Експорт біометану до Європейського Союзу: що це за газ, його цінність та обсяги виробництва в Україні.

Чому наш біометан є необхідним для Європи?

6 лютого 2025 року українська компанія Vitagro здійснила свій перший експорт біометану до країн Європейського Союзу. Згідно з даними Біоенергетичної асоціації України, в цей день було успішно завершено митні процедури для першої партії біометану, що відправлялася за кордон.

Цей газ виступає екологічною альтернативою природному газу і отримується з відходів аграрного та лісового секторів.

Запуск експорту біометану з України до Європейського Союзу є значущим кроком у напрямку зміцнення енергетичної незалежності та інтеграції нашої країни в європейський енергетичний простір. Це не тільки створює нові перспективи для нашого енергетичного сектору, але й допомагає у процесі декарбонізації економіки та зменшує залежність від викопних видів пального, - зазначили в Міністерстві енергетики.

Згідно з інформацією Міненерго, перша партія склала 67 тисяч кубометрів. Це свідчить про те, що в Україні активно формується нова галузь - виробництво біометану.

Біометан є відновлювальним еквівалентом природного газу. Його вміст метану перевищує 97%, що відповідає показникам природного газу. Отримують біометан шляхом очищення біогазу, в якому метан міститься на рівні 50-55%, а решта – це вуглекислий газ.

Протягом багатьох років українські агрокомпанії займаються виробництвом біогазу з відходів сільського та лісового господарства, охоплюючи як рослинництво, так і тваринництво. Раніше отриманий біогаз використовувався виключно для генерації електричної енергії, яку продавали за "зеленим" тарифом. Однак, у міру розвитку "зеленого" переходу в Європі, українські виробники біогазу почали активно розглядати можливість перетворення біогазу на біометан, що передбачає видалення вуглекислого газу та підвищення концентрації метану до значно вищих показників.

Першою компанією, як налагодила виробництво біометану в Україні, стала "Городище-Пустоварівська аграрна компанія", яка входить до складу агрокомпанії "Галс Агро". Запуск виробництва відбувся весною 2023 року на біогазовому комплексі компанії у Чернігівській області. На сьогодні виробничі потужності "Галс Агро" дозволяють виробляти 3 мільйони кубічних метрів біометану на рік.

У жовтні 2024 року відбулося історичне закачування біометану в газотранспортну систему, що дозволило його транспортування поряд із природним газом. Цю подію ініціювала компанія "Вітагро Енерджі", яка є частиною агрохолдингу Vitagro. Перед цим було впроваджено зміни в законодавстві, які фактично відкрили можливість для змішування біометану з природним газом та його транспортування через газорозподільчі та газотранспортні мережі.

На сьогодні біометан в Україні виробляють три компанії - "Галс Агро", Vitagro та "Миронівський хлібопродукт" Юрія Косюка, розповів РБК-Україна голова правління Біоенергетичної асоціації Георгій Гелетуха.

Загальна потужність цих виробництв становить 17 мільйонів кубічних метрів біометану на рік. Виробничі потужності цих компаній розташовані у Чернігівській ("Галс Агро"), Хмельницькій (Vitagro) та Дніпропетровській областях (МХП). Вироблений біометан, так само як і видобутий природний газ, закачується в підземні газові сховища.

"Георгій Гелетуха повідомив, що виробники успішно закачали приблизно 2 мільйони кубічних метрів біометану у підземні резервуари."

Згідно з даними міжнародної біржі ICE, на 7 лютого 2025 року вартість природного газу на європейському хабі TTF, що слугує важливим індикатором для газового ринку Європи, складає 580 євро за тисячу кубометрів. Як повідомляє Біоенергетична асоціація, вартість біометану в Європі варіюється в залежності від використовуваної сировини. На сьогодні середня ціна українського біометану становить приблизно 900 євро за тисячу кубічних метрів.

"Європейці готові запропонувати істотну винагороду (300 євро і більше за тисячу кубічних метрів - ред.) за біометан у порівнянні з природним газом, оскільки біометан є відновлювальним джерелом енергії, і його використання сприяє зменшенню викидів парникових газів", - зазначив Георгій Гелетуха.

Він додав, що ЄС прийняв рішення стати повністю декарбонізованим континентом до 2050 року. Для цього європейці створили ринок торгівлі дозволами на викиди вуглекислого газу. В рамках цієї системи всі підприємства, які здійснюють викиди, мають виконувати план по їх скороченню. Якщо вони не можуть виконати план, вони мають заплатити штраф або придбати на ринку дозвіл на додаткові викиди і, таким чином, заплатити за свою не екологічність.

Дозволи на викиди торгуються на біржах так само як будь-який інший біржовий товар, на них формується ринкова ціна. Використовуючи біометан, європейські підприємства скорочують викиди вуглекислого газу і економлять на купівлі відповідних дозволів.

"Для чого хтось в Європі купує біометан? Для того, щоб виконати свої зобов'язання по декарбонізації і не доплачувати потім за купівлю викидів вуглекислого газу або не оплачувати штраф", - додав Георгій Гелетуха.

Україна ще не має механізму торгівлі викидами, тому ціна біометану на внутрішньому ринку, по суті, буде дорівнювати вартості природного газу, каже експерт. За таких обставин набагато вигідніше експортувати біометан до ЄС, на що й орієнтований український бізнес.

"Європейцям треба досить багато біометану. Станом на кінець 2023 року вони виробляли 4,9 мільярдів кубічних метрів біометану на рік, а до 2030 року європейці планують наростити виробництво до 35 мільярдів кубічних метрів. Вони розуміють, що не встигають і якби зараз Україна могла б виробляти кілька мільярдів кубів біометану на рік, його з радістю придбали європейські компанії", - переконаний Гелетуха.

Інші публікації

У тренді

dpnews.com.ua

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на dpnews.com.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на dpnews.com.ua

© Деснянська правда. All Rights Reserved.