В Україні під час війни ще не було стільки роботи, як зараз.

В Україні спостерігається рекордне збільшення вакансій та резюме. Якою є ситуація на українському ринку праці.

Портали з працевлаштування демонструють безпрецедентний зріст як кількості вакансій, так і резюме. Однак, варто зазначити, що значного підвищення зарплат не спостерігається. Які професії є в попиті у роботодавців, кому готові запропонувати вищу оплату праці, і яка ситуація в різних регіонах країни?

В Україні ринок праці досяг небачених висот, встановивши новий рекорд. Від початку повномасштабного вторгнення Росії роботодавці оприлюднили безпрецедентну кількість вакансій. Цю інформацію підтверджують дані з платформ для пошуку роботи.

"У вересні роботодавці опублікували 117 683 вакансії, встановивши новий рекорд з початку повномасштабного вторгнення. Це спостереження фіксується вже другий місяць підряд. Таким чином, ринок праці демонструє вражаючу динаміку," - повідомляють на кадровому порталі Work.ua.

Протягом року, відповідно до даних work.ua, загальна кількість вакансій збільшилася на 12%, досягнувши 103,4 тисячі (інформація охоплює період з жовтня по жовтень). Водночас, на rabota.ua кількість нових оголошень про вакансії зросла на 28%, до 27,7 тисячі.

У вересні найбільший приріст вакансій був у різних куточках держави: Івано-Франківській (+4%), Черкаській (+4%), Запорізькій (+4%), Волинській (+3%), Чернігівській (+2%), Вінницькій (+2%) областях. Регіони-лідери (Київська, Львівська та Одеська області) за кількістю пропозицій роботи теж показали невеликий приріст вакансій.

У вересні спостерігалася активність не лише з боку роботодавців, але й пошукачів, які також проявили себе. На платформі Work.ua кількість кандидатів досягла рекорду за рік, склавши 215 028 осіб. Це ті, хто створював нові резюме або оновлював вже існуючі.

Тож зараз - найкращий період для пошуку нових співробітників або зміни місця роботи.

Незважаючи на те, що шукачі роботи стали більш активними, в Україні все ще існує суттєвий брак кадрів.

У порівнянні з серпнем, кількість людей, які шукають роботу, зросла на 13% у вересні. Також спостерігається підвищення кількості відгуків на вакансії – на 5%. Проте, незважаючи на зростання попиту, кількість нових вакансій продовжує збільшуватися, що призводить до менш помітного зростання конкуренції на ринку праці.

Згідно з даними Національного банку України, обстановка на ринку праці продовжує бути складною.

"Кількість нових вакансій порівняно з минулим роком продовжує зростати, і хоча падіння кількості нових резюме припинилось, спостерігається значний дефіцит працівників",- йдеться в макроекономічному та монетарному огляді НБУ за жовтень.

Опитування також демонструють проблеми з пошуком кадрів. Так, згідно з опитуванням Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД), оцінки складності пошуку працівників стабілізувалися на високому рівні. За опитуванням Advanter, у середньому штати компаній у серпні укомплектовані на 71%, причому ситуація не поліпшується.

Недостатня кількість кадрів спонукає компанії збільшувати кількість вакансій для кандидатів без досвіду роботи.

Нестача кваліфікованих працівників спонукає компанії все частіше відкривати вакансії для тих, хто ще не має досвіду. Згідно з даними work.ua, у вересні 43% всіх оголошень про роботу були адресовані кандидатам без досвіду, тоді як у вересні 2023 року цей показник становив 36%.

Ще один спосіб, яким роботодавці реагують на нестачу кадрів, полягає в збільшенні частки дистанційних вакансій на 3%. Вперше за кілька місяців ми спостерігаємо підвищення в цій категорії, а не зниження. Саме віддалені пропозиції викликають найбільшу конкуренцію серед шукачів роботи.

У вересні також побільшало роботи для студентів (+5%) і людей без досвіду (+4%). Синхронно зі зростанням вакансій на ринку праці побільшало роботи для ветеранів (+3%), людей з інвалідністю та пенсіонерів (+2%).

Проте найбільше збільшення спостерігається в окремих категоріях вакансій, зокрема в сфері бронювання, де зростання склало вражаючі +16% у порівнянні з серпнем.

Серед найпопулярніших вакансій: продавець-консультант (менеджер з продажів), водій, робітник складу, вантажник. Також популярні кухар та касир. На ринку праці шукають також фахівців з логістики та робочі спеціальності.

Лідером за кількістю вакансій є категорія "Сфера обслуговування", яка зросла на 3% у порівнянні з серпнем. Значний приріст також спостерігається в категорії "Логістика, склад, ЗЕД" (+5%) та "Робочі спеціальності, виробництво" (+4%).

У свою чергу, увагу шукачів найбільше привертає робота в секторі "білих комірців". Вони активно розглядають вакансії в таких сферах, як: "ЗМІ, видавництво, поліграфія"; "IT, комп'ютери, інтернет"; "Топменеджмент та вищий менеджмент"; "Дизайн і креатив"; "Маркетинг, реклама та PR".

У вересні компанії стикнулися з найменшою кількістю відповідей на свої оголошення про вакансії у таких сферах, як "Транспорт та автобізнес", "Готельний та ресторанний бізнес, туризм", "Будівництво та архітектура", "Охорона та безпека", а також "Робочі спеціальності та виробництво".

Кількість шукачів суттєво зросла в усіх категоріях. Найбільше зростання порівняно з серпнем спостерігається в Хмельницькій (+18%), Закарпатській та Волинській (+17%), а також у Чернігівській і Київській (+16%) областях.

Цікаво відзначити, що кількість відгуків на вакансії Сил оборони зросла на 5%. У вересні 44% відгуків на ці вакансії надійшли від жінок, тоді як 56% - від чоловіків.

Незважаючи на існуючу нестачу кадрів, у вересні середній рівень зарплат, який пропонує ринок праці, залишився незмінним і становив 21 500 грн. Лише в окремих регіонах спостерігається незначне зростання зарплатної медіани: у Київській області вона досягла 24 тисяч гривень, у Львівській залишилася на рівні 21 500 грн, а в Харківській склала 19 170 грн.

На платформі Work.ua вказують, що одним із чинників відсутності зростання середніх заробітних плат є підвищення податкових ставок. Згідно з їхніми даними, 55% організацій не зможуть покрити підвищення військового збору для своїх працівників.

В Національному банку України підкреслюють, що нестача робочої сили спричиняє швидке збільшення номінальних заробітних плат, проте через підвищену інфляцію темпи зростання реальних доходів уповільнилися.

За даними опитування, проведеного Gradus Research, основною перешкодою для українців у процесі пошуку роботи є незадовільний рівень заробітної плати, що пропонується для актуальних вакансій.

Однак у певних секторах спостерігається підвищення заробітної плати.

Серед них: "Охорона, безпека" - 45 тис. грн, (+13% до серпня); "Страхування" - 25 тис. грн (+5%); "Управління персоналом, HR" - 25 тис. грн (+4%); "Телекомунікації та зв'язок" - 24 980 грн (+4%); "Будівництво, архітектура" - 26 тис. грн (+4%).

Найприбутковішими професіями (окрім керівних посад, сфери IT і фахівців до Сил оборони) є ендодонтист (55 тис. грн), водій-міжнародник (50 тис. грн), рихтувальник (45 тис. грн), бурильник, медіапродюсер, рієлтор, тонувальник (40 тис. грн).

Згідно з офіційною інформацією, найбільший приріст заробітних плат зафіксовано у сфері авіаційного транспорту, де середній дохід працівників становить 43,4 тис. грн, що на 46,3% більше порівняно з минулим роком. На другому місці за темпами зростання оплати праці розташувалась галузь поштових і кур'єрських послуг, де середня зарплата піднялася на 42,7% до 16,1 тис. грн. Третю позицію займає сектор "надання інших видів послуг", де заробітки зросли на 38,1%, до 24,2 тис. грн. Значний дефіцит кадрів також змушує підвищувати зарплати у будівельній сфері, де оплата праці збільшилась на 37,6%, до 16,2 тис. грн.

Водночас найменші темпи зростання зарплати спостерігаються в тій галузі, де найменше відкритих вакансій, - мистецтво, спорт, розваги та відпочинок. Офіційно в цій галузі платять 15,1 тис. грн, це на 9% більше, ніж рік тому.

Інші публікації

У тренді

dpnews.com.ua

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на dpnews.com.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на dpnews.com.ua

© Деснянська правда. All Rights Reserved.