"Створюй власне": Київські підприємці вдосконалили свій мікрогріновий бізнес, займаючись вирощуванням гороху, соняшнику та редису | УНН
Київська ферма "Green Vitamin CityFarm" виробляє 2500 кг мікрозелені щомісяця та виграла грант у 100 тис. грн. Власники планують автоматизувати виробництво та впровадити штучний інтелект для управління процесами.
Вертикальна ферма мікрозелені, заснована в Києві партнерами Олександром Біляком та Романом Михалевичем, почала свою діяльність одразу після початку повномасштабного вторгнення. Вони орендували приміщення 1 листопада 2022 року, а перший стелаж збирали, використовуючи лише ліхтарі. За три роки ферма досягла вражаючих результатів, виробляючи понад 50 000 лотків або 2 500 кг зелені щомісяця. Партнери продовжують активно розвивати виробництво. Важливу підтримку їм надали грантові кошти в розмірі 100 тис. грн, виграні в конкурсі бізнес-ідей "Роби своє", організованому Благодійним фондом "МХП-Громаді". Ці кошти були витрачені на модернізацію обладнання, що спростило процес роботи на фермі, як повідомляє УНН.
Опис деталей
Успішне ведення бізнесу значною мірою залежить від належної освіти та досвіду у сфері насінництва. Олександр Біляк є агрономом за фахом і також здобув освіту на факультеті електроніки. Роман, у свою чергу, працював у бізнес-девелопменті різних проектів та у сфері кредитування. Завдяки отриманим знанням і досвіду, партнери ефективно реалізують свої бізнес-ідеї. Наразі ферма мікрозелені, заснована Олександром і Романом, володіє власним брендом "Green Vitamin CityFarm", який, на їхню думку, є одним із найбільших в Україні.
У зв'язку з постійним зростанням інтересу до здорового та збалансованого харчування, спостерігається і збільшення попиту на мікрогрін. Ця зелень не лише володіє корисними властивостями, але й вирощується без застосування пестицидів, з використанням лише необробленого насіння, природного світла, води та невеликої кількості органічних добрив.
У асортименті ферми можна знайти мікрозелень горошку, соняшника та редису. Ці три культури користуються найбільшим попитом серед покупців. Найбільш ароматною є мікрозелень горошку, яка відзначається своїм приємним смаком і солодкістю. Олександр і Роман, хоча й експериментували з близько 15 різними культурами, вирішили зосередитися на найулюбленіших серед споживачів. Власники "Green Vitamin CityFarm" зазначають, що їхня продукція довго зберігає свій зовнішній вигляд і не підлягає псуванню, а також не цвіте, що може негативно вплинути на її якість.
Оскільки ферма розташована у підвальному приміщенні заввишки 4,5 метра це допомагає уникнути багатьох хвороб рослин та шкідників, які на такій глибині просто не виживають.
"Мікрогрін часто називають суперфудом, оскільки він містить до 100 разів більше ферментів, ніж зріла рослина, яка виростає з насіння, через те, що перебуває в активній фазі росту. Я вживаю мікрогрін щодня, і мої діти та дружина також його дуже полюбляють," - ділиться своїми думками Біляк.
Для вирощування мікрозелені необхідно пройти кілька етапів: насіння слід замочити, висадити, забезпечити тепло та освітлення, а потім зрізати, упакувати та доставити до супермаркетів або ресторанів. Цей процес є досить складним і вимагає спеціальних знань та значних фінансових вкладень у технології.
"Відповідно до звіту ПРООН, у світі не існує сталої технології вирощування мікрозелені на міських фермах, її не можна просто так купити. Нам вдалось створити та відпрацювати економічно ефективну та екологічну технологію вирощування мікрозелені. І наступними кроками плануємо розвивати цю технологію в напряму її максимальної автоматизації, але не тільки щодо вирощування, а саме щодо повного циклу - від закупівлі витратних матеріалів до отримання замовлень та постачання на кінцевих споживачів", - додає Михалевич.
Сьогодні партнери обмірковують можливості подальшого вдосконалення технології і прагнуть досягти такого етапу, коли більшість процесів на вертикальній фермі буде автоматизована за допомогою штучного інтелекту, а роль людини полягатиме лише в контролі та внесенні необхідних корективів.
Довідка
Конкурс "Роби своє" проводиться з метою створення умов для сталого розвитку підприємництва, в т.ч. як відповідь на негативні економічні та соціальні наслідки війни, у містах та селах шляхом надання мікрогрантів для подальшого започаткування, масштабування та/або релокації існуючого мікропідприємництва та середнього підприємництва.
Географічні рамки конкурсу:
Області Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Житомирська, Івано-Франківська, Київська, Львівська, Полтавська, Сумська, Тернопільська, Хмельницька, Черкаська та Чернігівська, а також столиця України – місто Київ.
"МХП -- Громаді" є українським благодійним фондом, заснованим у 2015 році. Основною метою його діяльності є всебічний розвиток місцевих спільнот.
Географія діяльності налічує 13 областей України: понад 700 містечок і сіл. Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну Фонд системно підтримує людей, які перебувають у регіонах бойових дій, українських захисників і рятувальників, громади, лікарні та пологові будинки, благодійні установи, які дбають про дітей-сиріт і літніх людей, а також людей, які через війну залишилися без дому та засобів для існування.