"Деколонізація і колективна пам'ять: державний аспект"
У Києві відбувся "круглий стіл" під назвою, яку організували громадська організація "Історія. Культура. Демократія" разом із європейською інституцією "European Endowment for Democracy". У заході взяли участь депутати Верховної Ради, активісти з Полтавської та інших регіонів, а також представники Українського інституту національної пам'яті (УІНП). Основною темою обговорення стали процеси деколонізації, зокрема в Одеській, Харківській, Полтавській та Чернігівській областях.
"Хочу висловити свою вдячність усім, хто виявляє активну громадянську позицію та ділиться своїм досвідом з оточуючими. Це є частиною тієї ж боротьби, що її ведуть наші військові на передовій. Російсько-українська війна — це не лише збройний конфлікт, а й битва за нашу ідентичність та цінності. Тисячі вулиць і площ отримали нові назви, проте в Україні все ще залишаються десятки пам’ятників російським діячам і радянські символи. Я також спостерігав, як повільно просувається процес деколонізації в Полтаві, де ще є імперські "пам'ятники". Важливо, щоб громади міст та активні громадяни усвідомлювали необхідність продовження деколонізаційних зусиль. Для успішного завершення цього процесу потрібні чітка державна стратегія та масштабна просвітницька кампанія, щоб остаточно позбутися залишків російського колоніального впливу", - наголосив у своїй промові народний депутат, член Комітету Верховної Ради з гуманітарних та інформаційних питань України Микола Княжицький.
Підкреслювалася значущість прийняття законопроєкту "Про основи державної політики національної пам'яті Українського народу".
№ 13273 від 12.05.2025р.
Представник УІНП у Полтавській області Олег Пустовгар підкреслив значення минулорічного виїзного засідання Комітету Верховної Ради України, що стосується гуманітарної та інформаційної політики, за участю міністра культури і стратегічних комунікацій Миколи Точицького. Під час свого візиту до Полтави на цьому засіданні міністр зазначив: "Полтава — місто Симона Петлюри, а не московського царя Петра I". Після цього Точицький видав розпорядження, за якими пам'ятники Петру I були визнані такими, що не підлягають включенню до Державного реєстру нерухомих пам'яток України як об'єкти культурної спадщини. У результаті ці пам'ятники були прибрані з громадського простору Полтави та перенесені на територію Державного заповідника "Поле Полтавської битви".
Спікери спростували російську дезінформацію, що стверджує, ніби через процес деколонізації Україна нібито ігнорує пам'ять про загиблих українців у Другій світовій війні. Це неправда! Загиблі українці, які боролися проти гітлерівського нацизму, займають гідне місце у публічному просторі та в місцях їх поховань. Важливо прибрати з пам'ятників Другої світової війни "пропагандистський шар", що прославляє "військову велич радянської Росії - СРСР". Це дозволить, з одного боку, позбавити ці об'єкти пропагандистського змісту, а з іншого - зберегти пам'ять про загиблих українців та їхні місця вшанування.
Представництво Українського інституту національної пам'яті у Полтаві.