Незвичайні озброєння та стародавні вбрання: до заповідника "Хортиця" надійшли захоплюючі артефакти.

Старовинні артефакти, що намагалися незаконно переправити за кордон, передали до Національного заповідника "Хортиця" у Запоріжжі. 135 предметів від часів неоліту до доби козаччини - свого часу виявили та вилучили прокурори і митники. А після відповідного рішення - віддали науковцям. Які таємниці минулого приховують експонати та якої шкоди історії завдали чорні археологи - дивіться далі.

Дана стріла має довжину 68 міліметрів, тоді як черешок її приблизно 23 міліметри.

Виміряти, детально оглянути та зафіксувати на фотографіях кожен експонат — це лише невелика частина обов'язків співробітників Національного заповідника "Хортиця", які займаються вивченням нових колекцій. Наразі вони перевіряють артефакти, передані Офісом Генерального прокурора та Київською митницею. Ці предмети колись намагалися незаконно вивезти за межі країни.

Ольга Неділя, речниця Київської митниці:

Київська митниця confiscated 78 предметів, що мають культурну цінність. Ці артефакти намагалися незаконно відправити в міжнародних поштових посилках. Затримані особи походять з Київської, Черкаської та Чернігівської областей, а їхні спроби пересилки були спрямовані до європейських країн та Сполучених Штатів.

В цілому до фондів заповідника було передано 135 антикварних артефактів. У цій колекції представлені речі з різних етапів історії. Серед них - фрагмент кременевого серпа, що датується неолітичним періодом, який має тисячолітню історію.

Тетяна Шелеметьєва, старша наукова співробітниця відділу науково-фондової роботи Національного заповідника "Хортиця":

Цей предмет виготовлений з однієї цільної кременевої пластини. Якщо уважно придивитися, можна помітити відмінну робочу кромку, створення якої вимагало точних та обдуманих ударів, щоб отримати відщепи без тріщин і пошкоджень, зберігаючи при цьому цілісність форми. Такі пластини могли бути в серпах у кількості 3, 4 або 5 штук, адже вони використовувалися як комплект.

Не менш захоплюючими є й інші артефакти. Тут можна побачити безліч наконечників для стріл та списів, які різняться за формою, розміром і призначенням. Є також бронзові сокири, що належать до другого тисячоліття до нашої ери, а також частина залізного меча, що датується епохою козаччини.

Тетяна Шелеметьєва, старша наукова співробітниця відділу науково-фондової роботи Національного заповідника "Хортиця":

Фрагмент леза меча або палаша, що відноситься до 16-17 століття, ймовірно, має західноєвропейське походження. На жаль, ми не маємо інформації про те, за яких обставин він був втрачений. Найчастіше подібні мечі губилися під час битв або могли бути вкладені в могили.

У колекції представлені також вироби зі срібла.

Це предмети раннього середньовіччя, а саме черняхівської культури: це пряжечки такі невеличкі і одна невеличка срібна намистинка.

Надалі артефакти реставруватимуть. Кожен з них має свою історію, але не всі здатні розповісти її світові, зазначають науковці. Адже часто невідомо, де і за яких обставин знайдена та чи інша річ. Буває й так, що вони пошкоджені чорними археологами.

Поліна Петрашина, виконуюча обов'язки керівника відділу реставраційних робіт Національного заповідника "Хортиця":

Застосовуючи потужні інструменти, такі як напильники та наждачний папір, вони вже завдали шкоди поверхні: вона подряпана, а частина її знищена. Додатково, використання різноманітних кислот також є неприпустимим. Основна проблема чорної археології полягає в тому, що, по-перше, чорні археологи позбавляють артефакти контексту, як ми вже зазначали раніше, тим самим знищуючи їхню історію; по-друге, вони завдають шкоди самому артефакту.

В Київській митниці повідомляють, що в останні місяці зросла кількість спроб незаконного вивезення культурних цінностей з України. Протягом року експерти реєструють приблизно 200 таких інцидентів.

Інші публікації

У тренді

dpnews.com.ua

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на dpnews.com.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на dpnews.com.ua

© Деснянська правда. All Rights Reserved.