Сім років ув'язнення за візит до сина-сироти? Які причини стоять за переслідуванням мера Ірпеня?

- Я маю 13-річний досвід роботи у сфері кримінальної юстиції. Раніше я був прокурором, зараз адвокат, працював у різних резонансних справах. Але настільки відвертого фабрикування справи, настільки відвертих спроб підігнати те, що не є злочином, під злочин, я не бачив ніколи, - каже адвокат Miller Law Firm Ілля Воробйов про справу, яку зараз веде.

Головною метою кожного адвоката є захист інтересів свого клієнта. Якщо б ми беззастережно вірили всім заявам про обвинувачених, то в'язниці залишалися б без в'язнів.

Проте, якщо уважно слідкувати за подіями, що розгортаються навколо мера Ірпеня Олександра Маркушина в останні дні, до заяв його адвоката починаєш ставитися з більшою довірою.

У п'ятницю, 24 січня, Печерський районний суд столиці України ухвалив рішення взяти Маркушина під варту до 22 березня, встановивши заставу в розмірі 30,2 мільйона гривень. Через три дні суд також вирішив відсторонити його від виконання обов'язків міського голови до тієї ж дати.

Причиною для впровадження таких жорстких заходів став шістиденний закордонний візит мера. Маркушин, який є вдівцем і самостійним батьком, у часи повномасштабного вторгнення відправив свого півторарічного сина до Італії, сам же залишився в рідному місті. У серпні 2022 року, коли хлопчику виповнилося два роки, він виїхав за кордон через створену для волонтерів програму "Шлях". Після святкування дня народження сина він повернувся в Україну, стверджуючи, що привіз із собою два дрони для військових.

Минуло два роки, і внаслідок цієї подорожі мера було притягнуто до кримінальної відповідальності та затримано.

Маркушин характеризує свій арешт як прояв політичного переслідування, за яким, за його словами, стоїть Володимир Карплюк – екс-мер Ірпеня, голова партії "Нові обличчя" та забудовник в Київській області. Водночас Карплюк запевняє, що не має жодного відношення до замовлення Маркушина і виступає в цій справі лише в ролі свідка.

Справи проти мера Ірпеня привертають увагу суспільства з кількох причин. По-перше, це ставить під питання використання правоохоронних органів і судів як інструментів у боротьбі з політичними та бізнес-суперниками. По-друге, проблема надмірної забудови в Києві та його околицях залишається дуже актуальною. І, зрештою, цей випадок є яскравим свідченням тиску на органи місцевого самоврядування, що зменшує вплив місцевих громад на ухвалення рішень.

Це також оповідь про запеклу ненависть між колишніми товаришами, відважні вчинки, прийняті в критичні хвилини, та інтриги, яким могли б позаздрити автори політичних драм.

Отже, в серпні 2022 року міський голова Ірпеня взяв відпустку та виїхав з країни як волонтер за системою "Шлях".

Тепер Олександру Маркушину ставлять в провину незаконне переміщення людей через державний кордон, здійснене з використанням його службового становища (ч. 2 ст. 332 Кримінального кодексу України). Йому загрожує покарання у вигляді ув'язнення на термін від п'яти до семи років, а також позбавлення права займати певні посади на кілька років.

Чому Маркушин обрав стати волонтером, будучи батьком-одинаком, який виховує свого неповнолітнього сина?

Сторона обвинувачення пояснила це в суді тим, що хоча в серпні 2022 року Маркушин і міг отримати відстрочку від призову, однак статус батька-одинака не дозволяв йому перетинати кордон.

Статус це дозволяв - так стверджує сторона захисту і посилається на відповідне пояснення Держприкордонслужби, опубліковане ще в березні 2022 року. А те, що Маркушин виїхав на інших підставах, він сам пояснює тим, що планував повернутися до України з дронами для військових. Щоб запобігти можливим проблемам на митниці із декларуванням недешевих БПЛА, він і вирушив за кордон як волонтер.

Адвокат Воробйов переконаний, що обвинувачення проти Маркушина стосується адміністративної, а не кримінальної відповідальності. Відповідно до статті 204-1 Кодексу про адміністративні правопорушення, що регулює незаконний перетин державного кордону, передбачено покарання у вигляді штрафу або адміністративного арешту на строк до 15 діб. Наразі ж, виглядає на те, що мера звинувачують у тому, що він самостійно перетнув кордон.

- В матеріалах клопотання 255 аркушів, ми кожен документ дослідили. Жоден із цих доказів не свідчить про те, що пан Олександр хоч колись організовував чиєсь незаконне переправлення через державний кордон, - обурюється Воробйов.

- В підозрі немає жодного прізвища людини, яку він там нібито переправляв. Немає! Тобто мова йде виключно про те, що він виїхав у серпні 2022 року на шість днів за кордон. І вони вважають це організацією незаконного переправлення особи через державний кордон. Це повнесенька маячня!

Обвинувачення підкреслює, що Маркушина немає у списках волонтерів, незважаючи на те, що він виїхав за цим статусом. Крім того, при поверненні в Україну він не задекларував жодних гуманітарних вантажів.

Адвокатська сторона зазначає, що в серпні 2022 року не було встановлено адекватної процедури для обліку ввезення гуманітарної допомоги, а також не існувало обов'язку декларувати таку допомогу. Крім того, не було вимог щодо наявності у реєстрі для перетворення на волонтера під час перетину кордону.

Для більш глибокого висвітлення позиції обвинувачення, "Українська правда" звернулася за коментарем до Київської прокуратури, яка відповідає за процесуальне керівництво у цій справі та представляє обвинувачення в судовому розгляді.

У зв'язку з недавніми заявами захисників про "політичні переслідування підозрюваного" та "кампанію з його дискредитації", ми вважаємо за необхідне на етапі досудового розслідування утримуватися від публічних коментарів стосовно деталей кримінальної справи, аби зменшити ймовірність виникнення подібних звинувачень на адресу сторони обвинувачення, - зазначили у прокуратурі.

Серед інших звинувачень, висунутих адвокатами Маркушина, є зауваження щодо завищеної суми застави. Мова йде про 30,2 мільйона гривень у справі, де жодна зі сторін — ані державні органи, ані приватні особи — не понесли жодних втрат.

Нові зразки для аналізу.

У січні Вищий антикорупційний суд відпустив під заставу в 33,3 мільйона гривень колишнього держсекретаря Міністерства внутрішніх справ, якого підозрюють у розкраданні мільйонних коштів.

Або також у січні під заставу в 30,2 мільйона гривень із СІЗО вийшов ексголова Західного апеляційного господарського суду, якого підозрюють у вимаганні в підприємця одного мільйона доларів за ухвалення потрібних рішень.

У обох ситуаціях мова йде про значно серйозніші обвинувачення, ніж ті, що висунуті проти мера Ірпеня.

- Які ж серйозні проступки вчинив Маркушин, що його затримали з такою величезною заставою та усунули з посади? - цікавиться Воробйов.

У Київській міській прокуратурі підкреслюють, що при встановленні суми застави було враховано фінансове становище підозрюваного та його офіційно задекларовані активи.

Справу Маркушина розглядає суддя Світлана Гречана з Печерського районного суду. Вона стала відомою після того, як у 2022 році зняла арешт з будівлі ТРЦ Ocean Plaza в Києві, пов'язаної з близьким до Путіна бізнесменом Аркадієм Ротенбергом. У 2023 році Гречана також закрила справу колишнього заступника керівника Офісу Президента Кирила Тимошенка. Адвокати намагалися подати клопотання про відвід судді через підозри в її упередженості, але отримали відмову.

Якщо мер Ірпеня вважає, що його переслідують незаконно, то яким чином він обґрунтовує причини цього переслідування?

Бенефіціаром свого затримання і відсторонення Олександр Маркушин називає Володимира Карплюка, який був мером Ірпеня в 2014-2018 роках. Мовляв, нинішній арешт - це єдина можливість усунути міського голову з посади напередодні критично важливої сесії Ірпінської міськради, де мали розглядати питання по забудовах Карплюка.

Одне з цих питань стосується оренди земельної ділянки для зведення "Центрального ринку", яку Маркушин вважає незаконною.

Другий аспект стосується житлового комплексу "River Port", збудованого компанією "Відважних", що має зв'язки з Карплюком (УП), з використанням фальшивих документів. Суд вже заборонив подальше будівництво другої черги ЖК, а за два місяці закінчується термін оренди земельної ділянки, на якій розташовані три багатоповерхові будинки першої черги. Скасування цієї оренди могло б повернути громаді гектар землі, призначеної для оздоровчих цілей. Це стало б першим випадком знесення самовільно збудованих об'єктів, зведених на незаконно оформленій землі, - зазначає Маркушин у коментарі для УП.

На сайті житлового комплексу вказується, що комплекс на 450 квартир мають здати в експлуатацію цього року. І рекламуючи його, підкреслюють родзинку - розташування біля озера.

Володимир Карплюк пояснення мера називає маніпуляціями. За його словами, питання ринку виносити на сесію не планували. А от "River Port", визнає, збиралися.

- Сам Маркушин підписував угоди про продовження оренди цього об'єкта два або три рази, я вже точно не можу згадати, - зазначає Карплюк у коментарі для УП. - Ця земельна ділянка знаходиться в оренді з 2006 року. Він протягом чотирьох років активно сприяв процесу будівництва, дождавшись, поки з'являться 16-поверхові будинки, підписав технічні умови для водопостачання та водовідведення, а також містобудівні умови і обмеження. І тепер, після всього цього, йому раптом спало на думку, що це не так?

Тож як сталося, що міська влада звернула увагу на ці забудови тільки тепер? Для відповіді на це питання нам доведеться зануритися в минуле.

Олександр Маркушин і Володимир Карплюк вперше зустрілися не пізніше 2014 року. Тоді Маркушин був депутатом Ірпінської міськради від партії "Удар", а Карплюка обрали міським головою Ірпеня на позачергових виборах. Через рік, у 2015-му, Маркушин потрапляє до новообраної міської ради, представляючи партію "Нові обличчя", яку очолює Карплюк.

У 2018 році Карплюк, який вже був замішаний у кількох кримінальних справах, ухвалив рішення піти з посади та спробувати свої сили на парламентських виборах. На 2019 рік обов'язки міського голови виконувала секретар міськради Анастасія Попсуй, тоді як Маркушин обіймав посаду першого заступника мера.

На парламентських виборах Карплюк не зміг здобути мандат і недоторканність, оскільки мешканці Київщини в той час здебільшого підтримували "слуг народу".

Карплюк, опираючись на свій гіркий досвід, усвідомлює, що повторно балотуватися на посаду мера Ірпеня — це ризик знову стати мішенню нових підозр. Про це говорить Ірина Федорів, голова громадської ініціативи "Голка", яка активно займається громадською діяльністю в Київській області. Вона зазначає, що ситуація змінилася. Карплюк вирішує, що краще, аби мером став Маркушин. Таким чином, він зможе залишитися в тіні, адже саме Маркушин підписуватиме всі документи, а сам Карплюк уникне нових звинувачень. Він планує балотуватися до міської ради під першим номером від партії "Нові обличчя", а потім, у разі успіху, відмовитися від мандату.

У 2020 році Маркушин здобуває перемогу на виборах мера, представляючи партію "Нові обличчя", яка формує найбільшу фракцію в міській раді. Взаємини між Маркушиним та Карплюком залишаються позитивними.

А після цього розпочинається масштабне вторгнення. Маркушин, уродженець Ірпеня, вирішує залишитися і захищати своє рідне місто.

28 березня 2022 року він став першим, хто оголосив про визволення Ірпеня від "московської нечисті". Згодом Маркушин поділився жахливими подробицями, як російські солдати розстрілювали мирних жителів, а потім проїжджали танками по їхніх тілах. Після звільнення міста йому та іншим довелося збирати останки загиблих за допомогою лопат.

Після цього події набули зовсім іншого характеру. Мер кардинально змінив своє ставлення до тих, хто стояв на захисті міста, а також до тих, хто не був поруч, - зазначає депутат Ірпінської міськради від "Голосу" Тарас В'язовченко, натякаючи на відсутність Карплюка.

У середині 2022 року між колишнім і нинішнім мерами Ірпеня зберігалися позитивні стосунки. Яскравим підтвердженням цього є той факт, що на святкування дня народження сина в Італії Маркушин запросив Карплюка. Останній уже знаходився за кордоном, виїхавши через програму "Шлях". Наразі Карплюк виступає одним із свідків у справі Маркушина.

У квітні 2024 року суперечки між однопартійцями вийшли в публічний простір. Олександр Маркушин заявив, що виходить із партії "Нові обличчя". І скоро зазіхнув на святе: генплан міста, оновлений у 2018 році. Документ був ухвалений тоді без належних громадських обговорень та виписаний на користь забудовників.

Згідно з висловлюваннями Маркушина, генеральний план містить значну кількість багатоквартирних новобудов, що не забезпечені необхідною інфраструктурою і мають перевантажені комунікаційні системи.

Згідно з цим генеральним планом, практично всі ресурси міста, такі як земля, інфраструктурні мережі, водопостачання тощо, були передані забудовникам. У результаті місто отримало нових мешканців, але з цим прийшли численні комунальні проблеми: переповнені дитячі садки та школи, перевантажена транспортна система, а також екологічні труднощі. Забудовники, в свою чергу, не виконували своїх зобов'язань щодо сплати податків чи пайових внесків за збудоване житло, - зазначає він в інтерв'ю УП.

Тепер Ірпінська міська рада визнала, що генеральний план був затверджений із недотриманням встановлених норм, і має намір оскаржити його в судовому порядку.

- Вся схема забудов, за словами Ірини Федорів, повністю підпорядкована Карплюку. - Це означає, що для нього все може закінчитися невдачею.

Що стало причиною конфлікту між Карплюком і Маркушиним, який спонукав одного з них почати зазіхати на інтереси іншого? Кожна з цих сторін має свою версію цього розриву у стосунках.

Карплюк зазначає, що у 2024 році, коли знову стали доступні декларації посадовців, його вразила інформація про великі зарплати працівників міської ради. З'ясувалося, що частина цих коштів, за чутками, повинна була повертатися керівництву в готівці. У зв'язку з цим його партія звернулася до мера з проханням про звіт, проте той вирішив вийти з партії "Нові обличчя".

У Маркушина інше пояснення. За його словами, після звільнення Ірпеня мерія думала лише про відновлення міста й допомогу людям, а Карплюк - про повернення до своїх схем. І коли він почав висувати вимоги до роботи міської ради, це призвело до конфлікту.

Ірина Федорів вважає, що коріння цього конфлікту полягає в тому, що, залишившись в місті для його захисту, Маркушин усвідомив свою власну значимість. Коли ж Карплюк повернувся з-за кордону і, як у давні часи, почав розподіляти завдання міському голові, це викликало в Маркушина протест.

Найромантичніше пояснення змін у поведінці міського голови пропонує депутат В'язовченко: він вважає, що в Маркушина прокинулася совість.

Of course! Please provide the text you'd like me to make unique.

Правопорушення, у якому обвинувачують Маркушина, а також звинувачення за кримінальною, а не адміністративною статтею, разом із його несподіваним відстороненням від посади викликають підозри про можливе організоване переслідування мера.

Адвокати Маркушина подають апеляцію на рішення суду, яке стосується їхнього клієнта.

Мер ухвалив рішення відсторонити від посади секретаря міськради Анжелу Макеєву на період проведення службового розслідування, оскільки вона підтримує його суперника в цьому конфлікті. Цим кроком Маркушин намагається запобігти можливості Макеєвої ухвалювати рішення в ролі виконуючої обов'язки міського голови.

Проте Макеєва підписала розпорядження про скликання в понеділок, 3 лютого, позачергової сесії міської ради. На порядку денному: бюджет на 2025 рік, обговорення програм соціальної підтримки та розвитку і пункт під назвою "Різне".

Якщо Маркушин зможе вийти з-за ґрат, можна не сумніватися, що він спробує цим скандалом посилити свій політичний капітал. Якщо ж отримає вирок, це стане одним із численних ударів по місцевому самоврядуванню в Україні.

Переслідування Маркушина вписується в низку інших випадків із головами громад, на які центральна влада воліє не реагувати. Можливо, найгучніший із них - це історія з мером Чернігова Владиславом Атрошенком, якого суд позбавив посади на рік за те, що той доручив своєму водієві вивезти за кордон автомобіль дружини.

Після затримання Маркушина Асоціація міст України направила відкритий лист президенту Зеленському, в якому висловила занепокоєння щодо тиску на органи місцевого самоврядування. В документі були наведені три випадки "порушень законодавства, процедур та принципів справедливості", що стосувалися голів малих громад, які сталися лише протягом одного місяця 2025 року, з боку правоохоронних органів та суддів.

А за три дні після цього звернення голова Асоціації міст, мер Києва Віталій Кличко заявив про тиск правоохоронців вже на київську міську владу.

Інші публікації

У тренді

dpnews.com.ua

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на dpnews.com.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на dpnews.com.ua

© Деснянська правда. All Rights Reserved.