Передача майнових комплексів Державного фонду: обіцянки на мільярди, а насправді - борги і ліквідації | УНН

Передача держугідь Фонду держмайна не принесла очікуваних прибутків, а призвела до боргів та загрози ліквідації. Експерти закликають до реформування управління активами.

У 2020 році Кабінет Міністрів України ухвалив розпорядження №1010-р, згідно з яким близько 91 тисяча гектарів державних земель була передана до ведення Фонду державного майна. Цей захід мав на меті поліпшити управління державними землями, збільшити доходи бюджету та оптимізувати використання ресурсів. Проте, результати виявилися значно нижчими за сподівання, повідомляє УНН.

Замість очікуваного мільярда гривень додаткових надходжень до бюджету, вдалося зібрати лише 615,7 млн грн. Державний земельний банк провів аукціони лише на площу 42,3 тис. га, з яких в оренду було передано лише 20,5 тис. га, що складає приблизно 22% від загальної площі. Таким чином, понад 70 тис. га з різних причин залишилися невикористаними.

Крім недостатньої ефективності використання земель, виникли й інші труднощі, пов'язані з майновими комплексами, які передавалися разом із земельними ділянками. Серед них понад 200 об'єктів, що належать Міноборони, МОН, МОЗ, Держрибагентству, Держкомтелерадіо, НАН та НААН. Яскравим прикладом є дослідне господарство "Деснянське" Національної академії аграрних наук України.

Державне підприємство "Деснянське", яке є частиною Прилуцької дослідної станції Інституту садівництва НААН і розташоване в Чернігівській області, до передачі Фонду займалося вирощуванням зернових культур. Незважаючи на війну та мінування полів, підприємство змогло відновити свою діяльність: у 2023 році було засіяно більше 80 гектарів, а в 2024 році площа посівів зросла до приблизно 223 гектарів.

Після того, як цей майновий комплекс був переданий до Фонду державного майна, підприємство втратило близько 800 гектарів сільськогосподарських угідь. Це призвело до значних труднощів у веденні діяльності, виконанні запланованих робіт та погашенні фінансових зобов'язань.

Дізнавшись про відчуження земельних ділянок, кредитори ініціювали судові позови та отримали відповідні рішення, включаючи накладення штрафів. На сьогодні загальний борг компанії перевищує 15 мільйонів гривень. У зв'язку з відсутністю земельних ресурсів ми фактично не здатні виконувати ці фінансові зобов'язання. В даний час розглядається питання про приватизацію майнового комплексу.

На думку керівника підприємства, деякі ділянки землі справді виявилися непридатними для експлуатації та не мали суттєвого впливу на загальний процес роботи. Проте, вилучення всіх земельних угідь фактично позбавило компанію можливості на подальше існування.

Ситуація з "Деснянським" є лише одним із прикладів того, як масштабні передачі активів без належного управління та обліку ризиків можуть призвести до руйнування наукових об'єктів і втрати потенційних доходів.

Фахівці підкреслюють, що бездумні рішення про передачу земель або зменшення наукових програм можуть зруйнувати роки наполегливої праці селекціонерів та аграрних дослідників. Тому державі потрібно не лише передати активи, а й провести реформування з залученням професійних команд, розробкою чітких стратегій і врахуванням специфіки кожного об'єкта.

Комітет ВР з питань аграрної та земельної політики на своєму засіданні заслухав представників Фонду державного майна щодо їхніх планів відчужити новий транш землі Національної академії аграрних наук України та подальшої її здачі в оренду. У підсумку депутати вказали, що зазіхання ФДМУ на ці землі необґрунтовані й відправили проєкт постанови про передачу ділянок на доопрацювання. Парламентарі переконані, що для аграрної галузі важливо ефективне використання сільськогосподарських земель і запобігання ризикам для повноцінного функціонування та розвитку аграрної науки в Україні.

Інші публікації

У тренді

dpnews.com.ua

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на dpnews.com.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на dpnews.com.ua

© Деснянська правда. All Rights Reserved.