Київська школа економіки повідомила про значне зростання прямих втрат для інфраструктури України внаслідок війни.
Найзначніші збитки понесли житлові приміщення, транспортна система та енергетичний сектор.
Прес-служба Київської школи економіки (KSE) інформує, що на листопад 2024 року загальні прямі втрати української інфраструктури через повномасштабну агресію Росії досягли майже $170 мільярдів. Це на $12,6 мільярда більше, ніж на початку 2024 року.
Деталі
За даними аналітиків Київської школи економіки, а також Міністерства розвитку громад і територій та Міністерства економіки, найбільше постраждали житловий сектор, транспортна інфраструктура та енергетична сфера.
Сектор житлової нерухомості залишається найбільш ураженим, з прямими збитками, які оцінюються в 60 мільярдів доларів. На листопад 2024 року було пошкоджено або знищено 236 тисяч житлових об'єктів, серед яких 209 тисяч – це приватні будинки, 27 тисяч – багатоквартирні будівлі, а також 600 гуртожитків. За регіональним аналізом, найбільших руйнувань зазнали Донецька, Харківська, Луганська, Київська, Чернігівська та Херсонська області, як зазначено в дослідженні.
Втрати транспортної інфраструктури аналітики оцінюють у $38,5 млрд. При цьому пошкоджено та зруйновано понад 26 тис. км автомобільних доріг, що оцінюється у $28,3 млрд. Втрати залізничного транспорту становлять $4,3 млрд, інфраструктури портів -- $0,85 млрд, авіаційної галузі -- $2 млрд. Прямі втрати приватного легкового транспорту оцінюються у $2,2 млрд -- знищено або пошкоджено 260 тис. автомобілів.
Енергетичний сектор України втратив $14,6 млрд. Внаслідок атак було повністю зруйновано Каховську та Дніпровську ГЕС, Трипільську та Зміївську ТЕС, пошкоджено або зруйновано значну інших генеруючих потужностей, а також високовольтних підстанцій та об'єктів нафтогазової інфраструктури.
Промисловість, будівництво та сектор послуг, за оцінкою експертів, зазнали збитків на $14,4 млрд. Підприємства втратили обладнання, виробничі площі та логістичні потужності. Станом на листопад 2024 року зруйновано або серйозно пошкоджено майже півтисячі великих і середніх приватних, а також державних підприємств.
У KSE збитки агропромислового комплексу оцінили в $10,3 млрд. Втрачено понад 130 тис. одиниць сільгосптехніки, знищено або пошкоджено 4 млн тонн зерносховищ та 16 тис. га багаторічних культур. Значних втрат зазнав і лісовий фонд -- через бойові дії та пожежі пошкоджено 298 тис. га лісів, втрати оцінюються у $4,5 млрд.
Згідно з оцінками, збитки освітньої інфраструктури складають 7,3 мільярда доларів. Внаслідок повномасштабного вторгнення постраждало або було знищено більше 4 тисяч навчальних закладів, серед яких 229 шкіл, 110 дитячих садків та 97 університетів.
В секторі охорони здоров'я зазнали збитків у розмірі 4,3 мільярда доларів. Під атаки потрапили лікарні, поліклініки та інші медичні установи. В результаті було пошкоджено 1 554 медичних закладів, серед яких 515 лікарень і 465 амбулаторій.
Культурна спадщина, а також спортивні та туристичні інфраструктури зазнали збитків на суму 4 мільярди доларів. Внаслідок цього постраждали 3 921 культурний об'єкт, 399 релігійних будівель і 343 спортивних споруди.
Сфера житлово-комунального господарства понесла збитки у розмірі 3,5 мільярда доларів. Зазнали суттєвих пошкоджень 925 котелень, 214 центральних теплових станцій та більше 354 км теплових мереж.
Цифрова інфраструктура та сектор телекомунікацій зазнали прямих втрат у розмірі $1,2 млрд. Інтернет-мережі, мобільні радіомережі та магістральні зв'язкові лінії були пошкоджені. У деокупованих регіонах руйнування мереж досягали 100%, знищивши тисячі базових станцій мобільного зв'язку, підкреслили аналітики.