Половина України заповнена овочами і картоплею, інша ж половина — кавунами: чому це може призвести до падіння цін.
Про це сказав президент Української плодоовочевої асоціації Тарас Баштанник, повідомляє РБК-Україна з посиланням на постанову його інтерв'ю ЦЕС.
За його заявами, ринок овочів в Україні щороку демонструє коливання, схожі на рух маятника. Якщо в одній сезонній періоді певний овоч різко зростає в ціні, наступного року його вартість може знизитися до найнижчого рівня.
"Українці подивилися, що картопля коштувала 40 гривень - і всі почали її сіяти. І айтішники, і криптовалютчики, і фермери - всі інвестують у картоплю", - розповідає Баштанник.
Це обумовлено тим, що процес вирощування овочів триває менше часу, ніж у випадку з ягодами або фруктовими садами. Внаслідок цього, в країні спостерігається тенденція до масового посіву тих овочів, які були найбільш вигідними за минулий рік.
У 2024 році ціни на картоплю досягли рекордних висот, сягнувши 50 гривень за кілограм. Це спонукало фермерів активно засівати свої поля цією культурою. Наразі ж погодні умови ідеальні для збору врожаю.
"Цього року в Центральній, Північній та Західній Україні спостерігається дуже сприятлива ситуація для вирощування картоплі. Попри холодну погоду, це не завдає шкоди рослинам," - зазначає фахівець.
Одночасно Баштанник підкреслює, що через нестачу овочевих складських приміщень доступна за ціною картопля не затримається на ринку надовго - орієнтовно близько півроку.
У минулому році вирощування капусти дало неймовірні прибутки — аж до 600% рентабельності. Це стало причиною нової хвилі висадок по всій території країни.
"Вже половина країни занурилася в капусту. Але це не є добрим знаком," - вважає Баштанник.
За його словами, така надпропозиція на ринку призведе до зниження цін. "Очевидно, що вона не буде по 1-2 гривні, як колись за півдня, але й не буде такою дорогою", - додає він.
Втрату південних регіонів, які традиційно вирощували кавуни, вдалося компенсувати. Тепер цю культуру вирощують навіть на півночі країни.
"Пів країни в капусті, а друга половина - в кавунах. Вирощують у Сумській, Волинській, Чернігівській областях", - говорить Баштанник.
Завдяки новим гібридам і зміні клімату кавуни вдало ростуть і за межами Херсонщини. А за ціною вони вже не є екзотикою - як після початку повномасштабного вторгнення.
Баштанник запевняє, що проблем із кавунами не буде - їх уже дуже багато. Ця культура проста у вирощуванні, не потребує сховищ і має короткий обіг.
"Це швидкозростаюча культура. Посіяв - зібрав, люди наїлися за місяць або півтора - і на цьому все," - підкреслює він.
На його думку, з часів Радянського Союзу існує прислів'я: бажаєш заробити мільйон – вирощуй 30 гектарів кавунів. Ця стара істина знову стає актуальною в умовах війни.
Баштанник впевнений, що в серпні-вересні ціна на борщовий набір значно знизиться. Проте це можливо лише за відсутності непередбачених обставин.
"Ціни будуть розумними. Адже якщо картопля коштує 10 гривень, виникає питання: а яка ж тоді собівартість?" - зазначає він.