Вбивство дітей у Кривому Розі залишило глибокий слід у серцях українців, зануривши їх у тривогу та обурення, які, вірогідно, будуть посилені новими трагічними подіями в Сумах на початку наступного тижня. Зведення інформаційної кампанії з 5 по 11 квітня 20

Індекс настроїв у соціальних мережах знизився до -25 пунктів, у той час як раніше він складав -21. Позитивні новини становили 22% від усіх публікацій, пов'язаних з війною, тоді як негативні склали 47%, а неоднозначні - 31%.

Проукраїнський сегмент активно аналізує різноманітні історії, що стосуються ситуації в Україні, зокрема обстріли, фронтові події та міжнародні питання. Однією з тем обговорення є "діалог" з Китаєм, що стосується участі громадян цієї країни у війні на боці Росії.

Продовжуються інтенсивні обстріли, громадяни інформують про пошкодження та діляться свідченнями постраждалих. Критичні настрої щодо влади посилюються: на початку тижня піддають критиці Офіс президента, вказуючи на утиски опозиційних сил, а також намагаються втягнути Національний банк України в цю ситуацію.

З'являються явно проплачені російською стороною публікації, які стверджують, що Зеленський вивіз усіх своїх близьких, друзів та бізнеси з Кривого Рогу, натомість сам продовжує тероризувати населення. Наприкінці тижня з'являються звинувачення в колаборації з "зеленими" Кличком та Порошенком. Активність зборів для Сил Оборони України трохи зменшується, проте повідомляється про нові навчальні курси для цивільних осіб з метою захисту від обстрілів. Також помітні зусилля у підтримці армії, зокрема, організовані кампанії для збору коштів на дрони та інші потреби.

Трамп висловлює сподівання на закінчення воєнних конфліктів. Саудівська Аравія оголосила про зниження цін на нафту. У центрі уваги опинилася справа Р. Насірова, який хотів уникнути ув'язнення через мобілізацію. Бужанський активно виступає проти вступу України до НАТО, а також затримують агентів Кремля та шахраїв, які користуються ситуацією. Пам'ятають і вшановують загиблих. Зведення з фронтів викликають інтерес - повідомляється про просування під Покровськом, збиття безпілотників, а також про полонених з Курщини та китайських громадян, які потрапили в полон вперше.

Хороші новини - військові втрати росіян, атаки на Мордовію і Самарську область, Велика Британія розглядає можливість розгортання військ в Україні.

Недобрі новини - обстріли у Кривому Розі, в Херсоні, застосування касетних бомб у Куп'янську, введення санкцій проти Порошенка, а також підписання угоди між Держдумою РФ та Іраном.

Суперечливі повідомлення викликають роздуми про мотиви обстрілів (Кривий Ріг – рідне місто Зеленського, Вінниця – Порошенка), про нову культуру пам'яті (коли день у дитячому садку починається з хвилини мовчання), а також про занепокоєння з приводу потенційного відкриття ворогом нового фронту (Запоріжжя).

Рамштайн вселяє оптимізм. Зустріч у Рамштайні приносить нові надії та радість: з'являється сподівання, що європейська підтримка зможе замінити допомогу від США, з огляду на анонсовані великі обсяги фінансування. Р. Умєров також підсилює ці надії, підкреслюючи участь П. Гегсета через відеозв'язок.

Також систематично радують дії СОУ, зокрема удари по тилових позиціях противника. Щоразу відзначаються хвилі радості внаслідок різних подій: атака на завод оптоволокна в Саранську (єдиному в Росії), серійна ліквідація російських офіцерів разом із комплексом складів (успішні операції на Сумському та Курському напрямках), знищення літака Ту-22М3 за допомогою дрону (про що повідомив О. Сирський "ЛБ").

Максимальні гнів і сум після удару по Кривому Рогу трималися довго. Українські соцмережі були занурені в горе, сум і гнів через удар по Кривому Рогу, поширювались фото дітей і історії про них, їхні імена, кадри атаки та фото криворіжців, які несуть на дитячий майданчик квіти. Згодом - посилення уваги до теми за рахунок оголошення дня жалоби. Наступна масована атака на Київ доповнила гнівом на РФ ще досі на той час актуальну лють через наслідки обстрілу Кривого Рогу.

У критиці влади - обурення через новий підручник з історії для 11 класу. З боку частини освітянської спільноти (та політичної опозиції, що підключилася до обговорення), варто виділити два ключові меседжі - про те, що в підручнику авторства А. Галімова чимало надмірної глорифікації чинної влади замість вказівок на погану підготовку до вторгнення. Втім, наприкінці звітного періоду Галімов показав приклад виходу з інфокризи через участь у дискусії щодо змісту підручника на ютуб-каналі "Історія без міфів".

Висловлювання В. Спартц спричинило потужну реакцію гніву. Її заява про те, що, будучи українкою, вона вважає за необхідне закликати Україну відмовитися від своїх територій задля досягнення миру, викликала обурення серед багатьох. Люди нагадують про її походження з Чернігівщини і висловлюють незадоволення її ставленням до президента Зеленського та відсутністю патріотизму. Водночас деякі, зокрема М. Олешко, поділяють її думки щодо української корупції та критикують діючий уряд.

Заява Пєскова про те, що Росія готова до мирних переговорів, але треба вирішити низку питань, сприймається як відверте небажання йти на будь-які переговори і знущання з Трампа.

Ворожий наступ викликав значне занепокоєння після заяви Сирського. Інтерв'ю з ним, яке розповсюдилось по новинних ресурсах, наповнене різними цитатами, проте варто зазначити, що постійна тривога щодо наступу ворога та спостереження за просуванням російських сил значно посилилися після заяви Сирського про наміри росіян захопити Харківську і Сумську області.

Взяття в полон китайських військових стало тривожним сигналом про можливу загрозу залучення Китаю до конфлікту на стороні Росії. Раптове поширення заяви Володимира Зеленського, в якій він акцентував увагу на захопленні двох китайських військовослужбовців, які брали участь у бойових діях на боці РФ, викликало значний резонанс.

Інформацію миттєво підхопили відомі та впливові медіа, наводячи візуальні та текстові підтвердження (активна жестикуляція полонених, свідчення про наявність їхніх документів в Україні). Факт захоплення китайських громадян викликає занепокоєння щодо інших найманців, які підтримують Росію: знову виникають розмови про північнокорейців, а також про те, хто ще може бути завербований для участі у війні на стороні Росії. Жартують, що Україна вже веде боротьбу з трьома ядерними державами.

Мобілізацію обговорюють у контексті уникнення покарання за корупцію. У цю сюжетну канву вкладається й комунікація САП щодо статистики ухилень від відповідальності за корупцію через вступ до війська (48 фігурантів справ мобілізувалися добровільно), й найнаочніший кейс Р. Насірова.

Почуття українців

Емоція гніву проявляється в 38,7% дописів, що стосуються війни. Вона викликана абстрактними висловлюваннями Трампа про те, що "багато людей втрачають життя", а також ненавистю та відразою до росіян, які йдуть на війну в Україні. Додатково, гнів викликаний зневагою до зрадників всередині країни, критикою Спартц щодо Зеленського, а також сильними негативними емоціями на адресу Путіна та росіян.

Тривога - 17,4% - через "дивні" рухи ворога на фронті, штрафи ТЦК за порушення облікової процедури, відставку Брінк, невтішним є звіт щодо застосування німецької техніки в Україні.

Сум - 15,5% - за загиблими військовими, а особливо - цивільними під час ударів у Краматорську, в Кривому Розі та інших, оголошено траур та хвилину мовчання.

Радість - 9,7% - з приводу успішної відсічі окупантам (бій з восьмома китайськими військовими), знищення безпілотника на території Нікополя, а також через відмову Європи в продовженні віз для росіян і наміри естонського парламенту підтримати Україну.

Гордість составляет 7,4%.

Надія - 5,2% - народжується через милування природою, зокрема несподіваним снігом у квітні, всепереможний параллелізм - весна відродиться, і Україна відродиться, сподіваються також і на підтримку Заходу - цитують Рютте та спостерігають за зустріччю союзників у форматі Рамштайн.

Сміх - 1,5% - породжують зрадники, зокрема мобілізований Насіров, який мав виконувати обов'язки сапера. Не можна не згадати й про зловтішні насмішки на адресу "кацапів", які через економічний колапс перебувають у розпачі. Розповідають також історії полонених: "Розлучився з дружиною, пережив кризу середнього віку і... вирішив піти до армії ерэфії".

Для інформації

Відповідно до методики дослідження CAT-UA, щодня здійснюється автоматизований моніторинг, який дозволяє вивантажувати повний обсяг згадок про військові терміни. Це охоплює більше 300 тисяч постів, з використанням 50 основних ключових слів, на платформах Facebook, Instagram, X, Telegram, YouTube, VKontakte, Odnoklassniki та TikTok.

Із цього масиву повідомлень, написаних користувачами з України, щодня випадковим чином виокремлюється 1350 дописів, що складає приблизно 0,25% від їх загальної кількості. Похибка вибірки складає не більше 3%. Дані обробляються вручну: виокремлюються користувачі з проукраїнською позицією -- у середньому 85% від загальної кількості -- і визначаються висловлені ними емоції на основі протоколів кодування. Адже моніторинг включає й користувачів з окупованих територій, де окупанти створюють свій контент.

Інші публікації

У тренді

dpnews.com.ua

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на dpnews.com.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на dpnews.com.ua

© Деснянська правда. All Rights Reserved.