чернігівській -- 4, у Львівській -- 3, у Запорізькій та Миколаївській -- по 2 особи, на території Росії -- 1 людина. Місце загибелі ще одного активіста невідоме.

У 2022 році, особливо на початкових етапах повномасштабного вторгнення, найбільш поширеними причинами загибелі представників громадянського суспільства стали спроби покинути окуповані території, евакуювати цивільних осіб або доставити гуманітарну допомогу. Російські військові відкривали вогонь по цивільних автомобілях та колоннах, намагаючись направити водіїв на мінні поля. Окрім того, активісти ставали жертвами масованих обстрілів, які велися російськими військами по будівлях адміністрацій, площах, житлових районах, школах та культурних закладах, де часто діяли гуманітарні та волонтерські центри.

Частину цивільного населення на захоплених територіях України російські війська вбили через їхню патріотичну позицію або підозри у відданості. На сьогоднішній день обставини загибелі багатьох з них залишаються нез'ясованими, і їх має з'ясувати розслідування.

Про деякі вбивства російськими військами представників громадянського суспільства на окупованих територіях України ми можемо не знати через посилення інформаційної ізоляції на ТОТ країною-окупантом.

Звіт-меморіал, присвячений пам'яті жертв російської агресії, під назвою "Втрати громадянського суспільства та медіа за три роки повномасштабного вторгнення Росії в Україну", був підготовлений Центром прав людини ZMINA за підтримки Європейського Союзу. Для збору даних використовувалися перевірені відомості з відкритих джерел, а також інтерв'ю з рідними, близькими, колегами загиблих або свідками трагедій.

Організація співпрацювала з Інститутом медіа та Офісом Генерального прокурора.

Згідно з інформацією, наданою МКСК, внаслідок війни загинули 143 артиста з України та 94 представники медіа.

Інші публікації

У тренді

dpnews.com.ua

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на dpnews.com.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на dpnews.com.ua

© Деснянська правда. All Rights Reserved.