День Збройних Сил України святкуємо щорічно 6 грудня.
День Збройних Сил України святкується щорічно 6 грудня, в день, коли в 1991 році був прийнятий закон України "Про Збройні сили України".
Зі святом військовослужбовців вже привітав головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський.
Сучасні Збройні сили України успадкували відвагу та прагнення до свободи, що притаманні попереднім українським військовим формуванням останніх століть: українським січовим стрільцям, армії УНР, українській Галицькій Армії, героям Холодного Яру та українській Повстанській Армії. Сьогодні ми знову ведемо боротьбу за нашу Незалежність. Ворог залишається тим же, що й сто років тому. Українці знову покликані до боротьби, і наш обов'язок — здобути перемогу! — підкреслив Сирський.
Він відмітив, що наразі ЗСУ "загартовані у десятилітній війні з російськими окупантами".
"Це сучасна українська армія, яка має досвід повномасштабних бойових дій нового зразка з переважаючими силами противника. Військовослужбовці Збройних сил уславили себе успішними та героїчними військовими операціями", - додав головком.
Він висловив свою вдячність усім бійцям, які беруть участь у військових діях на Донеччині та Луганщині, захищають Запоріжжя, охороняють кордони Чернігівщини та Сумщини, борються за Чорне море, обороняли Київ, а також тим, хто брав участь у наступальних операціях у Харкові, звільненні правобережної частини Херсонщини та Курській наступальній кампанії.
Головнокомандувач підкреслив, що в процесі проведення наступальних дій Збройних сил України російські війська зазнавали вдвічі більших втрат під час оборонних дій, порівняно з втратами Сил оборони України в наступі.
"Героїчні вчинки і самопожертва наших братів і сестер, які вони принесли заради нашої перемоги, назавжди залишаться в наших серцях! Вічна їм слава і пам'ять! Я гордий за Збройні сили України! Щиро вдячний усім за їхню боротьбу та служіння українському народу! Перемогу здобуває лише той, хто б'є і не відмовляється від боротьби. Ми вистояли, ми тримаємося, і ми обов'язково переможемо ворога," - зазначив Сирський.
Привітання також надіслав міністр оборони України Рустем Умєров, який підкреслив, що військові Збройних сил України є символом мужності та патріотизму.
Ви - щит, що стоїть між свободою та тиранією, світлом і темрявою, захищаючи Україну від агресії російських окупантів. Кожен із вас - від солдата до генерала - є втіленням героїзму та патріотизму. Ваша мужність на полі бою, стійкість перед обличчям небезпеки та відданість присязі надихають націю та служать прикладом для майбутніх поколінь. Ми глибоко вдячні за ваші жертви та зусилля, спрямовані на збереження миру та безпеки. Держава робить усе можливе, щоб забезпечити вас найсучаснішою технікою та необхідними ресурсами, зміцнюючи нашу обороноздатність і підтримуючи кожного з вас. Нехай ваша сила духу та відданість служать променем надії для усіх нас. Бажаю вам міцного здоров'я, незламної волі та швидкого повернення до мирного життя", - зазначив міністр оборони.
До захисників і захисниць України звернувся також прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.
"Українські військові – це символ сили та гордості нашої країни. Їхній незламний дух і прагнення до перемоги вражають весь світ. Завдяки мужнім захисникам та захисницям ми змогли витримати випробування та продовжуємо боротьбу за наше майбутнє. Саме завдяки їхньому неймовірному героїзму українці мають можливість жити в незалежній країні, виховувати дітей і щодня робити Україну кращою та сильнішою," – підкреслив він.
Прем'єр-міністр висловив вдячність усім військовим за їхню відвагу та підкреслив, що завдяки їм Україна та світ вірять у нашу перемогу.
"Ви — справжні герої, непохитні у своїй рішучості. Щодня, щогодини і щомиті ви стоїте на захисті нашої свободи та європейських цінностей. Ми вдячні вам за вашу відданість рідній землі. Вічна пам'ять всім, хто віддав своє життя за нашу правду, свободу та незалежність," — зазначив Шмигаль.
День Збройних Сил України збігається з початком Першого зимового походу армії УНР.
Перший зимовий похід -- похід Армії Української Народної Республіки тилами Червоної та Добровольчої армій під проводом Михайла Омеляновича-Павленка (6 грудня 1919 -- 6 травня 1920 рр.)
Головним завданням Зимового походу було збереження присутності української армії на українській території, у ворожому запіллі, шляхом партизанських дій, в той час, як її Головний Отаман Петлюра, відповідаючи за важливі державні справи, перебував зі своїм штабом у Варшаві.
На зображенні: Учасники Першого зимового походу, командири конвою Михайла Омеляновича-Павленка.
З 2009 року, в рамках святкування Дня Збройних Сил України, вручається Премія імені Богдана Хмельницького. Ця нагорода відзначає найкращі творчі роботи в сфері літератури та мистецтва, що присвячені військовій тематиці, в ряді різних номінацій.
Відповідно до Конституції, військові сили мають завдання забезпечувати оборону держави, охороняти її територіальну цілісність, суверенітет і недоторканність.
В Збройних Силах України виділяють три основні категорії військ: Сухопутні війська, Військово-морські сили та Повітряні сили. Окрім цього, існують спеціалізовані підрозділи, такі як Десантно-штурмові війська, Сили спеціальних операцій, Війська зв'язку та кібербезпеки, Сили територіальної оборони, медичні підрозділи та логістичні сили. Кожна з цих категорій має свій професійний святковий день, але 6 грудня є спільним святом для всіх військовослужбовців України.
У цей день у всіх військових частинах та гарнізонах України проводяться урочисті заходи. Найважливішим моментом святкування є урочисте підняття державного прапора, а також нагородження військовослужбовців за високі досягнення та відданість службі.
У День Збройних Сил України нагороджують військовослужбовців, які відзначилися в ході виконання військового обов'язку. Серед нагороджених можуть бути:
Сучасні воїни України з ентузіазмом підтримують спадщину козаків Запорозького війська, Українських січових стрільців, армії Української Народної Республіки, Вільного козацтва, а також Української Галицької та Української Повстанської армій.
Олена Степанів-Дашкевич стала першою українкою, яка офіційно вступила на військову службу в званні офіцера Української Галицької Армії. Серед інших жінок, які воювали в Армії УНР, можна згадати Харитину Пекарчук і Христину Сушко. У складі Легіону Українських Січових Стрільців діяла Жіноча чота, яка була організована розвідницею Ольгою Басараб.
На зображенні: Олена Степанівна Дашкевич.
З 2017 року українські жінки-військовослужбовці отримали можливість займати практично всі бойові та офіцерські позиції.
Однією з нових складових сучасних Збройних Сил України стали Сили територіальної оборони. Їх створення розпочалося 1 січня 2022 року в рамках закону "Про основи національного спротиву".
Лише протягом першого тижня повномасштабного конфлікту лави територіальної оборони поповнилися більш ніж 100 тисячами добровольців. Вони вступили в бій у Київській, Сумській та Чернігівській областях. Разом з військовими інших підрозділів, сили ТрО захищали Маріуполь і брали участь у контрнаступі на Харківському напрямку. Сьогодні сили ТрО продовжують утримувати оборонні позиції на Півдні, Сході та Півночі України.