Лобістська діяльність, популістські настрої чи прагнення підвищити свій рейтинг: яка мета Юлії Тимошенко у зв'язку з конфліктом на фармацевтичному ринку?
Жовтень минулого року розпочався з гучної заяви лідерки партії "Батьківщина" Юлії Тимошенко щодо зависоких цін на ліки на українському ринку. Політикиня заявила, що навіть ініціювала створення тимчасової слідчої комісії (ТСК), яка має попрацювати над розробкою якісного законопроєкту, який буде направлений на суттєве зниження цін в українських аптеках.
Деякі експерти вважають, що активність політикині свідчить про її прагнення знову опинитися в центрі уваги медіа та підняти власний рейтинг, який значно впав після початку повномасштабного вторгнення. Інші ж вбачають у цьому спробу підтримати окремих фармацевтичних дистриб'юторів у процесі перерозподілу ринку медикаментів в Україні.
20 листопада Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт № 11493, який має на меті спростити процедуру реєстрації лікарських засобів для централізованих закупівель. Після голосування депутат Юлія Тимошенко висловила намір перетворити цей закон на інструмент для глобального "переформатування" фармацевтичного сектору. Які ж справжні події розгортаються навколо цієї ініціативи?
Варіанти
Вартість медичних препаратів є надзвичайно актуальним питанням, яке стосується інтересів практично кожного українця.
4 жовтня 2024 року в мережі з'явилося відео, в якому Юлія Тимошенко стверджує, що, завдяки своїм знайомим, які певний час проживали в Польщі, вона дізналася про значну різницю в цінах на медикаменти між Україною та Європою. Зокрема, вона акцентувала увагу на популярному знеболювальному препараті. Проте жодних конкретних даних чи доказів не було представлено, але Тимошенко вже встигла вказати на дві компанії - провідних дистриб'юторів, яких вона звинуватила в монополізації ринку та встановленні високих цін на ліки.
Варто відзначити, що за два тижні до цього, а саме 19 вересня, Юлія Тимошенко обрали головою парламентської Тимчасової слідчої комісії. Її назва досить довга, але вчитатися варто: "З питань розслідування можливих фактів порушень законодавства України щодо фінансування лікування та реабілітації військовослужбовців у медичних закладах, завищення вартості лікарських засобів для військовослужбовців та їх незадовільної якості".
Цей крок став справжнім сюрпризом. З одного боку, у назві фігурує термін "завищення цін на медикаменти", а з іншого -- йдеться про військових. Це дало можливість Тимошенко ввести закритий формат засідань ТСК, що фактично змінило фокус її роботи. Замість обговорення реабілітації військовослужбовців увага була переміщена на питання формування цін на ліки.
І результати такої підміни дуже швидко далися взнаки. На початку жовтня Юлія Тимошенко оголосила війну фармацевтичному ринку. Вона звинуватила лідерів дистрибуції -- компанії "БАДМ" та "Оптіма-Фарм" у завищених цінах, бездоказово заявивши на всю країну, що ціни на ліки в Україні є вищими за європейські.
Відгук професійної спільноти
Ініціативи Юлії Тимошенко в сфері фармацевтики спричинили жваві дискусії серед фахівців.
Виявилося, що початкові заяви Тимошенко, такі як: вартість ліків в Україні є вищою, ніж у Європі; вітчизняні дистриб'ютори мають негативний вплив на цінову політику, є абсолютно неправдивими.
Отже, перша теза: в Україні більшість медикаментів коштує дорожче, ніж їхні аналоги в Європі. Яскравим прикладом є відомий протизапальний засіб. Варто зазначити, що в Польщі його вартість дійсно нижча, але причина цьому проста — цей препарат включено до державного переліку ліків, вартість яких покривається урядом. Таку політику, що сприяє здешевленню медикаментів, називають реімбурсацією. Тому приклад із цим препаратом не може служити показником "доступності", і те, як Юлія Тимошенко його використовує, свідчить про її некомпетентність або упередженість, — прокоментував заяву політикині президент Всеукраїнської ради прав та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк.
Відомий економіст і фінансовий аналітик Олексій Кущ висловив скептицизм щодо надмірного втручання держави та її можливостей у зниженні цін на лікарські засоби. Він застеріг, що "створення нових механізмів" може призвести до непередбачуваних наслідків. Експерт також рекомендував "впроваджувати зміни, які впливають на ринок, лише після проведення належних експертиз і за умов наявності економічних обґрунтувань".
За словами голови громадської спілки "Всеукраїнська фармацевтична спілка "ФАРМУКРАЇНА" Тетяни Котляр, "не варто поспішати з ретрансляцією тезисів Тимошенко про те, що більшість цін на ліки в Україні є захмарними у порівнянні з європейськими розцінками".
"Маркетингові дослідження доводять, що це маніпулятивні твердження. Але найбільша загроза, навіть не в тому, що такими твердженнями вводять в оману громадян України, а в тому, що вони є фундаментом для формування пропозицій з начебто покращення ситуації", -- сказала Котляр.
У ході ефіру "Єдиного телемарафону" 21 грудня політичний аналітик Валентин Гладких підкреслив, що нерозважливі дії можуть призвести не до зниження цін та покращення доступності лікарських засобів, а, навпаки, до їх обмеження та підвищення вартості. Він зазначив, що "кавалерійський наскок" Юлії Тимошенко свідчить про її прагнення повернутися до великої політики, використовуючи для цього питання соціального захисту як інструмент маніпуляції.
Замовники?
14 грудня минулого року в Міністерстві охорони здоров'я відбулося обговорення змін до законопроєкту № 11493, який стосується спрощення процедури реєстрації лікарських засобів. Наразі Юлія Тимошенко намагається внести свої поправки до цього документу. У засіданні взяли участь представники громадських організацій та експерти, однак серед учасників були також і делегати декількох дистриб’юторських компаній. Варто зазначити, що мова не йде про провідних гравців ринку, таких як "БАДМ" або "ОПТІМА-ФАРМ". Натомість, у дискусії взяли участь представники менш впливових компаній: ТОВ "Волиньфарм" (0,2% ринку), ПП "Конекс" (0,6%) та ТОВ "Вента" (2,7%).
Проте ситуація стала ще більш таємничою, коли ці компанії одностайно висловили підтримку ініціативам Юлії Тимошенко. Цей факт змушує нас уважніше розглянути їхні дії.
Комерційний директор ТОВ "Волиньфарм" Валерій Бондарук є ексдепутатом Луцької міської ради. Він був керівником фракції ВО "Батьківщина" в Луцькій міськраді VII скликання, очолював обласний осередок цієї партії. Сьогодні він 36-й номер в списку "Батьківщини" до Верховної Ради.
Варто зазначити, що застосування політичних інструментів власниками ТОВ "Волиньфарм" не є новим явищем. Наразі проти цього підприємства розпочато кримінальне розслідування. Як зазначено у документі: "керівники ТзОВ Фірма 'ВОЛИНЬФАРМ', уклавши змову з представниками вітчизняних фармацевтичних виробництв, створили незаконний механізм постачання медичних препаратів до медичних закладів за завищеними цінами, що призвело до привласнення та розтрати бюджетних коштів".
Перед початком широкомасштабного вторгнення ТОВ "Вента" займала одне з перших місць серед українських фармацевтичних дистриб'юторів, проте компанія мала значну частку російського капіталу, що становила до 90% (АТ "Катрен"). Згідно з інформацією, опублікованою в ЗМІ, 1 серпня 2022 року корпоративна частка російського АТ "Катрен" була передана в управління АРМА — Національному агентству України, відповідальному за виявлення, розшук і управління активами, отриманими внаслідок корупційних та інших злочинних дій.
До речі, судячи з кольорів оформлення приміщення, свій ролик щодо непомірних цін на ліки в Україні, Юлія Тимошенко, схоже, записувала в аптеці, що входить до мережі "Рецептика". Основним власником цієї мережі є Олександр Волошин, який і є одним зі співвласників ТОВ "Вента".
Компанія ПП "Конекс" була заснована у 1995 році і на сьогоднішній день має значну мережу, що налічує понад 200 аптек, зосереджених переважно у Вінницькій області. Як зазначає власник, він прагне розширити цю мережу, плануючи вихід на ринок щонайменше 11 інших областей України.
Окрім трьох компаній, які підтримують медійну кампанію Тимошенко, існує ще один учасник "таємного альянсу". Улітку 2023 року Дмитро Нікітін став головою Чернігівської обласної організації "Батьківщини". Згідно з декларацією політика, його дружина є власницею компанії "Дойч-Фарм", яка має чітко визначені інтереси в українському фармацевтичному секторі.
Таким чином, всі ці фактори можуть свідчити про існування закулісних угод між лідеркою партії "Батьківщина" та деякими представниками фармацевтичної галузі. Можливо, саме тому компанії, котрі ще не мають значного впливу, але прагнуть його здобути, активно підтримують ініціативи політикині. В цілому, інформаційна кампанія, обличчям якої виступає Юлія Тимошенко, виглядає як спроба "рейдерського" захоплення фармацевтичного ринку...