Білоруська компанія, яка раніше співпрацювала з Apple і Tesla, реалізує оптичні прилади та спеціалізоване обладнання російським оборонним підприємствам, обходячи при цьому санкції.

Білоруський холдинг Izovaс і повʼязані з ним європейські компанії, продукцію яких купували Apple, Samsung, LG і Tesla, від початку повномасштабної війни в лютому 2022 року і щонайменше до липня 2024 року поставили до Росії компонентів й обладнання для виготовлення оптики на 200 мільйонів доларів. Це - товари як власного виробництва, так і західного, перепродаж яких до Росії заборонений санкціями. Отримали цю високотехнологічну продукцію оборонні підприємства РФ, зокрема з групи "Ростех", найбільшого в країні виробника зброї.

У рамках спільної ініціативи, до якої долучилися "Схеми" (Радіо Свобода), "Білоруський розслідувальний центр", вашингтонський Центр перспективних оборонних досліджень (C4ADS), литовське видання 15min.lt, російське незалежне медіа iStories та хакерська група "Кіберпартизани", було проведено ряд розслідувань. Компанія Izovaс не надала жодних коментарів на запити журналістів.

Згідно з даними митної і податкової баз Росії, доступ до яких отримали журналісти, щонайменше 30 компаній військово-промислового комплексу РФ, зокрема "Ростеху", були клієнтами білоруської Izovaс й однієї з її дочірніх фірм InterNanoTekhnologii з 2022-го по 2024-й роки. 22 з цих компаній - наразі під санкціями.

Це, в основному, компанії, які спеціалізуються на виробництві осколково-фугасних боєприпасів, систем вогневого управління для танків і літаків, розвідувальних систем, безпілотних літальних апаратів та бойової авіоніки.

Серед товарів, які вони придбали у вищезгаданих білоруських компаній: виробник військових оптичних прицілів - лінзи; виробник засобів самонаведення крилатих ракет - світлофільтри; виробник далекобійних гвинтівок - скляні елементи та вакуумну техніку.

"Постачання таких установок та іншої продукції подвійного призначення до РФ заборонено (санкціями - ред.). Варто зазначити, що, наприклад, такі вакуумні установки є дуже важливими саме для виробництва зброї", - розповіла у коментарі "Схемам" провідна наукова співробітниця Київської школи економіки з питань санкцій Олена Білоусова.

Відповідно до висновків Білоусової, білоруські компанії Izovaс та InterNanoTekhnologii можуть опинитися під західними санкціями з двох основних причин: по-перше, через продаж заборонених товарів до Росії, а по-друге, через співпрацю з російськими підприємствами, які вже підпадають під санкції. Серед таких фірм можна назвати "НМ-Тех".

Компанія "НМ-Тех" з Києва вже з 2022 року знаходиться під санкціями, накладеними США та Європейським Союзом. До січня 2024 року вона стверджувала, що активно забезпечує цивільний ринок сучасними електронними компонентами, але згодом змінила свій напрямок діяльності, почавши займатися виробництвом озброєння та боєприпасів.

За інформацією, отриманою журналістами з митних органів РФ, з листопада 2022 року по серпень 2023 року російська компанія "НМ-Тех" імпортувала продукцію на майже шість мільйонів доларів від білоруської компанії "Ізатек-М", що є частиною холдингу Izovac. Основна частина цих товарів має подвійне призначення, включаючи американське обладнання, призначене для виробництва дефіцитних мікросхем, які важливі для Росії. Постачання таких матеріалів до РФ заборонено відповідно до експортного контролю США.

Журналісти встановили, що це надважливе американське обладнання потрапило до Росії через Китай. Гонконзька фірма Smart Kit Technology через російську ООО "Инжиниринг групп" продала цю установку білоруській "Ізатек-М" (обидві повʼязані з Izovac), а та, зрештою - "НМ-Тех". Незабаром після цього, в серпні 2024 року, ООО "Инжиниринг групп" потрапила під санкції США.

Тільки одна компанія, "НМ-Тех", виплатила ТОВ "Інжиніринг груп" близько 106 мільйонів доларів у період з 2022 по 2023 рік, згідно з інформацією, отриманою з російської податкової служби.

Журналісти виявили й інших замовників компанії "Инжиниринг групп", які мають відношення до виготовлення озброєння, зокрема, систем управління для крилатих ракет "Калібр". З 35 оборонних підприємств, що були задіяні у виробництві, близько половини належать до структури "Ростех".

Загалом ООО "Инжиниринг групп" виконала військових контрактів на 181 мільйона доларів від 2022 по 2024 рік.

Протягом перших двох років з моменту початку масштабних бойових дій між Росією та Україною, білоруська компанія Izovac зафіксувала дворазове зростання своїх доходів, а у 2024 році її виручка зросла на 36%. Такі дані були отримані журналістами з податкових записів Росії.

З квітня 2022 року, щоб обходити санкції США та ЄС, холдинг почав маскуватися і прибрав із назв афілійованих іноземних компаній слово Izovac. Так, наприклад, литовська фірма Izovac Photonics стала i-Photonics. Втім, як встановили журналісти, попри зміну назви, i-Photonics досі може бути повʼязана з білоруською Izovac. Сайт останньої переадресовує користувача на сайт i-Photonics, директор литовської компанії щонайменше до вересня 2024 працював у білоруських фірмах групи Izovac, а заснована литовська i-Photonics - синами засновників Izovac.

Відповідаючи на запитання журналістів, представники i-Photonics повідомили, що компанія є самостійною, а її зв’язок з Izovac обмежується лише попередньою співпрацею.

Хоча група компаній Izovac є формально приватною власністю трьох білоруських громадян і не має державних інвестицій, її активна підтримка оборонних підприємств Російської Федерації може свідчити про близькість режиму Олександра Лукашенка до Кремля. Таку думку висловила генеральна секретарка Незалежного антикорупційного комітету з питань оборони Олена Трегуб.

"Білорусь має формальний статус незалежної країни, але насправді знаходиться під російським контролем, як у політичному, так і в військовому сенсах. Отже, вона виконує роль повного сателіта, який не лише постачає товари, що підлягають санкціям, але й надає свою територію для запуску російських ракет по Україні," - зазначила Трегуб у коментарі для "Схем".

Компанія Izovac має досвід співпраці з відомими технологічними гігантами, такими як Apple, Samsung та Tesla. Журналісти звернулися до міжнародних партнерів Izovac з проханням прокоментувати інформацію про співпрацю їх білоруського підрядника з оборонними підприємствами Росії. Станом на момент публікації розслідування, відповіді від зазначених компаній не надійшли.

Холдинг Izovac не надав жодних коментарів у відповідь на численні запити, які були надіслані як на загальні електронні адреси компаній групи, так і особисто до засновників.

Українські оборонні компанії мали співпрацю з Izovac, але з початком повномасштабної агресії Росії проти України ця співпраця була припинена. До 2022 року серед партнерів білоруського технологічного холдингу були київське конструкторське бюро "ЛУЧ" та науково-виробниче підприємство "Прогрес" з Чернігівської області, згідно з даними імпортно-експортної бази ImportGenius, доступними "Схемам".

Інші публікації

У тренді

dpnews.com.ua

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на dpnews.com.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на dpnews.com.ua

© Деснянська правда. All Rights Reserved.