Уряд України оголосив про новий проект, що триває всього 30 секунд, з метою збереження зору: в Одеській та Чернігівській областях пацієнти, які страждають на діабет, проходять цифровий огляд зору з використанням технологій штучного інтелекту.

У медичних установах Одещини та Чернігівщини більше 800 пацієнтів вже пройшли обстеження, яке на ранній стадії визначає ризик втрати зору. Ці дослідження були реалізовані в рамках пілотної програми цифрового скринінгу на діабетичну ретинопатію.

Діабетична ретинопатія є ускладненням, пов'язаним з діабетом, яке викликає ушкодження кровоносних судин у сітківці ока і може призвести до зниження зору. Зазвичай, зміни в сітківці відбуваються без видимих симптомів, і людина може тривалий час не усвідомлювати жодних відхилень. Саме своєчасна діагностика та лікування можуть значно зменшити ймовірність втрати зору.

В рамках пілотної програми сімейні лікарі направляють на обстеження пацієнтів, у яких виявлено "цукровий діабет І або ІІ типу", а також тих, хто має підозри на недіагностований діабет ІІ типу.

Цифровий скринінг виконується медичними сестрами та братами. Вони використовують спеціальну камеру без розширення зіниць для фотографування сітківки очей пацієнтів, а потім завантажують отримані зображення в систему для подальшого аналізу.

Результати скринінгу можна отримати всього через 30 секунд після завантаження. Завдяки технологіям штучного інтелекту, система CheckEye автоматично виявляє діабетичну ретинопатію і визначає її стадію.

"Цифровий скринінг із використанням штучного інтелекту допомагає швидко виявляти пацієнтів із діабетичною ретинопатією та спрямовувати офтальмологічну допомогу саме тим, хто її потребує. Такі програми, які реалізуються силами медсестер без залучення лікарів, уже довели свою ефективність -- вони зменшують витрати, розвантажують спеціалізовані заклади й роблять обстеження доступнішими", -- зазначила заступник Міністра охорони здоровʼя з питань цифрової трансформації.

Скринінг здійснювався в період з жовтня 2024 року по березень 2025 року в умовах стаціонару на платформі:

Загалом скринінг пройшли 873 пацієнти. У 651 (75%) пацієнта не виявили жодних ознак діабетичної ретинопатії, а 222 (25%) - за результатами обстеження скерували до офтальмолога.

На важкій стадії хвороби пацієнти потребують консультацій офтальмолога, тоді як на ранніх етапах захворювання можна успішно контролювати без спеціалізованої медичної допомоги, вносячи корективи в лікування основної патології та змінюючи спосіб життя.

Пілотний проект підтвердив, що впровадження цифрового скринінгу дозволяє виявити хворобу на ранній стадії, що суттєво підвищує шанси на збереження зору серед пацієнтів.

Проект втілюється завдяки сприянню Міністерства охорони здоров'я та за допомогою цифрової платформи CheckEye.

Інші публікації

У тренді

dpnews.com.ua

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на dpnews.com.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на dpnews.com.ua

© Деснянська правда. All Rights Reserved.