Олександр Кодола: «Хочу зробити Ніжин красивим та успішним містом»

2022-02-17 10:59

Олександр Кодола вже понад рік – Ніжинський міський голова. Його інтерв’ю для «Деснянської правди» – про зрушення, поступ, плани на майбутнє. І про те, як зробити Ніжин успішним та красивим містом, що славиться креативною історією та має свій ексклюзив. 

– Пане Олександре, минув рік, як ви стали Ніжинським міським головою. Що вдалося зробити? Які успіхи Ніжинської міської ради?

– Найголовніше – що ми сформували потужну команду керівництва містом, яка успішно і в сталому складі працює вже другий рік. Команда – це мої заступники, секретар, депутати міської ради. У нас вибудована конструктивна співпраця з депутатським корпусом та активом міста Ніжина. Ми комунікуємо з виборцями й стараємося почути кожного. Це не пафосні слова. Це базові принципи моєї роботи, разом із відкритістю та прозорістю. Тому за рік, що минув, нам вдалося продемонструвати новий рівень публічності та прозорості міської ради. 

У 2021 році ми почали реконструкцію центральної частини міста, її інфраструктури. У нас триває ремонт головної пішохідної і туристичної вулиці Гоголя, ми плануємо завершити роботи влітку. Також почали масштабну реконструкцію алеї на вулиці Шевченка. Ці локації, зазначу, десятки років не бачили жодного ремонту. Даруйте, але якщо хтось ішов уночі додому, без світла, то просто ризикував поламати ноги. Зараз ці вулиці набувають сучасного, охайного вигляду. І це важливо. У плані розбудови говоритиму не тільки про центр міста. Ми намагаємося шукати й виділяти кошти, незважаючи на проблемну економічну ситуацію, для всіх районів та мікрорайонів Ніжина. Є проблеми з освітленням, ремонтом доріг. Останнє – дуже болюче питання. Бо сьогодні в Ніжині 65 % (!) ґрунтових доріг. І це в місті обласного значення! Звісно, навіть за всю каденцію важко зробити всі ніжинські дороги гарними, асфальтованими, бо на це потрібні мільярди гривень. Але ми від цієї проблеми не відмовляємося. Робитимемо все, щоби Ніжин поступово був із сучасними комфортними дорогами. Це наше завдання на перспективу. Маю сказати, що торік поточного ремонту доріг зроблено понад 17 тис. кв. м, внутрішньоквартальних доріг – близько 6 тис. кв. м, капітального ремонту – понад 5 тис. кв. м.

Також минулого року було реалізовано 19 проєктів громадського бюджету. І понад 4 мільйони гривень ми виділили якраз на ініціативи та пропозиції громадськості. Наприклад, у парку імені Тараса Шевченка ми відкрили цікавий воркаут-майданчик для силових тренувань. Біля школи №15 створили картинг-центр, де молодь може тренуватися на картах. Було облаштовано чимало громадських просторів у мікрорайонах, серед яких – дитячі та спортивні майданчики. Наші школи дуже активні в плані ідей. Наприклад, школа №2 перемогла з пропозицією облаштування кабінету робототехніки (400 тис. грн), цьогоріч його буде відкрито. Загалом, ініціативи, які ми підтримуємо, стосуються різних сфер життя. 

Коли говорити про медичну сферу, то у нас нарешті торік було закінчено реконструкцію приймально-діагностичного відділення міської лікарні. На ці потреби виділено 13 мільйонів із держбюджету і понад 14 мільйонів – із міського бюджету. Держава придбала для нас дороговартісне обладнання – комп’ютерний томограф, цифровий рентгенапарат – наразі завершується його підключення. За рахунок міського бюджету купили для міської лікарні, пологового будинку, центру первинної медико-санітарної допомоги та стоматполіклініки обладнання на понад 7 млн грн. Сьогодні в міській лікарні працюють 123 кисневі концентратори, є кисневі ємності для зберігання кисню, створено всі умови для лікування ковіду. Медичний напрямок у нас пріоритетний. 
Що стосується освіти – тут проведено ремонти у 24 школах та дитсадках – згідно з поданнями, пропозиціями і проханнями керівництва закладів намагалися усім надати підтримку. До всього, в місті встановлено 10 спортивних майданчиків. 

Порадував ніжинців і фонтан на центральній площі Ніжина. В Центральному парку культури та відпочинку відкрили сучасний скейт-парк, який дуже популярний, особливо серед підлітків. Запрацював сучасний ЦНАП. У рамках проєктів з міжнародними партнерами – а ми дуже активно працюємо над залученням грантових коштів – відкрили соціальний хаб «Ми разом» для людей похилого віку. Для них тут облаштовано приміщення, де вони збираються і проводять час. Також створили для них і простір «Кольорове життя», теж на території терцентру. Вже встановлено «Зелену Сцену» в сквері імені Юрія Лисянського. Навесні вона розпочне свою роботу. 

Що стосується безпеки міста. Ми продовжуємо встановлювати камери відеонагляду. Торік понад 2,5 млн грн виділено на систему відеоспостереження. Раніше жодної камери не було на залізничному вокзалі. А це найбільша залізнична гілка на Чернігівщині. Десятки або й сотні тисяч людей щодня проходять через вокзал. Нині там достатня кількість сучасних відеокамер, і вокзал повністю під контролем. Також ми збільшили кількість камер і в місті, у нових місцях відпочину, пішохідних зонах, щоб убезпечити факти вандалізму, бо «страждають» нові лави, урни, ліхтарі, особливо вночі. 
Мав би відкритися й гіпермаркет «Епіцентр». У нас тривають перемовини з компанією. Вони зацікавлені зайти в Ніжин. Ми теж хочемо мати в себе торговельну структуру, яка буде не просто будівельним супермаркетом, а сучасним торговим центром із різними магазинами, кафе, ресторанами, піцерією, ігровими локаціями для дітей. Але у нас немає вільної ділянки в центрі міста площею 2 гектари. Тому сьогодні тривають перемовини із власниками колишнього механічного заводу. Якщо вони домовляться між собою, то «Епіцентр» у Ніжині буде. 

– Які плани на цей рік?

– 2022 рік для Ніжина буде роком скверів і парків. Бо ми велику увагу приділятимемо саме їхньому облаштуванню. У нас багато зелених зон, але вони здебільшого занедбані. Тому ми заклали в бюджеті кошти на повну реконструкцію скверу імені Богдана Хмельницького, а також на реконструкцію Театрального і Графського парків. І на завершення реконструкції вулиць імені Гоголя та Шевченка з алеєю. А ще – на повну реконструкцію Центрального парку культури і відпочинку імені Тараса Шевченка. Він існує десятки років, але постійно руйнувався і знищувався. Власне, замість парку залишилася одна назва. Тому маємо великий амбітний проєкт, уже замовили проєктно-кошторисну документацію. І шукатимемо можливості для втілення проєкту в життя. Він буде коштувати до 100 мільйонів гривень. Тому сподіваємося на підтримку держави, також виділятимемо і свої бюджетні кошти. Можливо, допоможуть бізнес, меценати. 

– Це буде сучасний проєкт із різними локаціями та зонами відпочинку?

– Так. Торік ми провели відкритий конкурс на передпроєктну візуалізацію. Було понад 10 робіт різних архітектурних бюро, окремих архітекторів. Відбулося відкрите голосування ніжинців, також працювала конкурсна комісія. Обрали проєкт, який набрав найбільше голосів. У парку передбачено фонтани, дитячі майданчики, зелені зони, скейт-парк, воркаути, спортивні майданчики, зони для людей похилого віку, атракціони, колесо огляду. Територія парку – 6 гектарів. Є озеро, яке треба довести до ладу, поставити ротонду. Важливо, щоб цей масштабний проєкт втілився в життя. Ніжин на це заслуговує. 
Ми заклали на 10 млн більше коштів на ремонт доріг. І продовжимо програму з ремонту й будівництва тротуарів, яких у Ніжині практично немає. Крім тих, які зробили торік – уздовж готелю «Ніжин» та на центральній площі, на вулиці Московській біля школи №10 і Центрального ринку, на вулиці Чернігівській. Хочемо зробити зони відпочинку й пішохідну – від площі вниз до «Ощадбанку». Загалом, центр міста теж потребує негайної реконструкції. 

– Пане Олександре, ви коли були народним депутатом минулого скликання на цьому окрузі, то постійно займалися поліпшенням інфраструктури, зокрема й у Ніжині. Нині для вас це справа знайома, але складніша. 

– Так, я в темі проблем міста віддавна. Але нині все розглядаємо глибше. Адже відповідаємо за все міське господарство. І намагаємося підтримати всі галузі та сфери Ніжина. 

– До вашої територіальної громади входять і села. Як справи в цих населених пунктах?

– Села невеличкі. В них мешкає до 1000 людей. Цьогоріч ми виділили понад мільйон гривень на потреби цих населених пунктів – спорудження артезіанської свердловини, облаштування дитячих спортивних майданчиків тощо. Наші комунальники регулярно вивозять сміття, взимку розчищають дороги, всі сервіси та комунальні послуги, які є в місті, надаються і нашим сільським жителям. Ми намагаємося, щоб до них за графіком їздили пасажирські автобуси. Тому мешканці сіл нашої громади можуть почуватися міськими жителями. 

– Ваш господарський погляд на місто ще й від того, що ви були заступником голови Комітету з будівництва, містобудування та житлово-комунального господарства у Верховній Раді?

– Так. Та й перша освіта в мене – інженер. Я закінчував наш технологічний університет, який тепер називається «Чернігівською політехнікою». (2017 року Олександр Кодола здобув науковий ступінь кандидата економічних наук, захистивши дисертацію за спеціальністю «Економіка та управління національним господарством». А 2020-го закінчив Національну академію державного управління при Президентові України, здобув кваліфікацію: ступінь вищої освіти магістр, спеціальність «Публічне управління та адміністрування». – Авт.).

– Пане Олександре, реформа децентралізації територіально закінчилася. Але дещо змінила свою первісну суть. Наприклад, стосовно податків, реформування адміністрацій тощо...

– Так, певне переформатування цієї реформи є. Особливо стосовно бюджетних питань. Наприклад, цього року на місцеве самоврядування були передані серйозні й невластиві обов’язки – компенсація різниці в тарифах із опалення. Я як міський голова підтримую пропозицію, аби тарифи для населення не зростали. Бо обов’язок держави – надавати соціальну підтримку, ті ж самі субвенції для незахищених верств населення. Тож державі треба було розробити механізм компенсації різниці в тарифах. А вона переклала це на місцеве самоврядування. Для Ніжина – це серйозне й болюче питання. Бо цьогоріч, орієнтовно, до 60 мільйонів гривень ми віддамо на компенсацію тарифів населенню. А на ці гроші зробили би багато корисного для громади.

– І більше ніж половину реконструкції Центрального парку...

– Так, сто відсотків. А найголовніше, що ми платимо податки з заробітних плат, які йдуть до місцевих бюджетів. За Бюджетним кодексом, платники сплачують їх для того, аби місцева влада оновлювала інфраструктуру, підтримувала медичні заклади, школи, дитсадки, освітлення. На жаль, враховуючи те, що 60 мільйонів викидаємо в трубу опалення, набагато менше можемо зробити для розвитку наших територій та населених пунктів. Це дуже несправедливо. Сподіваюся, що такий експеримент – тільки цього року, а наступного буде справедливий підхід. Також хочу звернути увагу, що у нас забирають поступово й інші наші доходи. Один із основних податків, який отримують органи місцевого самоврядування – це податок на землю. У нас один із основних платників – «Укрзалізниця». Торік у грудні Кабмін прийняв постанову, аби «Укрзалізниця» платила податку вдвічі менше, бо має серйозні проблеми й збиткова. Для нас це на 40 мільйонів менше. Тобто серйозні надходження, які ми втратили.

– Олександре Михайловичу, міжнародний інвестиційний форум із країнами Балтії торік відбувався в Чернігові та Ніжині. Є якісь опісля цього нові партнерські відносини, нові інвестпроєкти? Хоча з балтійськими державами Ніжин віддавна співпрацює.

– Так, наша дружба триває років 7. Ще у Верховній Раді я очолював групу міжнародних зв’язків із країнами Балтії. І саме тоді вийшов із ініціативою, аби Ніжин мав місто-побратим у Латвії. Це місто Прейлі. У нас тісні взаємини, багато друзів і партнерів. Ми зініціювали цей форум із країнами Балтії. З Латвії, Литви та Естонії приїздили представники посольств в Україні, підприємці. Ми презентували низку наших інвестпроєктів. Один із найбільших та амбітних – створення авіалогістичного комплексу на базі аеродрому «Ніжин». Треба віддати належне – останні 10 років він у нас функціонує. І там розташований єдиний у всій державі авіаційний загін ДСНС України, який здійснює рятувальні операції в країні. В тому й перевага, що є діючий аеродром із унікальною злітно-посадковою смугою, яка є не на кожному аеродромі, а територію він має більшу, ніж аеропорт «Бориспіль». Що дозволяє збудувати авіалогістичний комплекс для прийому вантажних літаків. І приймати міжнародні рейси. А з Ніжина розповсюджувати продукцію всією країною. Скажу, що нашим проєктом уже зацікавилася Литва. Вони були у нас. І запрошують нас до себе подивитися їхню подібну авіабазу. До того ж там є і зацікавлений інвестор. Це потужний проєкт. Якщо його буде реалізовано, то це стане точкою зростання не тільки для Ніжина, а й для всієї Чернігівщини. 

– Чи є підтримка малому бізнесові в Ніжині, якому найважче зараз, в часи пандемії? Чи є довіра до влади?

– Пандемічні проблеми були в попередні роки. І ми йшли назустріч малому бізнесу, зокрема зменшили, або й не брали, орендну плату. Нині працюємо в адаптивному режимі. Навіть у червоній зоні всі працювали, за умови повної вакцинації. Загалом, у нас активна громада. Я двічі на місяць офіційно приймаю громадян. Багато хто приходить у робочому порядку. Серед таких чимало підприємців. Тому всі проблеми намагаємося вирішувати швидко.

– Куди, на вашу думку, краще інвестувати сьогодні свої кошти тим, хто хоче зайнятися підприємництвом, якому бізнес-напрямку варто приділити увагу на Ніжинщині?

– Для нашої країни земля – національний скарб і ресурс. Із відкриттям ринку земля тільки дорожчатиме. Можна й самому піти у фермери, або здавати землю в оренду. Для нашої країни це питання актуальне. У мене є знайомі, які займаються й великим аграрним бізнесом, і невеликим фермерством. Рівень різний, бізнес різний. Але прибутки є у всіх. Тим більше, добре, коли люди живуть і працюють на своїй землі у своїй країні. Нам треба правильно поводитися зі своїм національним ресурсом і берегти його. Тим більше, зайві кошти у наших банках невигідно тримати, тому що відсотки за депозитами низькі. Принаймні краще вже вкладатися в нерухомість. 

– На вашу думку, криза – це занепад чи можливість?

– У нашій країні не так багато було злетів... Але вважаю, що криза – часто можливість для зростання, швидких змін і нових позицій. Українці не звикли здаватися. Тому й сьогоднішні певні проблеми дають можливості бути сильними й перемагати. 

– Пане Олександре, у вас дуже активна сторінка у Фейсбуці. Ви самі пишете про проблеми та успіхи Ніжина. І люди на неї підписані й часто заходять. Ваша сторінка, до речі, оперативніша й цікавіша за деякі місцеві сайти. 

– Я публічна людина, і для мене це формат поінформувати про роботу й комунікації з виборцями та громадою. Свою сторінку я веду особисто. Тому вона небюрократизована. Хоча не завжди вистачає часу, і я не все встигаю викласти в ФБ. Але найцікавіше й найактуальніше не пропускаю. 

– В Ніжині багато гоголівських місць, локацій. Є навіть «Гоголівська» кав’ярня. Ви не хочете ще більше «поексплуатувати» тему? Для туризму – це фішка. Тим більше, на Чернігівщині Гоголь – це Ніжин...

– Так, у нас навіть два пам’ятники Гоголю... Цього року завершуємо масштабну реконструкцію вулиці Гоголя. Хочемо на ній зробити великий мурал на гоголівську тему. Оголосили конкурс на краще зображення. Це може бути портрет Гоголя чи ілюстрації до його творів. Також до літа на вулицю Гоголя плануємо перемістити наш РАЦС, який нині розташовується біля Центрального ринку, що не додає йому урочистості. А на вулиці Гоголя розміщується красива будівля, де працює управління соцзахисту. І ми знайшли можливість розмістити там оновлений РАЦС. 100 % ніжинців підтримують цю ідею. 

– Пане Олександре, на вашій сторінці у ФБ вас називають невтомним мером. Який у вас робочий день? Коли розпочинається, коли закінчується? Чи бувають вихідні?

– На роботі я близько восьмої ранку. А завершується робочий день інколи о 18.00, а інколи о 21.00-22.00. Перші місяці ми працювали й до опівночі. На вихідних буває багато заходів, пам’ятні дати. Тому графік змішаний. Я до цього звик. І отримую насолоду, коли бачу результат своєї роботи. Не люблю лінуватися чи недопрацьовувати. Для мене, загалом, це більше – не робота, а стиль життя і саме життя. 

– Ніжин – спортивне місто. І ви багато уваги приділяєте спорту, у Ніжині немало спортивних зірок. Не додаватимете спортивної інфраструктури?

– Так, Ніжин – місто спортсменів, ми маємо серйозні досягнення у різних видах спорту. У нас є чемпіон світу з боксу Петро Іванов. 2019 року я в Парижі був разом із ним, коли наш боксер уперше виборов пояс чемпіона світу, а тепер уже декілька разів його захистив. У нас є Наталія Чистякова, чемпіонка Європи з дзюдо і самбо. Це потенційна учасниця наступних Олімпійських ігор. Торік, в тому числі й на підтримку Наталії, інших спортсменів ми відкрили в Ніжині спортивну школу дзюдо. Є напрацювання і в сфері футболу – Ніжинська дитяча спортивна футбольна школа дуже популярна. Є рекордсмен Костянтин Мухомадєєв, котрий встановив декілька рекордів України із присідань, згинань пресу та інших фізичних вправ. Ми підтримуємо своїх спортсменів. І я, ще будучи нардепом, залучав до Ніжина кошти на підтримку спортивної інфраструктури. Тоді ми облаштували два мініфутбольні поля із сучасним штучним покриттям, закупили вуличний олімпійський боксерський ринг, єдиний в області. Сьогодні активно облаштовуємо спортивні майданчики, приділяємо увагу центральному стадіонові, де проклали бігові доріжки. Турбуватимемося про спорт і надалі.

– Ніжинська міська рада відкрита для людей. На зимові свята до вас приходили і приїздили різні колективи, зокрема дитячі, з піснями, вертепом, колядками, щедрівками. 

– Так, до міськради, особисто до мене завітало багато цікавих колективів, діти й дорослі. Це наші гарні українські традиції, які потрібно підтримувати.
 
– Пане Олександре, ви народилися в Чернігові, жили в Києві, коли були нардепом. Тепер ви ніжинець, придбали собі в місті квартиру...

– Коли я був нардепом, я розривався на декілька міст – Чернігів, Київ, мій округ з Ніжином та іншими населеними пунктами. Народився я в Чернігові. А останні 7 років приділяю увагу Ніжину. Тому після перемоги на місцевих виборах я ще до вступу на посаду купив собі квартиру біля площі. Тепер постійно мешкаю в Ніжині. Міський голова має жити в своєму місті. Тому тепер я повністю ніжинець. 

– Невтомність – це добре. Але не надмірна. Як ви відпочиваєте у вихідні, куди подорожуєте у відпустку?

– Я дуже компанійська людина. Люблю проводити час із друзями. Намагаюся підтримувати контакти. А в тогорічну відпустку я восени їздив із мамою в санаторій на Закарпаття. Мама вже поважного віку. І ми не часто бачимося, бо вона мешкає в Чернігові. Тому я ініціював цю поїздку. І дуже задоволений, що ми 12 днів провели разом. Мама була щасливою. І я також, бо приділив їй увагу. Ми маємо цінувати своїх батьків і радувати їх турботою. Закарпаття ж рекомендую всім. Там дивовижні місця і багато чудових українських оздоровниць. 

– Пане Олександре, якими іноземними мовами ви розмовляєте?

– Англійською. Навчався ще в Чернігівській школі №19 у англійському спецкласі. У технікумі та університеті теж вивчав англійську. Але постійно потрібна практика. Тому думаю позайматися з викладачем Ніжинського університету, аби удосконалити свої мовні знання, беручи уроки англійської. 

– Що для вас головне в житті, про що мріє Ніжинський міський голова?

– Сьогодні я більше господарник. Тому мрію зробити успішним наш Ніжин, аби кожен ніжинець пишався, що мешкає саме тут, у місті з понад тисячолітньою історією, яке буде комфортним, безпечним, красивим. Хотілося би також, щоб уся наша країна була успішною і процвітаючою.

– А яке ваше життєве кредо?

– Рухатися вперед, попри все. 

Спілкувалася Людмила ПАРХОМЕНКО
 

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42