Турецький капкан: Путіну пред'явили ультиматум — чи погодиться Росія на мирне припинення конфлікту?
Як відомо, у суботу, 10 травня, під час візиту лідерів Британії, Франції, Німеччини та Польщі до Києва на саміт "коаліції рішучих" (таку назву отримало об'єднання країн, які можуть направити свої контингенти до України в разі встановлення режиму припинення вогню -- Ред.), Володимир Зеленський заявив про домовленість вимагати від Росії згоди на початок повного й безумовного припинення вогню з 12 травня щонайменше на 30 днів.
"Припинення вогню має бути всеосяжним: у повітрі, на морі, та на суші. Забезпечити моніторинг припинення вогню цілком можливо в координації зі США. Це дійсно реалістично. Ми разом вимагаємо цього від Росії, ми знаємо, що нас підтримують у цьому США", -- сказав тоді український президент.
У разі відмови, як зазначив польський прем'єр Дональд Туск, Росію очікує нова хвиля санкцій. Французький президент Еммануель Макрон також підкреслив, що нові обмеження будуть введені, якщо Москва порушить режим припинення вогню. Лідери Європи та українське керівництво повідомили, що ця позиція була узгоджена зі США, зокрема, особисто з Дональдом Трампом. Адже в суботу, 10 травня, соціальні мережі заполонили фотографії, на яких Зеленський, Макрон, Стармер, Мерц і Туск сидять за одним столом в Офісі президента, спілкуючись з Трампом по телефону. У той момент у Вашингтоні була приблизно 4 ранку. Це викликало хвилю жартів серед користувачів, які припустили, що європейські лідери могли запитати Трампа: "Ти ще спиш, Дональде?".
Офіційно в останні дні, окрім висловлювань про необхідність безумовного припинення вогню, не було підтверджено згоди США на посилення санкцій проти Росії. Натомість, Вашингтон знову погрожує виходом з переговорного процесу, якщо Київ і Москва не зможуть швидко домовитися про прямі переговори. Володимир Зеленський вже висловив сподівання, що зустрінеться з Путіним у Туреччині в четвер, 15 травня. Кремль вже другий день тримає мовчання.
Отже, чи завітає Путін на зустріч з Зеленським у Туреччині, і чи готовий він погодитися на безумовне припинення вогню на термін у 30 днів? А що планують робити США та ЄС, якщо це не відбудеться? Дізнайтеся більше у статті ТСН.ua.
Після зустрічі "коаліції рішучих" у суботу, 10 травня, в Києві, здавалося, що принаймні наші європейські союзники прокинулися й почали говорити з Росією з позиції сили, закликавши Путіна до встановлення безумовного режиму припинення вогню вже з понеділка, 12 травня. Кремль при цьому всіляко намагався перевести увагу на інші питання, вигадавши, наприклад, фейк про те, що Макрон начебто віз із собою потягом до Києва пакет із кокаїном. Російські федеральні канали показали начебто відповідний фрагмент відео, вказуючи на зім'ятий білий предмет, який Макрон прибирав зі столу. Проте, навіть неозброєним оком помітно, що це серветка, на що і вказала пресслужба Макрона.
Паралельно з цим, після візиту європейських лідерів до Києва, вже в ніч на неділю, 11 травня, російські Telegram-канали почали анонсувати термінове важливе звернення Путіна. Й дійсно, пізно вночі очільник Кремля запропонував прямі переговори з Україною в Стамбулі в четвер, 15 травня. Але не особисто й без встановлення безумовного режиму припинення вогню, а за умови, що ця зустріч стане продовженням так званих стамбульських переговорів весни 2022 року. Тоді, як вже у 2024 році стало відомо західним ЗМІ, Росія вимагала: відмови України від вступу до НАТО (при цьому щодо членства України в ЄС Москва начебто не заперечувала); скорочення чисельності української армії; розширення використання російської мови; та збереження окупованого українського Криму і Донбасу під контролем Росії.
Безумовно, як навесні 2022 року, коли проходили так звані стамбульські переговори, попри те, що російські війська все ще перебували під Києвом, Путін не зацікавлений у жодних угодах з Україною. Тоді Росії була потрібна пауза, адже Збройні Сили України завдавали ударів по ворогу під Києвом, Чернігівщиною та Сумщиною. Сьогодні ж Москва знову затягує час, сподіваючись на можливе пом'якшення санкцій, пропонуючи адміністрації Трампа доступ до своїх ресурсів та обіцяючи нереальні багатомільярдні прибутки, які нібито «передає» спецпредставнику Трампа Стіву Віткоффу. Він уже тричі відвідував Путіна в Росії, користуючись послугами кремлівських перекладачів, оскільки не мав своїх.
На "щедру" пропозицію Путіна відновити перервані начебто Україною навесні 2022 року стамбульські переговори Володимир Зеленський відповів у неділю, 11 травня:
"Ми очікуємо на оголошення режиму припинення вогню, яке має розпочатися з понеділка, 12 травня. Це має бути стабільне і тривале рішення, яке створить умови для дипломатичних переговорів. Необхідно зупинити насильство, яке більше не має сенсу. Я планую особисто зустрітися з Путіним у четвер у Туреччині і сподіваюся, що цього разу російська сторона не вигадуватиме причин для відмови."
Ця заява українського лідера пролунала незабаром після заклику Трампа прийняти пропозицію Путіна про прямі переговори між Росією та Україною, що відбудуться в Стамбулі в четвер, 15 травня. Це відбувається, незважаючи на те, що Москва продовжує ігнорувати вимогу про встановлення безумовного режиму припинення вогню, який мав початися в понеділок, 12 травня.
Президент Росії Володимир Путін не проявляє бажання укладати угоду про перемир'я з Україною. Я починаю ставити під сумнів, чи зможе Україна досягти компромісу з Путіним. Принаймні, вони зможуть прояснити, чи є можливість для угоди, а якщо її не буде, то європейські лідери та США матимуть чітке уявлення про ситуацію й зможуть реагувати відповідно, — написав Трамп на своїй платформі Truth Social.
Отже, як ми можемо помітити, у своєму недільному повідомленні президент Трамп не згадав про необхідність встановлення режиму припинення вогню перед початком будь-яких переговорів. Не було також згадок про нові санкції проти Росії. І це, незважаючи на те, що напередодні його спеціальний представник по Україні, Кіт Келлог, заявив, що "всеохоплююче (повітряне, наземне, морське, інфраструктурне) припинення вогню на 30 днів стане початком процесу завершення найбільшої та найтривалішої війни в Європі з часів Другої світової війни".
Неофіційно українські дипломати вже давно вказують на те, що адміністрація Трампа обрала позицію своєрідного нейтрального посередника, намагаючись уникнути підтримки як Росії, так і України в цій конфліктній ситуації. Однак те, що ми спостерігаємо протягом чотирьох місяців, починаючи з моменту вступу нової американської адміністрації в дію, — це безперервні поступки Путіну. По-перше, і найважливіше, це виведення Росії та Путіна з міжнародної ізоляції, що Трамп зробив своїми руками. Наразі ж він знову спонукає Україну до переговорів з Росією в Стамбулі 15 травня, не домігшись від Путіна згоди на 30-денне припинення вогню.
У понеділок, 12 травня, Париж і Берлін одностайно попередили Кремль, що "годинник тікає", і оголосили, що у нього є час до кінця дня: або прийняти безумовне припинення вогню, або зустрітися з підготовкою до введення більш жорстких санкцій проти російських банків і енергетичного сектору. Однак дедлайн сплинув, Путін не дав згоди, і Європейський Союз не розпочав процедуру введення нових санкцій. Американські та європейські ЗМІ повідомили, що Вашингтон і ЄС працюють над питанням нових обмежувальних заходів проти Росії, і, як і американські лідери, європейські керівники вирішили дочекатися результатів можливої зустрічі президента України з Кремлівським лідером у Туреччині. Москва поки що не дала чіткої відповіді щодо поїздки Путіна до Стамбула. Проте, якщо він вирішить поїхати, то Трамп також особисто відвідає Туреччину.
Схоже, що Дональд Трамп та деякі члени його команди, зокрема Віткофф, все ще наївно сподіваються, що особисті зустрічі з Путіним зможуть вплинути на його рішення, наприклад, змусити його погодитися на 30-денне припинення вогню. Це пояснює, чому, після консультацій з США, Європейський Союз вирішив відкласти оголошення про нові санкції проти Росії, незважаючи на те, що Сполучені Штати не давали офіційної згоди на такі дії. Навіть у вівторок, 13 травня, напередодні неформальної міністерської зустрічі НАТО в Анталії 14-15 травня, постійний представник США при НАТО Метью Вітакер ухилився від відповіді на запитання ТСН.ua щодо можливого введення нових санкцій проти Росії, якщо Путін не зупинить вогонь на 30 днів.
Безсумнівно, що в кінцевому підсумку нам потрібно буде оцінити зобов'язання президента Путіна щодо тривалого миру через його вчинки, а не лише через слова. Нам слід зібратися за переговорним столом, щоб зупинити цю війну. Президент Трамп висловлював своє незадоволення Росією, а раніше його розчаровувала ситуація в Україні. Однак ми ніколи не були так близько до завершення конфлікту та припинення вогню, -- зазначив Метью Вітакер.
Тож, у четвер, 15 травня, Володимир Зеленський зустрінеться з Реджепом Ердоганом в Анкарі. За словами українського президента, Трамп ще не повідомив, чи відбудеться його візит до Туреччини.
"Відсутність Путіна на зустрічі знову підкреслює, що його команда не налаштована на завершення війни. Це означає, що всі серйозні та ясні зобов'язання з боку США, Європи та інших світових лідерів повинні бути реалізовані. В іншому випадку, Росія не буде готова до жодних дій у напрямку деескалації конфлікту. Тож, санкції стануть неминучими," -- зазначив президент Зеленський.
Згідно з коментарями з російського боку, здається, що вони все ж планують відправити свою делегацію до Туреччини. Заступник міністра закордонних справ Сергій Рябков знову озвучив кремлівські тези, стверджуючи, що "важливо забезпечити визнання реалій на місці" в контексті конфлікту в Україні, зокрема, щодо анексії нових територій Росією. Водночас в Офісі президента України вже підкреслювали, що Володимир Зеленський готовий зустрітися лише з Володимиром Путіним. Так до кого ж насправді їдуть росіяни? Можливо, вони планують зустріч із турецькою та американською делегаціями. Американські ЗМІ вже повідомили, що до Стамбула прибудуть Віткофф і Келлог.