Кремль прагне утримувати владу над усіма центральними та східними частинами України: Путін все ще має надії на Київ - Спеціальний репортаж | Експрес онлайн
В концепціях військово-політичного керівництва Росії існують регіони України, які повинні інтегруватися в Росію або залишатися під її контролем, тоді як є й території, на які РФ не має жодних претензій.
Міністерство оборони Російської Федерації розробило прогноз, що описує еволюцію військово-політичної обстановки на планеті до 2045 року. Відповідно до цього документа, передбачається, що до зазначеного часу українська державність буде знищена, а територія України буде розділена на три сегменти.
Згідно з баченням Кремля, новими регіонами Російської Федерації стануть Донецька, Луганська, Запорізька, Херсонська області та Крим. Крім того, під "проросійське державне утворення" можуть потрапити території Київської, Чернігівської, Сумської, Харківської, Полтавської, Кіровоградської, Дніпропетровської, Одеської, Черкаської, Вінницької, Житомирської областей, а також місто Київ. Військово-політичне керівництво РФ планує, що ця частина України повинна відмовитися від євроатлантичної інтеграції, а на її території має залишатися російський військовий контингент.
Що стосується Волинської, Рівненської, Хмельницької, Львівської, Івано-Франківської, Тернопільської, Чернівецької та Закарпатської областей, ці регіони можуть стати "контроверсійними зонами". У Москві вважають, що мають право впливати на їхню долю у співпраці з Польщею, Румунією та Угорщиною.
Інформовані джерела в розвідувальних колах стверджують, що Росія, вірогідно, спробує донести свої наміри до адміністрації Дональда Трампа через уряди та представників інших країн.
Про що свідчать окреслені наміри країни-агресорки? З'ясовуємо у розмові з директором Інституту соціально-політичного проєктування "Діалог" Андрієм Миселюком, політтехнологом Ярославом Макітрою та експертом аналітичного центру "Об'єднана Україна" Петром Олещуком.
План Росії захопити Київ за три дні зазнав невдачі, але країна все ще має надії на те, щоб отримати контроль над значною частиною України. Як це слід інтерпретувати?
Certainly! Here’s a unique version of the text:
Я. Макітра:
Схожі плани час від часу звучать з вуст російських пропагандистів, а також деяких осіб з кремлівського оточення. Тому для тих, хто уважно слідкує за російським інформаційним середовищем, цей прогноз не є чимось надзвичайним. Цей документ можна вважати логічним у контексті ірраціональної поведінки російської влади. Варто зазначити, що Миколаїв та Одеса більше не входять до їхніх намірів щодо реалізації концепції "Юго-Восток".
П. Олещук:
-- Справді, ці плани не нові. Згадайте агітаційні борди Януковича під час президентської кампанії 2004 року. Тоді йшлося про три сорти українців. Кордони трьох частин України, в уявленні Кремля, можливо, трішки змінилися, але суть залишилася тією самою: є начебто частина України, яка має стати частиною Росії, є частина, яка має бути залежною від Росії, а є частина, на яку Росія не претендує.
-- Яка мета просування цих планів?
Certainly! Here’s a unique version of the text:
Я. Макітра:
Безсумнівно, розроблений план відображає стратегічну позицію кадебістів під керівництвом Путіна щодо майбутнього розвитку ситуації. З одного боку, вони намагаються продемонструвати світові, що рухатимуться у визначеному напрямку, якщо їхні інтереси не будуть враховані. З іншого боку, вони сигналізують Заходу, що можуть запропонувати йому певний компроміс — західну частину України, натякаючи, що готові до переговорів і можливого повернення цих територій.
Нагадую, що перед початком повномасштабного вторгнення Путін заявляв, що Україну було штучно створено Леніним у співпраці з більшовиками, і що це сталося за рахунок російських територій.
Certainly! Here’s a unique version of the text:
● А. Миселюк:
Російські політичні стратеги час від часу підтримують ідею, що Україна є штучно створеною державою, стверджуючи, що її території колись належали різним імперіям, і пропонуючи розділити країну для досягнення стабільності. На сьогодні в Кремлі усвідомлюють, що нова адміністрація Трампа розробляє свою політику щодо війни в Україні. Тому вони готові вдаватися до будь-яких методів, щоб вплинути на його рішення.
П. Олещук:
-- Путін вважає, що цей план можна здійснити, потрібен лише час. На нинішньому етапі очільник Кремля може розглядати для України варіант, подібний до грузинського. Він хоче політичними та фінансовими способами домогтися встановлення в Україні лояльної до Москви влади. Не обов'язково публічно дуже дружньої, але хоча б лояльної. На зразок нинішньої грузинської влади, яка постійно декларує, що вона за європейський вибір і за незалежність, але водночас реалізує всі ініціативи, потрібні Путіну.
Чим ближче до 20 січня, дати інавгурації Дональда Трампа, тим частіше з'являються нові інформаційні вкиди. Трамп обіцяв розпочати мирний процес, але наразі невідомо, в якому вигляді він буде реалізований. Схоже, що Путін має намір вступити в переговори з якомога більше перевагами. Він вважає, що з новим президентом США можна буде обговорити майбутнє України. Трамп, безумовно, прагне завершити конфлікт, проте це не означає, що він піддасться вимогам кремлівського лідера.
Чи існує ймовірність, що запропонований план зможе бути реалізований хоча б у деякій мірі?
П. Олещук:
Сучасна війна Росії проти України не зумовлена лише раціональними факторами, а корениться в ідеологічній фіксації Путіна на цій країні. Він вважає, що без України Росія не зможе стати імперією. Спроби захоплення України триватимуть доти, поки Путін перебуватиме при владі. Як тільки він залишить свій пост, російська керівництво, можливо, почне більш раціонально підходити до цього питання. Однак, це не означає, що його наступники будуть діяти в рамках міжнародного права. Проте, я вважаю, що наступник Путіна не буде так одержимо Україною і не витрачатиме всі ресурси на спроби контролю над нею.
Certainly! Here’s a unique version of the text:
Я. Макітра:
-- Ризик втратити державність для України завжди є. Широкомасштабне вторгнення Росії передбачало як мінімум таке і навіть гірше розчленування України. Але, як бачимо, російський бліцкриг провалився.
На даному етапі історії Москва все ще здатна завдати нам значної шкоди, і ми можемо стикнутися з численними викликами. Однак, говорити про те, що росіяни без труднощів втілять у життя план ліквідації України, навіть у майбутньому, не варто. Швидше за все, це залишиться лише в їхніх мріях. Тим не менш, нам ще належить виконати багато роботи для забезпечення нашого суверенітету та відновлення контролю над своїми територіями.