Протягом року повномасштабної війни в Україні було зареєстровано більше 760 тисяч фізичних осіб-підприємців. Які саме напрямки бізнесу користувалися найбільшою популярністю та де їх відкривали найчастіше?

Від початку повномасштабної війни в Україні відкрилося 763 759 нових ФОПів, водночас 684 995 фізосіб-підприємців вирішили закритись. Найбільше бізнесів відкривалося у сфері роздрібної торгівлі.

Цю інформацію підтверджують дані з платформи Опендатабот.

Зокрема, роздрібну торгівлю як основну сферу діяльності обрали 28,1% або 214,2 тис. підприємців. До трійки також потрапили IT - 9,1% (69,5 тис.) та оптова торгівля - 7,2% (54,6 тис.). Як зазначають аналітики, до повномасштабного вторгнення РФ нових ІТ-фопів на місяць реєструвалось майже вдвічі більше.

На фоні періоду перед початком повномасштабної війни спостерігається значне зростання нових підприємств у галузі поштових послуг та кур'єрської діяльності — їх кількість збільшилася втричі. Крім того, нові фізичні особи-підприємці у сфері освіти зросли в 2,6 разу, а в фінансовому секторі — на 2,5 рази.

Водночас стало менш поширеним відкриття нових справ у галузі інформаційних технологій та торгівлі мото- і автотранспортом.

Крім того, повномасштабний конфлікт і мобілізаційні заходи суттєво змінили гендерний баланс серед підприємців. У січні 2022 року кожна друга нова фізична особа-підприємець була жінкою, тоді як нині цей показник зріс до 61%. Найвищий відсоток жінок-підприємців серед нових ФОП спостерігається в Хмельницькій (60,5%), Кіровоградській (60,1%) та Полтавській областях (59,4%).

Жінки зазвичай займаються підприємництвом у галузях послуг, освіти та виготовлення одягу, в той час як чоловіки частіше працюють у будівництві, транспортному секторі та логістиці.

Читайте також: За словами Гетманцева, минулого року в Україні кількість фізичних осіб-підприємців збільшилася майже на 120 тисяч.

Під час великої війни найбільшу кількість нових фізичних осіб-підприємців було зареєстровано в Києві - 108 536, а також у Дніпропетровській області - 68 377 і на Львівщині - 60 009.

Згідно з дослідженнями аналітиків, у зонах, що знаходяться поблизу бойових дій, спостерігається значне скорочення кількості підприємств: у Луганській області зафіксовано зниження на 85%, у Херсонській — на 67%, а в Донецькій — на 60%.

Одночасно спостерігається зростання кількості нових підприємців у Рівненській області (+25%), Івано-Франківській області (+10%) та Чернігівській області (+10%).

"Попри ризики війни, фопономіка била усі рекорди: відтоді, як реєстри запрацювали у березні 2022 року, щомісяця більше ФОПів відкривалось, ніж закривалось. Однак, наприкінці 2024 року ситуація змінилась - ймовірно, це пов'язано із зростанням податкового навантаження на підприємців", - зазначили в Опендатаботі.

У січні 2025 року було зафіксовано антирекорд: після майже місячної паузи у функціонуванні реєстрів, протягом кількох тижнів цього місяця закрили 61 455 фізичних осіб-підприємців. Для порівняння, всього 21 358 підприємців вирішили відкрити власну справу.

Протягом майже трьох років повномасштабного конфлікту підприємці-спрощенці внесли до бюджету 126 мільярдів гривень податку. При цьому, сума єдиного податку, яку сплачують підприємці, щорічно зростає, за винятком 2022 року. У минулому році надходження від єдиного податку склали 55,1 мільярда гривень, що у 1,6 раза перевищує показники 2021 року, коли ця сума становила 34,8 мільярда гривень.

Нагадаємо, із 1 січня 2025 року в Україні запровадили військовий збір для ФОПів. Для ФОПів першої, другої та четвертої груп cтавка військового збору становить 10% від мінімальної заробітної плати, встановленої на початок 2025 року (8000 грн). Відповідно, військовий збір розраховується на основі цієї суми, тобто становить 800 грн на місяць.

Суб'єкти єдиного податку третьої категорії (юридичні особи та фізичні особи-підприємці) будуть зобов'язані сплатити військовий збір у розмірі 1% від своїх доходів за результатами першого кварталу 2025 року.

Інші публікації

У тренді

dpnews.com.ua

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на dpnews.com.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на dpnews.com.ua

© Деснянська правда. All Rights Reserved.