"Галс Агро" має намір розпочати експорт біометану приблизно наприкінці лютого, повідомив керівник напрямку відновлювальної енергетики.

Агрохолдинг "Галс Агро", який має реєстрацію та біометановий завод із річною продуктивністю 3 млн кубометрів у Чернігівській області, планує здійснити свою першу поставку цього газу до Європи наприкінці лютого. Про це повідомив Олег Рябов, керівник напрямку відновлюваних джерел енергії компанії.

"Треба розуміти, що світ не ідеальний, і країна в війні. Але робити прогнози можна. Думаю, під кінець лютого буде перша транзакція, може, друга-третя декада місяця", - сказав Рябов у бліцінтерв'ю інтернет-порталу "Енергореформа" під час Grain Storage Forum 31 січня.

Він також підкреслив, що компанія проводить переговори з європейськими партнерами, проте на даний момент контракти ще не підписані, оскільки немає змоги забезпечити точні обсяги і терміни постачання через ряд невирішених адміністративних проблем.

"Розумієте, цей шлях ще не пройдений жодною компанією. І є ще дуже велика кількість бюрократичних питань. Чесно кажучи, ні ми як Україна, ні Західна Європа поки не готові до фізичного оформлення експорту біометану. На вищому рівні - так, всі за, ніхто не проти, але потім певні проблеми виникають одна за одною", - описав ситуацію Рябов.

Він зазначив, що існують певні проблеми з енергетичною митницею, яка прагне впевнитися, що жоден кубічний метр природного газу не буде вивезений за межі країни під маскою біометану. Крім того, існує ряд процедурних питань, пов'язаних зі співпрацею між операторами газорозподільних мереж, газотранспортною системою та підземними газосховищами.

"З'являються нові можливості, яких раніше не існувало. Наприклад, деяким підприємствам необхідно звітувати перед Євросоюзом в Union Database — системі обліку рідких і газоподібних біопалив відповідно до Директиви ЄС про відновлювані джерела енергії (RED II) — про обсяги біометану, закачаного в українську мережу", — зазначив керівник напрямку ВДЕ компанії "Галс Агро". Він також додав, що "кожен етап, кожен місяць, кожна зустріч поступово просувають цей процес вперед".

Він не став розголошувати рівень ціни, за якою компанія збирається експортувати біометан, посилаючись на NDA (договір про нерозголошення - ЕР). Втім, додав, що питання ціни ще обговорюється.

Згідно з отриманою інформацією, компанія "Галс Агро" вже закачала в підземні сховища газу близько 400-450 мільйонів кубічних метрів біометану, з урахуванням середньомісячної продуктивності заводу, яка становить від 200 до 240 тисяч кубометрів.

Він додав, що не слід занадто акцентувати увагу на обсягах виробництва біометану.

"Йдеться про тестову транзакцію. Це може бути й 1 куб. м, але головне - проторувати цей шлях", - вказав Рябов.

Він вважає, що доцільно було б зосередити питання виробництва та експорту біометану в одному місці, наприклад, під керівництвом віцепрем'єра.

"То й же біометан. Це розвиток громад, це інфраструктура, це енергетика, це агробізнес. Це вже чотири міністерства. І кожен є зацікавленість. Нікого немає, хто був би проти, але немає й одного, хто був би за і мав би повноваження цим процесом керувати. Ефекту синергії й відчуття спільного руху вперед немає", - пояснив Рябов.

"А взагалі експорт біометану - це п'ять разів win-win історія. Але мало хто це розуміє. Немає спеціального спротиву, але немає й центру координації, який би пушив цей процес. Наша ж задача - зробити першу тестову поставку", - наголосив він.

У своєму інтерв'ю для "Енергореформи", яке було опубліковане раніше, Георгій Гелетуха, який очолює Біоенергетичну асоціацію України, висловив думку, що початок експорту біометану можливий вже з лютого 2025 року. На даний момент до цієї ініціативи долучилися енергетичні холдинги, такі як Vitagro в Хмельницькій області та "Галс Агро" в Чернігівській області, а також підприємство "Оріль-Лідер" від міжнародної компанії в агрономічному секторі МХП, яке розташоване в Дніпропетровській області. Ці компанії вже активно закачують біометан у підземні сховища газу.

Як зазначав Гелетуха під час Grain Storage Forum 31 січня, в ПСГ вже закачали приблизно 1,5 млн куб. м біометану.

Інші публікації

У тренді

dpnews.com.ua

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на dpnews.com.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на dpnews.com.ua

© Деснянська правда. All Rights Reserved.