Чернігівська область ухвалила програму всебічного відновлення: деталі.
За інформацією РБК-Україна, голова комітету Верховної Ради з організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, а також лідерка партії "Слуга народу" Олена Шуляк, висловила свою думку з цього питання.
За інформацією, озвученою нею, 25 квітня під час пленарного засідання двадцять третьої сесії міської ради Чернігівщини було схвалено Програму всебічного відновлення регіону. Чернігівська область стала третьою в Україні, що прийняла таке рішення, після Київської та Житомирської областей.
Головні цілі та пріоритетні напрямки роботи ПКВ Чернігівщини, як повідомила Шуляк, зосереджені на відновленні інфраструктури, активізації економічних процесів, розвитку людського потенціалу та покращенні якості життя населення області, а також на збільшенні конкурентоспроможності регіону.
Сам документ, робота над яким тривала понад 1,5 року, розроблений із урахуванням попередніх стратегічних документів державного та регіонального значення та проєктів нових планів і програм, що відповідають реаліям сьогодення.
"Понад 15,5 тисячі об'єктів були знищені російськими військами в Чернігівській області, з яких більша частина складає житлові будинки – 82% від загальної кількості руйнувань. Проте вдалося відновити 7,8 тисячі об'єктів, серед яких домівки, школи, дитячі садки, лікарні, а також заклади культури і спорту. Багато об'єктів все ще перебувають у стадії відновлення. Важливо, що місцева влада тепер орієнтуватиметься на програму комплексного відновлення, розроблену після детального аналізу не тільки втрат, завданих війною, але й потенціалу області на майбутнє", – зазначила Олена Шуляк.
Шуляк підкреслила, що однією зі складностей створення ПКВ для будь-якої області і громади є брак статистичних даних, необхідних для аналізу потреб і перспектив області. Саме тому підготовка до створення програми комплексного відновлення області розпочалася ще у 2023 році - зі збору вихідних даних.
В області розуміли, що вони необхідні для подальшого аналізу наявних проблем і способів їх вирішення. Але співпраця з місцевими органами центральної виконавчої влади щодо надання цієї статистики не завжди була ефективною - подекуди вони просто не розуміли, навіщо ця інформація потрібна. Втім, варто зауважити загалом, що в Україні істотно відчувається брак якісної місцевої статистики.
Шуляк підкреслила, що ключовим аспектом розробки ПКВ стало врахування географічного положення області, оскільки вона є прикордонною і, відповідно, під постійною загрозою з боку ворога. Також важливим було забезпечити узгодженість ПКВ із регіональними стратегіями розвитку, щоб досягти максимальної синергії.
ПКВ, зазначила Олена Шуляк, відображає концепцію реалізації існуючих можливостей для розвитку Чернігівщини. Саме тому головний принцип, на якому ґрунтується програма, полягає в тому, щоб відновити регіон з урахуванням нових стандартів і кращих практик. Зокрема, мова йде про: