Ринок праці в умовах війни. Підприємства відкривають нові позиції та підвищують заробітні плати.

У жовтні спостерігалося майже рекордна кількість вакансій та відповідей від кандидатів за весь рік.

8 місяців поспіль роботодавці на Work.ua пропонують шукачам понад 100 000 вакансій. У дослідженні вересня Work.ua фіксував абсолютний рекорд за кількістю вакансій за час повномасштабного вторгнення. У жовтні роботодавці втримали планку та розмістили 117 553 пропозиції роботи.

Це всього на 130 менше вакансій, ніж у вересні. Наразі ринок праці знаходиться на піку своєї активності, що відповідає сезонним коливанням.

Згідно зі статистичними даними, у жовтні всі основні показники, такі як кількість користувачів на Work.ua, обсяги відгуків та рівень конкуренції, досягли майже рекордних значень для 2024 року.

Незважаючи на незначне зниження кількості вакансій на ринку праці, в окремих регіонах спостерігається позитивна динаміка. Зокрема, на Сумщині та Чернігівщині кількість робочих місць зросла на 3%, а на Харківщині – на 1%. Цікаво, що ці регіони мають прикордонне розташування. Серед областей, які демонструють невелике зростання, також варто зазначити Харківщину та Київщину, де кількість вакансій збільшилася на 0,3%.

Лідерство на ринку праці знову утримує категорія "Робочі спеціальності, виробництво", яка пропонує кандидатам 20 992 вакансії, що на 1% більше, ніж у вересні. У свою чергу, "Сфера обслуговування" перемістилася на друге місце з 20 343 вакансіями, зазнавши зниження на 4% у порівнянні з вереснем.

Топ-10 найбільш затребуваних професій залишається незмінним: вантажник, водій, касир, комірник, кухар, менеджер з продажу, бармен або бариста, консультант-продавець, різноробочий, бухгалтер.

У цьому дослідженні Work.ua вперше вирішив проаналізувати, компанії з яких сфер діяльності створюють найбільше робочих місць. Серед лідерів:

Діяльність компанії та категорії її вакансій можуть варіюватися. Наприклад, якщо IT-компанія пропонує позицію бухгалтера, то відповідна категорія вакансії буде "Бухгалтерія, аудит", тоді як сфера її діяльності залишиться в межах IT.

Найменше пропозицій роботи на ринку праці створюють компанії з таких сфер:

Компанії стають все більш готовими приймати на роботу людей з інвалідністю та пенсійного віку.

Незважаючи на загальне скорочення кількості вакансій на ринку праці, спостерігається зростання пропозицій для осіб з інвалідністю та пенсіонерів, яке становить +2%. Водночас, для студентів кількість вакансій зменшилася на 1%.

Ще один спосіб подолання дефіциту кадрів роботодавцями -- незначне збільшення вакансій, які передбачають роботу онлайн (+1%), а також вакансій із бронюванням (+3%).

Кількість кандидатів зменшилася, а от кількість їхніх відгуків -- зросла.

У жовтні кількість кандидатів на платформі Work.ua залишилася практично стабільною в порівнянні з вереснем, становлячи 212 976 професіоналів. Водночас, кількість їхніх відгуків збільшилася на 2%. Шукачі роботи усвідомлюють, що на ринку праці зараз існує широкий спектр вакансій, і не упускають шансів подати заявки на цікаві пропозиції. Це, в свою чергу, вплинуло на рівень конкуренції.

Як і раніше, найбільшу конкуренцію бачимо за віддалені вакансії. Роботодавці, що надають гнучкі умови праці, менше відчувають на собі дефіцит кадрів. Натомість знайти працівника офлайн складніше, а особливо в Херсонській, Закарпатській, Чернівецькій, Черкаській і Чернігівській областях.

Цю тенденцію бачимо і при аналізі конкуренції на конкретні посади. Шукачі активні, коли йдеться про пропозиції роботи в IT: Front-End Developer, верстальник, вебдизайнер, JavaScript-програміст тощо. Також висока конкуренція за вакансії з інших категорій, які також зазвичай передбачають дистанційну роботу: директ-менеджер, ретушер, перекладач англійської, відеомонтажер, копірайтер, кіносценарист, адміністратор інтернет-магазину, контент-менеджер.

Водночас спостерігається вражаюче низький рівень конкуренції у сфері робітничих професій, таких як покрівельник, плиточник, арматурник, майстер з ремонту шин та порізчик.

У жовтні на сайті Work.ua шукали роботу 212 976 кандидатів -- на 1% менше, ніж у вересні. Проте в деяких областях шукачів, навпаки, побільшало. Це Кіровоградська, Івано-Франківська, Рівненська, Чернігівська й Одеська області (по +1% у кожній).

Також відзначаємо зростання числа претендентів у ряді категорій: "Фінанси та банківська справа", "Продажі та закупівлі", "Краса, фітнес і спорт", "Топменеджмент і керівництво вищого рівня" (з підвищенням на 2%).

У демографічному портреті шукача бачимо мінімальні зміни. Зокрема проти вересня зменшилася кількість кандидатів віком 18-24 роки (-4%), натомість побільшало неповнолітніх шукачів (+4%) і пенсіонерів (+4%).

У жовтні середня заробітна плата, яку пропонують роботодавці, зросла на 5% і становить 22 500 грн. Цей тренд спостерігається в усіх провідних регіонах:

Значний вплив на збільшення зарплатної медіани мала категорія "Охорона, безпека". У цій категорії зріст склав 33% (з 45 000 грн до 60 000 грн). Також збільшилися доходи в таких категоріях:

Число підрозділів, що мали щонайменше одну вакансію на work.ua, збільшилося на 9% і досягло 749. Крім того, кількість вакансій зросла на 12%, і тепер ми маємо 6 983 пропозиції.

У жовтні 42% відгуків на вакансії Сил оборони надіслали жінки, 58% -- чоловіки.

Раніше було зазначено, що згідно з інформацією Національного банку, середня місячна заробітна плата в першому кварталі 2024 року підвищилася на 22,5% у порівнянні з тим же періодом минулого року. Це сталося через те, що компанії продовжують стикатися з нестачею кваліфікованих кадрів.

Також позитивно на обсягах доходів позначилося поетапне підвищення мінімальної зарплати у 2024 році, збільшення виплат у бюджетних установах і грошового забезпечення військовослужбовців (завдяки відновленню доплат за лютий-квітень 2024 року номінальні виплати військовим зросли на 10% у річному вимірі), індексація пенсій.

Конкуренція роботодавців за кваліфікованих працівників і надалі зумовлюватиме підвищення зарплат. 77% підприємців планують підвищувати зарплату 2024 року, зазначили в НБУ.

Інші публікації

У тренді

dpnews.com.ua

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на dpnews.com.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на dpnews.com.ua

© Деснянська правда. All Rights Reserved.