В Україні ціна на гектар землі підвищилась на 60% протягом останніх чотирьох років.
Від початку функціонування земельного ринку в Україні, що стартував у липні 2021 року, середня ціна одного гектара зросла на 60%, досягнувши 60,7 тисяч гривень за гектар.
Цю інформацію надає "Опендатабот".
Відзначається, що протягом чотирьох років було здійснено 339 644 угоди купівлі-продажу. В результаті було реалізовано більше 636 тисяч гектарів на суму 30,4 мільярдів гривень.
Експерти повідомляють, що перші місяці після відкриття ринку були досить активними.
У липні 2021 року було укладено більше 2 тисяч угод, і середня вартість гектара становила 95,7 тисяч гривень. Однак з часом ажіотаж почав зменшуватися: кількість угод зростала, тоді як середня ціна знижувалася. Наприклад, у грудні 2021 року вартість гектара впала до 33,7 тисяч гривень.
Йдеться, що з початком повномасштабної війни ринок практично зупинився, лише у травні 2022 року уклали 323 угоди. Відновлення почалося влітку, але обсяги залишалися низькими: до 4,6 тис. угод на місяць. Це було утричі менше, ніж наприкінці 2021-го.
На початку 2024 року ринок землі став доступним також й для компаній -- ринок пожвавішав, втім очікуваного сплеску не сталося, наголошують аналітики.
"Цілком можливо, що це пов'язано з заборонами на угоди з українською землею для компаній, що мають іноземних власників. Наприклад, згідно з Індексом Опендатабота 2025, половина з десяти провідних компаній агросектору має іноземне походження," - коментують фахівці.
Відповідно до їхніх заяв, починаючи з березня, обсяг угод перевищував 9 тисяч щомісяця, а загальна місячна вартість угод перевищувала 1 мільярд гривень. У 2024 році ціна за гектар становила від 43 до 52 тисяч гривень.
Якщо провести порівняння між першим півріччям 2025 року та початковим етапом роботи ринку землі (липень-грудень 2021 року), можна помітити, що кількість угод збільшилася на 13%. У той же час загальна вартість угод зросла майже в три рази — з 2.85 млрд грн до 8.22 млрд грн, згідно з даними аналітики.
Згідно з останніми даними, найвища вартість землі спостерігається в Івано-Франківській області, де середня ціна за гектар становить 126,6 тисячі гривень. За нею йдуть Львівська область з показником 118,3 тисячі гривень за гектар, а також Київська область з ціною 89,4 тисячі гривень за гектар і Тернопільська область, де вартість складає 86,9 тисячі гривень за гектар.
Серед прифронтових регіонів за вартістю сільгоспземлі лідирує Дніпропетровщина -- там покупці, в середньому, сплачують 73,9 тис. грн/га.
Згідно з інформацією від фахівців, найменші ціни на земельні ділянки спостерігаються в прифронтових областях: у Запорізькій області вартість складає 38,3 тис. грн за гектар, у Херсонській – 39,1 тис. грн/га, Чернігівська область демонструє ціну 41,1 тис. грн/га, в Миколаївській – 41,6 тис. грн/га, а в Одеській – 41,8 тис. грн/га.
Цього року найбільшу активність у купівлі земель спостерігають у Полтавській області, де було укладено 5,4 тисячі угод. Аналогічні показники зафіксовані у Вінницькій області (5,4 тис. угод), а в Київській області зафіксовано 4,7 тисячі угод, повідомляють фахівці.
Нагадаємо: