"Вплив страху та пропаганди": командир поділився своїми думками щодо викликів мобілізації та іміджу ТЦК.
На думку комбата, українцям не слід хвилюватися через мобілізацію.
Негативне сприйняття територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК і СП) формується через страх населення перед мобілізацією. Ці побоювання ще більше підсилюються різноманітними чутками. Таку думку висловив майор ЗСУ Євген Карась, командир 413-го окремого батальйону безпілотних систем "Рейд", в інтерв'ю для видання "Фокус".
"Це, перш за все, наслідок страху і пропаганди. Люди бояться мобілізації, тому що їх налякали різними відео та історіями - ця істерика тільки посилюється "мейнстримом" і поширенням фейків", - сказав він.
Карась зазначив, що багато мобілізованих - це нормальні люди, які йдуть захищати країну. Він підкреслив, що і вони відчувають страх, але знають, для чого це роблять.
Крім того, комбат вважає, що можна допомогти людям, які бояться мобілізації.
"Якщо людині страшно, вона може домовитися, щоб її взяли на посаду, яка їй підходить. Не всі підрозділи - це окопи і штурмові операції. Є штабні посади, аналітика, логістика, технічна підтримка - роботи багато, і вона потрібна", - запевнив він.
Карась зазначив, що одним із прикладів є офіцери зв'язку, які виконують свої обов'язки на командних пунктах в тилу. Він також підкреслив важливість спеціалістів, які займаються фінансовими питаннями, забезпеченням паливом та веденням документації.
"Багато хто з мобілізованих залишається в тих підрозділах, які їм подобаються, - наприклад, штурмові, десантні, а дехто навіть переходить до дронів, хоча й хотіли залишатися в штурмі", - розповів комбат.
Карась також розповів про найбільш поширені помилки та непорозуміння, з якими стикаються мобілізовані. Він зазначив, що в кінцевому підсумку багато з них адаптуються і знаходять своє місце.
Люди зазвичай вважають, що всі військовослужбовці перебувають у зоні бойових дій та під загрозою, але це далеко не завжди так. Багато хто не усвідомлює, що в армії існує безліч посад, які не передбачають безпосередньої участі у бойових операціях. Іноді мобілізовані офіцери або спеціалісти можуть відчувати себе розгубленими і сумніватися у своїй важливості, але з часом вони адаптуються та знаходять своє місце в структурі.
Комбат дав пораду українцям, котрі ще не стали на захист Батьківщини, не піддаватися зайвим переживанням. Він підкреслив, що можна обговорити з військовою частиною можливість зайняти певну позицію.
"Армія - це потужна система, що виконує безліч різноманітних функцій і завдань. Тут можна працювати як у штабах, так і на тилових позиціях чи у сфері технічної підтримки. Головне - не піддаватися страху і не вірити пропаганді. Якщо у твоєму серці є бажання бути корисним, ти обов'язково знайдеш своє місце," - підкреслив Карась.
Згідно з інформацією, наданою OpenDataBot, з квітня по червень 2025 року територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК і СП) наклали понад 11 тисяч штрафів. Найвищий показник зафіксовано в Чернігівській області, де одна особа отримала вісім адміністративних проваджень всього за два місяці.
Також у Києві зареєстровано 3 835 справ за порушення військового обліку. В цілому в дев'яти областях України кількість таких справ перевищила тисячу.