Державна прикордонна служба України повідомила, що біля кордонів України немає жодних ударних сил з боку Білорусі та Росії.
Державна прикордонна служба України не зафіксувала переміщення військової техніки чи особового складу армії Білорусі поблизу українського кордону. Про це в ексклюзивному інтерв'ю Українському Радіо повідомив речник ДПСУ Андрій Демченко. Він відповідав на питання щодо можливих загроз для України, пов'язаних із військовими навчаннями, що проходять у Гомельському районі, який межує з Чернігівською областю. Демченко зазначив, що Білорусь не формує ударне угруповання в напрямку українського кордону, а також що Росія не має на території Білорусі сил, здатних загрожувати Україні. Він також підкреслив, що українські прикордонники і підрозділи Збройних сил, а також Національної гвардії готові до адекватних дій у разі можливих провокацій з боку Мінська.
Ілюстративне зображення з публічних ресурсів.
"На даний момент ми не спостерігаємо переміщення техніки чи особового складу в Білорусі, і раніше також не було зафіксовано таких змін."
8 січня Білорусь розпочала навчання територіальних військ у Гомельському районі, що межує з Чернігівщиною. Військові збори з призовниками територіальних військ проводитимуть до 31 січня під керівництвом голови Гомельського виконавчого комітету. Чи загрожують Україні ці військові навчання на території Білорусі? Що відомо про ці маневри?
Треба розуміти, що навчання на території Білорусі з різними складовими збройних сил або загалом їхнього сектору безпеки і оборони відбуваються постійно. Це не нове щось, що відбувається безпосередньо на території Білорусі. Сказати, що це достатня кількість сил та засобів, які задіяні, щоб нести нам загрозу, то це дещо не так. Білорусь своїми постійними навчаннями -- чи то самостійно, чи то з залученням, як це було раніше, підрозділів збройних сил Росії, намагається нагнітати ситуацію, видавати її так, що саме Україна нібито становить загрозу Білорусі. І вони очікують якихось дій саме з нашої території. Чого вартує і кінець минулого року, коли вони знову ж таки під приводом "загрози" навіть демонстрували переміщення важкої техніки. Але якогось ударного угруповання, в тому числі під час проведення навчань, на напрямку кордону з Україною, ми на даний момент не фіксуємо.
Крім того, на білоруській землі вже не спостерігається присутності російських військових підрозділів у тому обсязі, як це було, скажімо, на початку 2023 року та на початку 2024 року, коли загальна чисельність російських солдатів могла досягати 10-12 тисяч. Наразі Росія поступово виводить свої війська назад, не замінюючи їх новими.
Андрій Демченко. Зображення: УНІАН.
Звичайно, українські розвідувальні підрозділи уважно стежать за ситуацією на кордоні з Білоруссю та всередині цієї країни. Це необхідно для оцінки ймовірних загроз, щоб мати можливість оперативно реагувати на них. Цей напрямок залишається критично важливим для нашої оборонної спроможності, адже не забуваємо, що Білорусь раніше відкривала свої кордони для російських військ, які здійснили вторгнення в Україну. Поки Білорусь під впливом країни-агресора, ми будемо вжити всіх заходів для зміцнення наших позицій, щоб протистояти можливим спробам повторного вторгнення, а також реагувати на інші загрози, які можуть виникнути з білоруської території.
Укріплення здійснюється і безпосередньо по лінії кордону, і в прикордонні, щоб наші хлопці й дівчата, які перебувають на цьому напрямку -- а це і підрозділи Державної прикордонної служби, Збройних сил, Національної гвардії, мали і укриття, і можливість відбити будь-яку атаку, якщо така відбудеться.
"На напрямку нашого кордону Білорусь не володіє ударним угрупованням, в той час як Росія має таке угруповання на території Білорусі."
Чи є інформація щодо чисельності військових, які беруть участь у цих навчаннях у Білорусі? Місця проведення залишилися незмінними, тобто все відбувається в Гомельському районі, правильно?
Немає жодних додаткових відомостей про те, чи це поширюється на інші регіони чи напрямки. Також ми не спостерігаємо за жодними діями, що відбуваються безпосередньо поблизу нашого кордону, зокрема переміщення техніки та особового складу з різних частин білоруської армії, ані зараз, ані в минулому.
Щодо присутності російських військових в Білорусі з моменту початку повномасштабного вторгнення, існувала інформація про їхні спроби створити спеціалізовані навчальні табори. Іноді в цих таборах можна було помітити й "вагнерівців". Однак, з огляду на останні дані, цей контингент, здається, покинув територію Білорусі. Проте, певна кількість росіян, ймовірно, все ще залишається в країні.
Отже, на території Білорусі все ще присутні інші військові підрозділи, але їхнє призначення більше пов'язане з логістикою, забезпеченням та обслуговуванням техніки, що залишилася в країні. Проте, як Білорусь не має справжнього ударного угруповання на нашому кордоні, так само і Росія не розміщує в Білорусі сили, здатні створити для нас загрозу. Тим не менш, враховуючи, що Білорусь активно підтримує Кремль, завжди існує ймовірність перекидання нових підрозділів у регіон. Важливо підкреслити, що на даний момент таких сил на території Білорусі немає. Моніторинг можливих змін у ситуації — це завдання для наших розвідувальних підрозділів.