Причини підвищення зарплат в Україні наступного року.
Роботодавці планують підвищити заробітні плати наступного року через гострий дефіцит на ринку праці.
В Україні виник гострий дефіцит на ринку праці. Тому роботодавці планують підвищити заробітні плати у 2025 р. Якою є зараз ситуація на ринку праці та які є прогнози на майбутнє.
Через гострий дефіцит спеціалістів на ринку праці роботодавці підвищуватимуть заробітні плати у 2025 р. Такий прогноз оприлюднила міжнародна агенція Fitch Ratings.
"Підвищенню на 4% сприятиме нормалізація торгівельної активності в Чорному морі, високі державні витрати та доходи домогосподарств від реального зростання зарплати", - вважають, аналітики агенції.
У прогнозі зазначено, що в нашій країні передбачається сповільнення економічного розвитку. Це пов'язано не лише з браком трудових ресурсів, але й з обмеженнями в електропостачанні, викликаними російськими атаками.
"Несмотря на те, що Україна показала свою витривалість і здатність до адаптації у війні, фахівці очікують зниження темпів зростання до 2,9% у 2025 році. Це пов'язано з дефіцитом робочої сили та енергетичних ресурсів, які залишаються в обмеженій кількості."
Вказано, що стабільне та тривале припинення вогню здатне суттєво поліпшити шанси на відновлення економічної ефективності в 2025-2026 роках.
Згідно з оцінками експертів, у наступному році середній показник інфляції досягне 9,3%, що є підвищенням у порівнянні з 6,2% цього року.
"Прогноз вказує на те, що стрімке підвищення зарплат у умовах дефіциту робочих рук та невідповідності навичок може сприяти зростанню цінового тиску з боку внутрішнього попиту."
В Національному банку України повідомляють, що реальна заробітна плата, з урахуванням інфляційних процесів, в Україні зросте на 14% і перевищить довоєнний показник вже наприкінці цього року. Цю інформацію містить "Інфляційний звіт" НБУ за жовтень 2024 року.
Нестача кадрів на ринку праці продовжує стимулювати підвищення заробітних плат. У другому кварталі 2024 року середні реальні зарплати зросли на 17,6%, тоді як номінальні – на 22,1%. Високі темпи зростання номінальних зарплат зберігалися також у третьому кварталі. Проте, як зазначає Національний банк України, посилення інфляційного тиску призвело до деякого уповільнення темпів зростання реальних зарплат, хоча вони залишалися досить високими і продовжували підтримувати приватне споживання.
"Очікується, що вже наприкінці поточного року реальні заробітні плати перевищать довоєнний рівень та підвищуватимуться надалі через значну конкуренцію роботодавців за наявну робочу силу", - йдеться у звіті НБУ.
Раніше Національний банк України прогнозував, що реальний рівень заробітної плати перевищить показники, зафіксовані до війни, у 2025 році.
Національний банк України очікує, що до кінця 2024 року номінальні доходи населення виростуть на 21% (раніше прогнозувалося зростання на 16,1%), тоді як реальні зарплати зростуть на 14% (попередній прогноз становив 9,7%).
У 2025 році очікується, що номінальна заробітна плата підвищиться на 16,0%, а реальна – на 6,5%. У 2026 році прогнозується зростання номінальної зарплати на 8,9%, тоді як реальна плата зросте на 2,9%.
У Національному банку України вважають, що ситуація на ринку праці є складною для компаній.
"Число нових вакансій у порівнянні з минулим роком продовжує збільшуватися, і хоча спостереження за зменшенням нових резюме призупинилося, відзначається суттєвий брак робочої сили", - зазначається в жовтневому макроекономічному та монетарному звіті НБУ.
У листопаді, за інформацією Work.ua, розмір середньої заробітної плати, пропонованої роботодавцями, практично не змінився й встановив 22 750 грн (на 250 грн більше, ніж у жовтні). Серед областей-лідерів за кількістю вакансій зросли зарплати лише в Дніпропетровській (22 тис.грн, +1 тис. грн) і Одеській (21 500 грн, +500 грн) областях.
Зарплати найбільше зросли в таких сферах: "Охорона та безпека" – 70 тис. грн (+17%); "Нерухомість" – 44 тис. грн (+10%); "Продажі та закупівлі" – 30 тис. грн (+9%). У той же час, у сфері "Юриспруденція" спостерігається зниження пропонованого доходу на 2%, до 20 тис. грн.
На найвищі зарплати можуть розраховувати військовослужбовці, IT-фахівці, керівники відділів. Серед лінійних посад найвищі доходи ринок праці пропонує таким спеціалістам: брокер (60 тис. грн), медіабайєр (58 250 грн), ендодонтист (55 тис. грн), водій-міжнародник (50 тис. грн), рихтувальник (45 тис. грн), рієлтор, стоматолог (45 тис. грн), трейдер (43 тис. грн), моторист (42 500 грн), медіапродюсер (41 250 грн), автоелектрик, арматурник, бурильник, кераміст (40 тис. грн).
У листопаді першість серед категорій, в яких шукають найбільше працівників зайняла "Робочі спеціальності, виробництво".
У загальному рейтингу з десяти провідних категорій спостерігається зменшення кількості вакансій. Найбільше скорочення відбулося в "Готельно-ресторанному бізнесі та туризмі" (-15%) та "Сфері обслуговування" (-13%).
Єдиною категорією, де пропозицій побільшало, стала "Охорона, безпека". Це позначилося і на посадах, які стали більш затребуваними в листопаді: поліціянт, оператор дрона, командир відділення, зв'язківець, мінометник.
Внаслідок війни спостерігається збільшення потреби в інженерах та експертах, які здатні працювати в галузях, що мають відношення до оборони.
"Замістити їх кимось немає можливості, плюс паралельно потрібно поповнювати особовим складом Сили оборони. Тому загальний тренд такий, що є дефіцит по всіх практично професіях вузькоспеціалізованих, високоінтелектуальних в першу чергу", - каже Владислав Грезєв, засновник й керівник рекрутингової агенції.
Не дивно, що за такої ситуації зростає приріст вакансій, де компанії готові надавати перевагу ветеранам.
У листопаді ринок праці почав сповільнюватися під впливом сезонних чинників. Однак кількість вакансій все ще впевнено тримається вище позначки в 100 тис. пропозицій роботи, а шукачі не менш активно надсилають резюме.
"На ринку праці вже дев'ятий місяць поспіль кількість вакансій перевищує 100 тисяч. Це свідчить про те, що роботодавці продовжують активно запрошувати нових працівників. Крім того, шукачі роботи демонструють значну активність: у листопаді спостерігався зріст середньої кількості відгуків на одну вакансію", - зазначається у дослідженні Work.ua.
На сьогоднішній день ринок праці демонструє характерні сезонні зміни. В умовах цієї ситуації протягом найближчих кількох місяців спостерігатиметься зменшення кількості відкритих вакансій.
Серед областей-лідерів за кількістю вакансій також спостерігаємо падіння, що є цілком синхронним із загальною ситуацією. Найбільш значущим є зменшення пропозицій роботи на Одещині (-10%). Це повʼязано з особливо масштабними проблемами з електроенергією, які відбулися через масовану атаку.
В Україні в Силах оборони з'явилося лише кілька нових вакансій.
У листопаді спостерігалося зменшення числа кандидатів, які активно шукали роботу, на 5%. Незважаючи на це, через зниження кількості вакансій, середній показник відгуків на одне оголошення за місяць збільшився.
Побільшало шукачів лише в Чернівецькій (+8%) і Закарпатській (+4%) областях. Ці регіони традиційно мають найнижчу середню кількість відгуків на вакансію, тож нові кандидати - гарна новина для роботодавців у цих областях.
Ту ж ситуацію бачимо і в розрізі категорій: скрізь фіксуємо падіння, за винятком категорії "Готельно-ресторанний бізнес, туризм" (+2%).
Своєю чергою, спостерігалось зростання конкуренції, воно є навіть там, де стабільно найнижчі цифри: у Закарпатській, Черкаській, Чернігівській і Чернівецькій областях.
Найбільшу конкуренцію серед вакансій становили позиції директ-менеджера та спеціаліста з чат-підтримки. Ці ролі передбачають активну взаємодію з клієнтами через соціальні мережі та служби підтримки.
Демографічний профіль кандидатів залишається досить стабільним. Проте у листопаді спостерігається зростання кількості неповнолітніх шукачів, яке склало +10%.