Ситуація продовжує погіршуватися: українці усвідомили справжні обставини в державі.
В Україні спостерігається зростання негативного сприйняття загальної ситуації в державі. Приблизно половина опитаних (49%) висловлює думку, що події розвиваються не в тому напрямку. Ці дані були отримані в результаті дослідження, проведеного Соціологічною групою "Рейтинг". Водночас, третина респондентів (35%) вважає, що країна рухається у правильному руслі.
Зображення: з публічно доступних ресурсів.
В опитуванні 80% респондентів висловили занепокоєння щодо погіршення економічної обстановки, 62% зазначили, що політична ситуація також стала гіршою, а 60% відзначили зниження свого добробуту і стану здоров'я протягом останнього року.
Серед ключових питань, що хвилюють населення, найактуальнішими є економічні труднощі — економічна криза (32%) та підвищення цін (32%), а також питання безпеки, зокрема збільшення кількості обстрілів (27%).
Соціологічна компанія "Рейтинг" запустила цикл регулярних досліджень, які досліджують різноманітні аспекти життя українців в умовах війни. Ці дослідження охоплюють такі теми, як ситуація в країні, можливості для майбутнього, а також чинники, які сприяють єдності або ж навпаки – роз'єднанню суспільства.
Перше таке дослідження проводилося з 20 листопада по 4 грудня 2024 року, включаючи два етапи: телефонне опитування загальнонаціональної вибірки (2000 осіб) та додаткові підвибірки для дев'яти прифронтових і прикордонних областей (по 400 респондентів у кожній). Загалом опитано 5600 людей.
Відхилення вибірки складає не більше 2,2% для основної категорії та 4,9% для підгруп.
У рамках першого етапу також організували 6 фокус-групових дискусій (з 21 по 28 листопада 2024 року) за участю мешканців прифронтових (Запорізька, Харківська, Дніпропетровська, Херсонська, Миколаївська, Одеська, Чернігівська, Сумська) та неприфронтових областей, які до початку війни проживали у цих регіонах.
Згідно з результатами опитування "Рейтинг", протягом минулого року ставлення до перемоги України залишилося в основному стабільним: у 24% опитаних віра у перемогу зросла, у 23% - зменшилася, а у 49% - залишилася на колишньому рівні.
Соціологи вказують на те, що на сьогоднішній день перспективи завершення конфлікту залишаються доволі туманними та невизначеними, а населення переживає постійний стрес. Крім того, концепція перемоги зазнала змін: тепер вона не обмежується лише поверненням до кордонів 1991 року, а більше стосується завершення активних бойових дій та зупинки наступу агресора вглиб країни.