Мати з двома дочками з Львова стали символом у першому меморіальному звіті, присвяченому втратам громадянського суспільства та медіа під час війни (відео).
121 загиблий — це жертви громадянського суспільства та медіа за три роки масштабної агресії: ZMINA представила звіт-меморіал.
Центр прав людини ZMINA представив перший в Україні меморіальний звіт, присвячений пам'яті жертв російської агресії, під назвою "Втрати громадянського суспільства та медіа за три роки масштабного вторгнення Росії в Україну". На кінець 2024 року зафіксовано загибель принаймні 121 активіста, волонтера, правозахисника та журналіста внаслідок повномасштабної агресії Росії проти нашої країни.
Втілення політики Російської Федерації, спрямованої на систематичне знищення представників громадянського суспільства в Україні, було підтверджено відразу після визволення перших населених пунктів Київської, Чернігівської та Сумської областей, а згодом і Харківщини та Херсонщини. Окупантами Росії проводилися активні пошуки людей за заздалегідь підготовленими списками.
Для збору та фіксації даних ZMINA залучала перевірену інформацію з публічних джерел, а також проводила інтерв'ю з близькими, родичами, колегами загиблих та свідками подій, пов'язаних із їхньою смертю.
Крім того, організація взаємодіяла з Інститутом масової інформації, який документує випадки вбивств і загибелі журналістів, а також Офісом Генерального прокурора, який координує та здійснює нагляд за розслідуваннями в кримінальних провадженнях щодо порушень законів і звичаїв війни, у тому числі щодо вбивств представників громадянського суспільства.
Численні випадки загибелі волонтерів, активістів і журналістів мали місце під час атак на цивільні об'єкти або інфраструктуру, коли удари свідомо націлювалися на мирні цілі. Таким чином, Росія знову вчинила порушення міжнародного гуманітарного права.
Серед ключових факторів, які призвели до загибелі членів громадянського суспільства:
артилерійські обстріли, ракетні удари російської армії або застосування безпілотних літальних апаратів (БпЛА) по цивільних об'єктах;
прицільні розстріли військовими РФ гуманітарних або евакуаційних автомобілів та колон;
незаконні страти, використання тортур та жорстоких методів поводження, а також відмова у наданні медичної допомоги в умовах незаконного утримання під вартою;
підрив на піхотних, протитанкових мінах під час гуманітарних місій.
Втрати, які зазнало громадянське суспільство внаслідок агресії Росії проти України, ще належить повністю усвідомити. Конфлікт триває, приносячи нові жертви, а в умовах бойових дій часто складно отримати достовірну та повну інформацію, особливо стосовно подій, що відбуваються на окупованих територіях. Деякі факти стають відомими лише через тривалий час, а інші досі залишаються неповними або неточними, - зазначає Тетяна Печончик, голова правління Центру прав людини ZMINA та співавторка звіту. - Важливо документувати ці випадки вже зараз, адже з часом болючі спогади про події в рідних місцях та свідків можуть стиратися, іноді їх блокують захисні механізми пам’яті. Ми створили цей звіт на вшанування тих, хто загинув, захищаючи цінності вільного світу в цій жахливій війні, і продовжимо збирати, документувати та деталізувати ці історії.
Згідно з меморіальним звітом, у 2022 році загинуло 81 представник громадянського суспільства та медіа, у 2023 році – 19, а у 2024 році – 21 особа. Найбільше втрат зазнали активісти та журналісти у Київській та Донецькій областях – по 33 особи, у Харківській області – 24, у Херсонській – 11, у Луганській – 7, у Чернігівській – 4, у Львівській – 3, а в Запорізькій та Миколаївській областях – по 2 особи. Також зафіксовано одну жертву на території Росії, а місце загибелі ще одного активіста залишається невідомим.
ZMINA разом із своїми партнерами продовжує фіксувати випадки загибелі членів громадянського суспільства та журналістів, щоб вшанувати їхню пам'ять і добитися справедливості для постраждалих.
Звіт-меморіал пам'яті жертв російської агресії "Втрати громадянського суспільства та медіа за три роки повномасштабного вторгнення Росії в Україну" було підготовлено Центром прав людини ZMINA за фінансової підтримки Європейського Союзу в Україні.
Під час презентації звіту відбулась всеукраїнська акція вшанування загиблих громадських активістів та представників медіа. Понад десять інформаційних агентств, телеканалів і сайтів з різних регіонів України об 11:00 вийшли онлайн з відео тривалістю 121 секунда з іменами загиблих на фоні порожніх місць у президіях та студіях, символічно нагадуючи про загиблих, які вже ніколи не прийдуть на пресконференції та у студії. У Львові до акції долучився Львівський пресклуб.
У звіті-меморіалі записано імена трьох львів'янок -- Євгенії Садовської, Дарії та Ярини Базилевич.
В ніч на 4 вересня 2024 року Львів став жертвою ракетного удару, внаслідок якого загинула родина: Євгенія Садовська та її три доньки — Ярина, Дарія та Емілія Базилевич. Єдиним, хто вижив, став батько Ярослав Базилевич.
Євгенія Садовська, а також сестри Дарія і Ярина Базилевич, активно займалися діяльністю в "Пласті". Євгенія стала частиною "Пласту" у Львові ще в 90-х роках минулого століття.
Дарія Базилевич навчалася на другому курсі програми "Культурологія" гуманітарного факультету Українського католицького університету, була активною студенткою, менторкою "Лабораторії волонтерства" університету. Займалася в театральній студії, вивчала акторське мистецтво.
Ярина Базилевич працювала програмною менеджеркою офісу "Львів -- Молодіжна столиця Європи 2025", у "МолоДвіжЦентрі" мережі "ТВОРИ!". Була програмною менеджеркою міських молодіжних проєктів, волонтеркою-дизайнеркою проєкту "Неопалимі" у 2022-2023 роках.
У той день, під час масштабної ракетної атаки на Україну, російські війська здійснили обстріл Львова балістичними ракетами, включаючи "Кинджали", в районі залізничного вокзалу. Внаслідок цього трагічного інциденту загинуло 7 осіб, а понад 50 отримали поранення. Пошкоджено кілька будівель, серед яких і архітектурні пам'ятки, а також 188 житлових будинків.
За процесуального керівництва Львівської обласної прокуратури розпочато досудове розслідування в кримінальному провадженні за фактом порушення законів та звичаїв війни за частиною 2 статті 438 КК України",- йдеться в звіті.
Ознайомитися з текстом меморіального звіту українською можна за цим посиланням.