Професійні можливості в Україні в умовах війни: які спеціальності користуються попитом та де знайти роботу
Пошук роботи на ринку праці. Фото: Christin Hume / Unsplash
Внаслідок війни ринок праці в Україні зазнав значних трансформацій. Багато людей втратили свої робочі місця, інші змушені були змінити професію або приєднатися до Збройних сил України. У ряді секторів спостерігається помітний дефіцит кваліфікованих спеціалістів. Які ж причини цього кадрового браку, кого намагаються знайти роботодавці та як сьогодні можна знайти роботу в Україні — дізнавалися "Новини Донбасу".
У вересні цього року на відомій платформі для пошуку роботи Work.ua було опубліковано 117 683 вакансії, що, за словами роботодавців, стало новим рекордом з початку повномасштабної війни. На старті вторгнення цей показник знизився до всього лише 6 тисяч. Однак, як зазначають експерти, процес відновлення відбувається нерівномірно. Ситуація в західних і центральних регіонах України значно відрізняється від тенденцій у прифронтових зонах.
Якщо кількість відкритих позицій різко зросла, то існує ще одна проблема — бракує кваліфікованих спеціалістів.
Як свідчать дані з відкритих джерел, найбільший попит нині -- на робітничі професії, медиків, працівників сфери обслуговування та торгівлі.
На думку президента Конфедерації роботодавців України Олексія Мірошниченка, спеціалісти в даний час затребувані для підтримки критичної інфраструктури, зокрема електрики, слюсарі, зварювальники та інші професіонали. Крім того, комунальні підприємства та перевізники активно шукають співробітників на різні вакансії.
Яз зазначає генеральний директор платформи Robota.ua Валерій Решетняк, на їхньому сайті є майже 110 тисяч вакансій, однак шукачів роботи значно менше. На це вплинула, зокрема вимушена еміграція внаслідок війни. Так, за офіційними даними, з країни выд 2022 року виїхали близько 6,5 млн громадян. До того ж далися в знаки окупація росіянами українських територій.
"Активність людей, які залишилися, -- така ж сама. Але вакансій стало в 3-4 рази більше, якщо порівнювати з ситуацією навесні 2022 року. Тому зараз найнижча активність шукачів по відношенню до вакансій на всіх порталах з пошуку роботи. Проте кількість відгуків поступово зростає", -- каже Решетняк.
За його словами, нестача кадрів викликана не лише співвідношенням між кількістю вакансій і шукачів роботи, а й рядом інших причин. Одним із значних чинників є новий Закон про мобілізацію.
За його словами, найбільш популярні вакансії серед роботодавців: продавець-консультант та робочий на виробництві. Також у топ-5 -- водій, кухар, бухгалтер.
Експерти відзначають, що рівень заробітних плат має тенденцію до поступового збільшення.
На платформі Work.ua зазначають, що середній рівень заробітної плати в Україні становить 22 000 грн, що є на 22% вищим у порівнянні з даними за листопад минулого року. Найвищі зарплати спостерігаються в Києві, Львові та Дніпрі, тоді як найнижчі— в Сумах, Чернігові та Кропивницькому.
Збільшення зарплат фіксують у наступних категоріях:
Найбільш оплачуваними професіями, які не включають керівні ролі, сферу IT та спеціалістів у Силах оборони, є:
А також -- бурильник, медіапродюсер, рієлтор, тонувальник (в середньому -- 40 000 грн).
"Упродовж останнього року розміри заробітних плат стабілізувалися на рівні близько 21-22 тисяч гривень – це сума, яку прагнуть отримувати працівники, тоді як роботодавці можуть запропонувати приблизно 19 тисяч гривень. Однак, протягом липня-серпня середня зарплата зросла на 1,5 тисячі гривень, що свідчить про готовність компаній підвищувати винагороду. Ці дані базуються на інформації з нашого сайту [robota.ua]," – зазначив Валерій Решетняк.
Відповідно до даних, представлених на платформах з пошуку роботи, маркетологи, рієлтори, продажники та IT-спеціалісти наразі отримують найвищі заробітні плати.
Праця в Україні. Зображення: Marten Bjork / Unsplash
Згідно з інформацією від платформи Work.ua, лідером за кількістю відкритих вакансій є категорія "Сфера обслуговування", яка має 21 164 оголошення. Також спостерігається значний зростання в категоріях "Логістика, склад, зовнішньоекономічна діяльність" (+5%) та "Робочі спеціальності, виробництво" (+4%).
Ще одна важлива тенденція на ринку праці полягає в зростанні кількості вакансій, які не вимагають попереднього досвіду. У зв’язку з нестачею кваліфікованих кадрів, роботодавці дедалі частіше пропонують такі можливості. Наприклад, у вересні 43% усіх оголошень про вакансії на Work.ua були адресовані кандидатам, які не мають досвіду роботи.
Ще одна відповідь на нестачу фахівців -- збільшення кількості дистанційної роботи на 3%.
Аналітики платформи повідомляють, що вперше за кілька місяців у цій категорії оголошень про роботу спостерігається підвищення, а не зниження. Найбільша конкуренція серед шукачів спостерігається саме за позиціями, що передбачають дистанційну роботу.
Серед позитивних змін можна відзначити збільшення кількості вакансій для студентів, ветеранів, осіб з інвалідністю та пенсіонерів.
Проте найбільш значне зростання спостерігається в деяких категоріях вакансій, зокрема у сфері пропозицій роботи з бронюванням, зазначають на порталі.
Коли мова йде про пошук роботи в інтернеті, перш за все варто звернутися до ресурсів Державної служби зайнятості. Єдиний портал вакансій постійно оновлюється, охоплюючи різні галузі та регіони, і це відбувається щодня. На даний момент, станом на 07.11.2024, доступно 249 525 вакансій.
На цьому сайті ви знайдете детальну покрокову інструкцію для отримання або поновлення статусу безробітного, а також повну інформацію про права та обов'язки осіб, які зареєстровані як безробітні.
Крім того, існує можливість ознайомитися з цінними відомостями щодо отримання ваучера для професійного навчання або перенавчання внутрішньо переміщених осіб (ВПО), грантів для підприємництва, а також можливостей працевлаштування для ветеранів та інших категорій.
Великий перелік робітничих спеціальностей пропонує Державний концерн "Укроборонпром". Для цього варто на сайті підприємства треба перейти у розділ "Кар'єра". Окрім вже доступних вакансій тут можна лишити запит, вказавши свою спеціальність, регіон, контактні дані.
"Ви зможете працювати поряд з найкращими топ-менеджерами країни та приєднатися до команди, орієнтованої на досягнення результатів. Ми гарантуємо привабливу фінансову винагороду та чітку, зрозумілу систему виплат", -- зазначено на веб-сайті концерну.
Окрім цього, ви можете звернутися до популярних платформ для пошуку вакансій:
В Україні існують різноманітні сервіси, що спеціалізуються на допомозі людям з інвалідністю у пошуку роботи:
Також багато оголошень доступні в соціальних мережах, а також на офіційних веб-сайтах самих роботодавців.
Аби пошук роботи був ефективнішим, фахівці надають низку рекомендацій, які допоможуть уникнути помилок та отримати бажану вакансію.
За повідомленням Олександри Лєтової, яка очолює відділ маркетингу Work.ua, основна частина помилок, що виникають під час пошуку роботи, пов'язана з резюме. Найчастіше зустрічаються такі недоліки: використання однакового резюме для всіх вакансій та намагання приписати собі додаткові знання і навички в надії отримати бажане місце роботи.
Перед тим, як надіслати своє резюме, важливо перевірити, чи ваші знання та навички відповідають вимогам роботи. Також не забудьте переглянути документ на наявність граматичних та інших помилок. Уникайте вказування особистих хобі, релігійних або політичних поглядів. Проте, посилання на ваші профілі в соціальних мережах можуть виявитися корисними. Резюме має бути компактним, займаючи одну або максимум дві сторінки. Крім того, ви повинні бути готові підтвердити всю інформацію, яку зазначили у своєму резюме, – додає Лєтова.
Згідно з її думкою, лише публікація резюме на сайтах з пошуку роботи не є достатньою мірою. Хоча цей підхід може бути корисним, іноді доводиться чекати тижнями або навіть місяцями на відповідь. Тому набагато результативніше буде надсилати своє резюме на конкретні вакансії, звертатися безпосередньо до компаній та пропонувати свої послуги. Це значно підвищує шанси на отримання роботи.
Прийняття на роботу. Фото: Mina Rad / Unsplash
Експертка підкреслює важливість супроводжувального листа, адже він є такою ж суттєвою складовою процесу працевлаштування, як і резюме. Багато кандидатів нехтують цим документом, вважаючи, що його ніхто не звертає уваги.
Супровідний лист може стати важливим інструментом, який продемонструє ваші сильні сторони як кандидата та допоможе роботодавцю ухвалити остаточне рішення. Витратьте час на ретельний аналіз вакансії, продемонструйте свої аналітичні та креативні навички. Важливо чітко пояснити потенційному роботодавцеві, чому ваші знання, вміння, особисті якості та життєвий досвід роблять вас найкращим вибором для цієї посади. У супровідному листі акцентуйте увагу на потребах компанії та на тому, як ви можете сприяти її розвитку і досягненню поставлених цілей, — радить Лєтова.
На її думку, особливо важливо ретельно підготуватися до інтерв'ю з можливим роботодавцем, адже саме в цей момент часто формується остаточне рішення щодо прийняття на роботу.
"Роботодавці люблять працівників, які хочуть розвиватись. Вони швидше віддадуть перевагу людині без досвіду, але готовій опановувати нові знання, а не тому, хто вважає, що вже все вивчив", -- каже експертка.
Також вона не радить відхиляти пропозицію пройти стажування чи випробувальний термін у компанії, адже це можливість отримати необхідний досвід, якого не вистачає кандидату. Крім того, це допомагає роботодавцю чітко зрозуміти, наскільки людина підходить компанії, а людині -- чи хоче вона працювати на цій роботі.