Нездатність Москви, нездатність Трампа.
Нещодавно президент Сполучених Штатів Дональд Трамп охарактеризував ймовірну відмову Росії від намірів повністю окупувати Україну як "дуже важливий крок". Проте варто нагадати, що Кремль починав своє повномасштабне вторгнення саме з цією амбіцією, а роки жорстокої війни продемонстрували, що Росія не здатна реалізувати свої плани.
Отже, "відмова" від того, що Росія не в змозі виконати, навряд чи може розглядатися як "значна поступка". Це підкреслюється у матеріалах Інституту вивчення війни (ISW).
Аналітики звернули увагу на те, що в лютому-березні 2022 року Росія плекала сподівання на швидке захоплення Києва, з метою примусити Україну до безумовної капітуляції, усунути діючий український уряд та роззброїти збройні сили країни. Це б стало символом повної поразки України.
Росії не вдалося досягти поставленої мети. Українські сили, отримуючи обмежену допомогу з боку Заходу, змогли зупинити російський наступ на столицю, а також стримати просування ворожих військ на сході та півдні країни. Далі українські військові змусили російські війська до початку квітня залишити Київську, Чернігівську та Сумську області, а через кілька місяців звільнили більшу частину Харківської області та частину Херсонщини, включно з містом Херсон.
І повторити навіть досягнення початку повномасштабного вторгнення в Україну в осяжному майбутньому Росії навряд чи вдасться.
"Російські війська поки що не в змозі розпочати наступальну операцію, яка могла б призвести до захоплення Києва або форсування річки Дніпро на півдні України, і провели 2024 рік у відчайдушних боях, щоб захопити територію в дев'ять десятих розміру Род-Айленда. Росія не має військової сили, щоб захопити решту України за відсутності повномасштабної мобілізації російського суспільства, і, можливо, не тоді, доки Захід продовжує підтримувати Україну", - вважають в ISW.
Проте невдача Росії у захопленні всієї України зовсім не свідчить про те, що Москва відмовилася від своїх амбіцій.
Представники Кремля, включаючи секретаря Ради безпеки Росії Дмитра Медведєва, сформували риторичну основу для висунення Росією претензій на значну частину або навіть всю територію України. 24 квітня російські чиновники також посилили свої вимоги щодо зміни влади в Україні та активізували риторику, покликану підривати легітимність чинного українського уряду. Ці обидва заходи вказують на те, що Путін продовжує прагнути контролю над усією Україною, однак стикається з обмеженнями, оскільки Росія не в змозі реалізувати свої цілі військовим шляхом, - зазначили в ISW.
Конвой