Масштаби втрат вражають: сотні українських митців і журналістів стали жертвами війни.
Внаслідок війни загинули численні українські художники та репортери. / Фото: Paula Bronstein / Getty Images)
Міністерство культури та стратегічних комунікацій представило нові дані щодо втрат. У оновленій статистиці вказано кількість загиблих серед представників культури та медіа, а також детально описані масштаби руйнувань культурних об'єктів.
Деталі - це елементи, які складають загальну картину або процес.
Стало відомо, що через повномасштабну війну в Україні загинув вже 201 діяч культури і 103 працівники медіа.
Війна забрала життя 201 художника та 103 представників медіа, як українських, так і іноземних. Ці цифри свідчать не лише про масштаб трагедії, а й нагадують про темні моменти нашої історії. Подібно до того, як сталінський режим знищив ціле покоління українських митців у 20-х – на початку 30-х років ХХ століття, сьогодні Росія свідомо знищує культурну еліту України, - зазначається у повідомленні міністерства в середу.
У відомстві акцентували увагу на тому, що регулярні напади на журналістів і медіа, здійснені російською стороною, являють собою суттєву небезпеку для свободи висловлювань і інформаційної безпеки, а також підривають основи демократичних принципів і права людини.
Крім того, Міністерство культури та стратегічних комунікацій повідомило, що внаслідок російської агресії в Україні було пошкоджено понад 1,4 тисячі пам’яток культурної спадщини та близько 2,3 тисячі об'єктів культурної інфраструктури.
Міністерство культури та стратегічних комунікацій продовжує моніторинг пошкоджень об'єктів культурної спадщини та інфраструктури в Україні, спричинених масштабною агресією з боку Росії. За даними, наданими військовими адміністраціями областей і Київської міської адміністрації, на 25 квітня 2025 року в Україні налічується 1453 пошкоджених об'єктів культурної спадщини. Серед них 142 мають національне значення, 1210 - місцеве, а 101 - були виявлені нещодавно, як зазначено у повідомленні міністерства.
Зазначено, що культурні пам'ятки постраждали в 18 регіонах України, включаючи Київ. Зокрема, у Харківській області зафіксовано 332 випадки пошкодження, у Херсонській – 281, в Донецькій – 172, в Одеській – 159, у Київській області та місті Київ – 100, у Чернігівській – 65, у Запорізькій – 63, у Львівській – 61, у Дніпропетровській – 53, у Миколаївській – 47, у Сумській – 55, у Луганській – 32, у Хмельницькій – 11, у Полтавській – 10, у Вінницькій та Житомирській – по 4, у Кіровоградській – 3, а в Черкаській – 1.
Також постраждали 2286 культурних об'єктів, серед яких 425 було повністю знищено, що становить 18,6%.
Культурна інфраструктура зазнала найбільших пошкоджень та втрат у таких регіонах, як Донецька, Харківська, Херсонська, Київська, Миколаївська, Запорізька та Сумська області.
Зокрема, постраждали: клубні заклади -- 1108; бібліотеки -- 806; заклади мистецької освіти -- 175; музеї та галереї -- 129; театри, кінотеатри та філармонії -- 46; заповідники -- 8; парки, зоопарки -- 10; цирки -- 4.
Майже вся територія Луганської та значні частини територій Запорізької, Донецької та Херсонської областей досі перебувають у тимчасовій окупації. Це унеможливлює обрахунок точної кількості пошкоджених пам'яток культурної спадщини, що постраждали в ході бойових дій та окупації, - йдеться в повідомленні.