Схеми обходу мобілізації: бізнесменка реалізувала 100 сертифікатів "про непридатність" - Деталі | Експрес онлайн
Служба безпеки України та Національна поліція виявили та заблокували шість нових схем ухилення від мобілізації, які діяли в різних областях країни. Внаслідок проведених комплексних заходів було затримано 21 особу, яка організувала ці нелегальні схеми.
За інформацією правоохоронних органів, у справі фігурують керівник медичного закладу Київської обласної ради, директори гімназій та лікарі з різних спеціалізацій, повідомляє "Експрес".
У Службі безпеки України повідомили, що за суму від 2,5 до 15 тисяч доларів США зловмисники забезпечували військовозобов'язаним "бронь" шляхом фіктивного працевлаштування, виготовляли підроблені медичні довідки "про непридатність до служби" та сприяли нелегальному виїзду до країн Євросоюзу або невизнаного Придністров'я.
На Київщині затримано директора медичного коледжу Київської облради, який брав гроші за виготовлення документів про непридатність до служби, у тому числі оформлення фейкової інвалідності. Для підготовки підроблених меддовідок фігурант використовував особисті зв'язки серед посадовців військово-лікарської комісії.
У Чернігівській області правоохоронці викрили місцевого бізнесмена, який організував фіктивне працевлаштування чоловіків призивного віку в гімназіях. Це дозволяло їм отримувати відстрочку від мобілізації. Для реалізації своєї схеми підозрюваний залучив п’ять керівників навчальних закладів, які за певну винагороду оформляли на роботу осіб, що фактично не з’являлися в навчальних установах. Наразі всі учасники цього злочинного угрупування затримані правоохоронними органами.
У Хмельницькому затримано підприємицю, яка продала понад 100 фейкових документів про непридатність до служби через "наявність хронічних хвороб". Для виготовлення фальшивок вона залучила 4-х знайомих лікарів: ревматолога, офтальмолога, ортопеда-травматолога та уролога.
На Одещині затримано злочинне угруповання, яке переправляло військовозобов'язаних до невизнаного Придністров'я. Звідти ухилянти сподівалися виїхати до країн ЄС. Правоохоронці завчасно заблокували нелегальний "трафік" та затримали його організаторів - трьох вінничан віком від 19 до 24 років.
На Прикарпатті викрито трьох мешканців Івано-Франківщини та Закарпаття, які пропонували клієнтам виїзд до сусідньої країни вплав через прикордонну річку.
У Житомирській області підозру отримали одразу чотири фігуранти. Двоє з них - місцеві ділки, які торгували фейковими довідками про інвалідність. Ще двоє - ухилянт, який скористався "послугою", та лікар-невропатолог, що підробляв медичні документи.
Усім затриманим повідомлено про підозру відповідно до вчинених злочинів за декількома статтями Кримінального кодексу України:
◾ ч. 1 ст. 114-1 (перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань в особливий період);
◾ частина 3 статті 332 (незаконний перетин осіб через державний кордон України);
◾ частина 1 статті 368 (отримання пропозицій, обіцянок або неправомірних вигод особою, що займає службову позицію);
◾ ч. 1 ст. 366 (службове підроблення);
◾ частина 3 статті 354 (підкуп співробітника підприємства, установи або організації);
◾ частина 3 статті 362 (незаконні дії з даними, що обробляються в електронних комп'ютерах, автоматизованих системах та комп'ютерних мережах);
◾ частина 3 статті 369-2 (недобросовісне використання впливу).
Зловмисникам загрожує до 9 років тюрми з конфіскацією майна.