5 Нобелівських лауреатів з українським походженням, які стали відомими на весь світ - Радіо Максимум

Індекс Олів'є 2024: на скільки за рік подорожчав святковий салат

Сучасна незалежна Україна поки що не має серед своїх громадян лауреатів Нобелівської премії. Проте це не означає, що найвища наукова нагорода оминула українців.

Серед лауреатів Нобелівської премії можна знайти видатних людей, які мають українське походження. У День вручення Нобелівських премій Радіо МАКСИМУМ ділиться цікавими фактами про них, спираючись на інформацію з "РБК-Україна".

Також зверніть увагу: "Золотий м'яч" Андрія Шевченка подорожує Україною: дізнайтеся, де і коли його можна буде побачити.

Ілля Мечников - відомий у всьому світі бактеріолог та імунолог, який з’явився на світ 15 травня 1845 року в селі Іванівка, розташованому на Харківщині. Протягом більше ніж чотирьох десятиліть він проживав та працював в Україні, де отримав освіту та здійснив свої перші наукові відкриття.

Ілля Мечников / Фото Вікіпедії

Основним внеском Мечникова в науку стало відкриття фагоцитозу — процесу, завдяки якому імунні клітини ідентифікують і знищують патогенні бактерії. У 1908 році він став лауреатом Нобелівської премії з фізіології та медицини, яку отримав разом із Паулем Ерліхом за їхні дослідження в галузі імунітету. Незважаючи на те, що премію йому було вручено як громадянину Російської імперії, Мечников завжди акцентував на своєму українському походженні.

Зельман Ваксман, видатний мікробіолог, з'явився на світ у місті Прилуки, що на Чернігівщині. У 1911 році він вирушив до Сполучених Штатів, але завжди зберігав пам'ять про свої українські корені.

Зельман Ваксман / Фото Вікіпедії

У 1952 році Ваксман був удостоєний Нобелівської премії з фізіології та медицини за своє відкриття стрептоміцину, який став першим ефективним антибіотиком для боротьби з туберкульозом. Його наукові здобутки врятували мільйони людських життів і значно вплинули на еволюцію сучасної медицини.

Роальд Гофман з'явився на світ 18 липня 1937 року в Золочеві, що на Львівщині. Його дитячі роки припали на буремний період Другої світової війни, коли він разом із матір'ю шукав укриття від нацистських загарбників. Після завершення війни Гофман залишив рідну країну та переїхав до США, де здобув визнання як один із провідних експертів у галузі квантової хімії.

Роальд Гофман / Зображення з Вікіпедії

У 1981 році він отримав Нобелівську премію з хімії разом із Кенічі Фукуї за розробку теорії хімічних реакцій. Попри американське громадянство, Гофман завжди тепло відгукувався про Україну, називаючи її "землею свого серця".

Саймон Кузнець з’явився на світ у 1901 році в Харкові, де пройшло більшість його дитячих років. Після еміграції до Сполучених Штатів він здобув репутацію одного з найвизначніших економістів XX століття.

Пам'ятна дошка на честь Саймона Кузнеця / Фото з Вікіпедії

У 1971 році Кузнець був удостоєний Нобелівської премії в галузі економіки за свою емпірично обґрунтовану теорію економічного зростання. Його наукові роботи сприяли кращому розумінню економічних процесів і заклали фундамент для сучасних економічних моделей.

Цікаво: Володимир Зеленський вручив державну нагороду солістам гурту "Курган та Агрегат"

Жорж Шарпак з'явився на світ 1 серпня 1924 року в містечку Дубровиця, що на Рівненщині. Під час Другої світової війни він виїхав до Франції, де здобув визнання завдяки своєму видатному внеску в галузь фізики елементарних частинок.

Жорж Шарпак / Фото Вікіпедії

У 1992 році Шарпак став лауреатом Нобелівської премії з фізики за створення детекторів частинок, зокрема відомих "камер Шарпака". Його інновації суттєво поліпшили методи вивчення субатомних частинок, що стало важливим кроком у розвитку сучасної фізики. Незважаючи на те, що він мав французьке громадянство, Шарпак завжди зберігав теплі спогади про Україну, де пройшло його дитинство.

Інші публікації

У тренді

dpnews.com.ua

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на dpnews.com.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на dpnews.com.ua

© Деснянська правда. All Rights Reserved.