19 грудня: сьогодні відзначається церковне свято. За кого можна помолитися, щоб захистити наших військових?
Ділімося інформацією про церковне свято, яке святкують 19 грудня за новим та старим календарем, а також розповімо, чого варто уникати в цей день і чий день ангела відзначають.
19 грудня за новим церковним календарем вшановують преподобного Іллю Муромця, Києво-Печерського. У цій статті ми розглянемо традиції, прикмети та заборони, пов'язані з цією датою, а також розкажемо, яке церковне свято відзначається сьогодні за старим стилем.
У 2023 році Православна церква України впровадила новий календарний стиль - новоюліанський, що призвело до перенесення нерухомих свят (з фіксованими датами) на 13 днів раніше. Проте деякі віряни все ще дотримуються традиційного юліанського стилю, збереження якого залишається правом релігійних громад та монастирів.
Православне свято, що відзначається 19 грудня за новим календарем (1 січня за старим), присвячене пам'яті преподобного Іллі Муромця, який є Києво-Печерським святим і вважається прообразом богатиря епохи Київської Русі. Його постать активно згадується в українському фольклорі.
Преподобний Ілля Муромець Печерський - це не лише міфічний герой, відомий з численних билин, а й історична особа, чиї мощі зберігаються в Ближніх печерах Києво-Печерської лаври.
Народився Ілля в XII столітті. Згідно з українськими билинами, наприклад, оповіданням "Про Іллю Муромця і Солов'я", він був родом із "міста Муромль". На думку деяких українських дослідників, ідеться про місто Моровійськ (нині село Моровськ Чернігівської області України). Аргументом на користь цієї думки називається швидкість, з якою Ілля дістався до Києва - це можна було зробити тільки з Моровійська. Але руські билини стверджують, що Ілля походить із села Карачарово під Муромом (Володимирська область Росії).
Відомо, що з дитинства і до 33 років Ілля був паралізований - весь цей час він просидів "на печі". Але в якийсь момент чудесним чином отримав зцілення від трьох віщих старців - калік-перехожих. За переказами, ними були Христос і два апостоли.
Згодом фахівці підтвердили, що у Іллі Муромця були ушкоджені нижні відділи хребта, що могло призвести до паралічу. Дослідження також виявили наявність бойових травм та вражаючу мускулатуру героя, що свідчить про те, що багато з билин мають підґрунтя в реальних історичних подіях.
Згідно з легендами, після свого одужання Ілля Муромець перетворився на відважного воїна, який вирізнявся величезною силою. Одне з його прізвиськ – Чоботок – він отримав за той випадок, коли зумів відбитися від супротивників за допомогою свого чобота. Як у билинах, так і в історії, Ілля Муромець мав високі моральні якості і боровся не за славу чи вигоду, а за справедливість.
Ілля - це чернече ім'я святого, а постриг у ченці в Києво-Печерській лаврі він прийняв наприкінці життя, можливо, перед смертю. На думку істориків, загинув Ілля, коли лавру розгромили половці. Є й інша версія: будучи тяжкопораненим після битви з половцями, Ілля вирішив прийняти постриг.
Святий, ймовірно, відійшов у вічність приблизно в 1188 році, близько 45 років свого життя, а його святі мощі зберігаються в Ближніх печерах Києво-Печерської лаври.
Вчені виявили, що Ілля мав зріст близько 177 сантиметрів, що робило його досить високим для свого часу, а також характеризувався міцною конституцією.
Відомо також, що преподобний помер, склавши персти правої руки для молитви так, як заведено в православній церкві тепер: великий, вказівний і середній пальці разом, а безіменний і мізинець - пригнуті до долоні.
Сьогодні, відповідно до юліанського календаря, в православній традиції відзначається день святого Миколая Чудотворця. Раніше інформаційне агентство УНІАН ділилося подробицями про те, яке церковне свято святкується сьогодні за старим стилем та які дії варто уникати в цей особливий день.
Згідно з ознаками цього дня, можна зробити висновки про майбутню погоду та урожай:
19 грудня в народі відзначають свято Іллі Муромця. Існує повір'я, що якщо в цей день землю покриє сніг, то снігопади не вщухнуть до початку січня.
На церковне свято 19 грудня храм закликає утримуватися від образ, сварок, грубих слів і лінощів. Не дозволяється заздрити, проявляти гнів чи мститися, відмовляти у допомозі людям або тваринам, а також нехтувати правилами посту. Раніше ми ділилися календарем харчування на Різдвяний піст 2024 року по дням для тих, хто дотримується посту.
Які дії варто уникати сьогодні відповідно до народних прикмет: вважається, що в цей день не рекомендується працювати — такі заняття, як прибирання, рукоділля чи важка фізична праця, можуть надовго відвернути удачу від вашого дому. Також строго заборонено в цей свято позичати або давати гроші в борг — інакше ви ризикуєте провести наступний рік у фінансових труднощах.
Сьогодні, в день православного свята, віряни звертаються з молитвами до святого Іллі. Його вважають покровителем тих, хто страждає, а також захисником військових. Люди моляться святому про охорону для захисників Батьківщини, а також про зцілення для дітей, які мають проблеми зі здоров'ям, про допомогу в лікуванні дитячого церебрального паралічу, а також у відновленні після травм спини та паралічу.
Сьогодні за церковним календарем святкують іменини Григорій, Ілля і Тимофій.
Згідно з православним календарем, сьогодні святкують день ангела Максим та Микола.