Микола Лагун в Австрії стикається з дедалі меншими можливостями уникнути покарання за банкрутство "Дельта Банку", повідомляють ЗМІ.
Колишній власник збанкрутілого десять років тому "Дельта Банку" Микола Лагун втрачає можливість уникнути відповідальності за шахрайські схеми із виведення в офшори коштів вкладників та платників податків. Ймовірна перспектива екстрадиції з Австрії, а також активізація процесів примусового вилучення майна резидентів росії - ставлять під загрозу план екс-банкіра пересидіти турбулентні для себе часи з російським паспортом у Відні, отримуючи при цьому доходи з бізнесу в Україні, пише видання "Коротко. Про".
Згідно з інформацією, наданою правоохоронними органами та Національним банком, загальна сума збитків, завданих державі Лагуном, перевищує 50 мільярдів гривень. Він бере участь у судових засіданнях онлайн із австрійської столиці. Серед інших справ, які розглядаються, є й питання його особистого банкрутства, в рамках якого Лагун прагне зменшити більшість своїх зобов'язань перед державними банками.
Журналісти повідомляють, що ситуація колишнього власника "Дельта Банку" Миколи Лагуна, який був оголошений у міжнародний розшук у зв'язку з багатомільйонним фінансовим шахрайством, різко погіршується. 16 червня президент Зеленський звернувся до австрійських властей з проханням про сприяння в екстрадиції олігархів, які ховаються в цій європейській країні. У медіа згадували Лагуна як одного з можливих кандидатів на повернення, оскільки він не має політичного бекграунду, а також існують конкретні фінансові збитки та зафіксовані випадки шахрайства на десятки мільйонів доларів, які дозволяють арештувати активи для покриття боргів.
Здається, що навіть "російська страховка" у вигляді паспорта держави-агресора не зможе врятувати від екстрадиції. Нещодавно стало відомо, що отримання такого документа може бути зумовлене кількома факторами. Наприклад, це можуть бути старі бізнес-контакти з російськими партнерами, серед яких виділяється Кіріл Дмітрієв — директор Російського фонду прямих інвестицій, який наразі є одним із основних переговорників у співпраці між Росією та США. Крім того, наявність російського паспорта дозволила б більш активно використовувати "російські" активи Лагуна, зокрема об'єкти туристичної нерухомості, оформлені згідно з російським окупаційним законодавством. Не можна не згадати й про колишню голову правління "Дельти" Олену Попову, яка також має російський паспорт.
Однак на початку липня президент Зеленський вніс до Верховної ради законопроект 13442 про затвердження рішення РНБО щодо примусового вилучення в Україні обʼєктів права власності Російської Федерації та її резидентів. Йдеться про вилучення на користь Укрзалізниці понад 1600 вагонів різних російських компаній. Такий підхід може стати показовим з точки зору винесення окремого рішення по конкретному громадянину. Наприклад, щодо Лагуна, пише видання.
По-перше, Лагун має під контролем великі земельні площі в Україні завдяки мережі пов'язаних компаній і підставних осіб. Наприклад, у Білогородці та Бородянці Київської області (частина з цих земель, ймовірно, вже переписується на осіб, пов'язаних з колишнім заступником міністра регіонального розвитку Левом Парцхаладзе) розташовано приблизно 300 гектарів землі, вартість яких перевищує 1,2 мільярда гривень. Як повідомляють ЗМІ, в Івано-Франківській області його близьким людям належить 147 гектарів курортних земель у селі Бистрець, а в Чернігівській області – понад 60 гектарів сільськогосподарських угідь. У селі Козин під Києвом його партнери володіють колишніми туристичними базами, які були перетворені на котеджні комплекси.
Журналісти зазначають, що імена бізнес-партнерів Лагуна відомі широкому загалу, а суспільний інтерес до повернення понад 50 млрд грн, виділених на рефінансування та з Фонду гарантування вкладів, які були виплачені ошуканим вкладникам "Дельта Банку" за рахунок платників податків, є надзвичайно високим. Раніше медіа також звертали увагу на те, що статус Лагуна цілком дозволяє застосування до нього персональних санкцій. Ці заходи можуть бути використані як форма "альтернативного" притягнення до відповідальності, зокрема для українців, які перебувають за межами юрисдикції українського правосуддя, але при цьому вивели кошти з країни.
Отже, здається, що спокійне життя екс-власника збанкрутілого "Дельта Банку" у Відні незабаром може завершитися. Йому доведеться або терміново переїхати в інше місце (наприклад, у Дубай, який хоч і менш європейський, але більш сприятливий для осіб з шахрайськими схильностями), або готуватися до відповідальності за фінансові афери, які за десятиліття так і не наважився повторити жоден інший український банкір, підсумовує видання.